Oslavy 17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii

2017_17.listopad3

17. listopad patří ke dnům, které hluboce ovlivnily naši zemi, její další vývoj i osudy jednotlivých lidí. Po světě je známý jako Mezinárodní den studenstva. Váží se k němu 2 události. První z roku 1939 je připomínkou tragických událostí v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava a druhá z roku 1989 odstartovala tzv. Sametovou revoluci. V tento den se dnes koná řada akcí, při nichž si můžete tyto události připomenout. Jsou pro naši zemi důležité a pravděpodobně i vaše životy by se bez nich odvíjely jinak

………………………………………………………………………………………………………………………

Kam na oslavy 17. listopadu tento rok:

………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

Ooslavy 17. listopadu v minulých letech:

………………………………………………………………………………………………………………………


………………………………………………………………………………………………………………………

Historie 17. listopadu:

………………………………………………………………………………………………………………………

17.listopad 1939 – Mezinárodní den studenstva

Pohřeb_Jan_OpletalByl vyhlášen v roce 1941 v Londýně. Je jediným mezinárodním svátkem, který má původ v české historii.

28.října 1939 se konala poklidná manifestace k 21. výročí vzniku samostatného Československa. Konala se ale již ve vyhlášeném Protektorátu Čechy a Morava. Nacisticté ji brali jako otevřenou vzpouru a proto i násilně potlačili. Tento den byl těžce zraněn student Lékařské fakulty Univezity Karlovy Jan Opletal a zabit pekařský dělník Václav Sedláček. Jan Opletal svému zranění podlehl 11.listopadu a jeho pohřeb 15.listopadu odstartoval následné demonstrace, které již nezakrývaly přímý protest proti okupaci, účastnilo se jich tisíce lidí.

Reakce z nacistického Německa přišla hned následující den. V Berlíně, i za účasti Adolfa Hitlera, bylo rozhodnuto o uzavření českých vysokých škol na 3 roky (byly zavřeny až do konce války), o popravení 9 vedoucích představitelů studentů a internaci dalších 1 200 zatčených studentů v koncentračních táborech. K zatýkání došlo ještě v noci ze 16. na 17. listopadu.  9 vedoucích představitelů studentů bylo popraveno v ruzyňských kasárnách. Byli to: Josef Adamec, Jan Černý, Marek Frauwirth, Jaroslav Klíma, Bedřich Koula, Josef Matoušek, František Skorkovský, Václav Šafránek a Jan Weinert. Ostatní zatčení studenti byli převezeni do koncentračního tábora Sachsenhausen-Oranienburg. Většina byla postupně propuštěna – od konce roku 1942 do začátku 1943. Zemřelo 35 uvězněných studentů.

17.listopad 1989 -  Sametová revoluce

Sametová_revoluceTento den si řada z nás pamatuje. Váže se k studentským protestům, které byly svolány k připomínce 50. výročí nacistických represí v roce 1939 a přerostly v demostraci proti komunistickému režimu.

Manifestace začala na Albertově a pokračovala na Vyšehrad k hrobu Karla Hynka Máchy. Po jejím skončení se velká část lidí vydala do centra města. Policejním složkám – tehdy Veřejné bezpečnosti – byl vydán rozkaz již demostrující dav zablokovat, aby se nedostal na Václavské náměstí nebo na Pražský hrad. O půl osmé večer Veřejná bezpečnost kordonem přehradila Národní třídu, a posléze násilně napadla demostrojící. Tímto dnem začal pád komunistického režimu u nás.

Tato naše revoluce je často nazývána sametová. A to proto, že při  ní nebyl zmařen jediný lidský život, i když byla řada zraněných. A to ve světovém kontextu bylo, je a pravděpodobně ještě nějaký čas bude velkou výjimkou.

A ještě připomeneme některá hesla, která se tento den provolávala. Snad vám přinesou vzpomínku na dny plné naděje i napětí.

„Máme holé ruce“

„Svobodu“

„Vy nás máte chránit“

„Zrušte monopol KSČ“

„Chceme svobodné volby“

„Jakeše do koše“

„Do nového roku s čistým korytem“

„Naše heslo – pusťte veslo“

„Chceme Vaška místo šaška“

„Od koryta ke korytu a to chtějí autoritu“

 

Upozornění: informace uvedené v jednotlivých akcích uvádějí sami organizátoři. Internetové stránky www.praguecityline.cz nemohou garantovat aktuálnost a pravdivost těchto informací.



Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »