Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Malostranské náměstí
Malostranské náměstí je místo, kterým denně proudí tisíce lidí, ale jen někteří si udělají čas na to, aby věnovali pozornost mnoha památkám a zajímavostem, které právě Malostranské náměstí ukrývá. Náměstí zde bylo již od založení Malé Strany ve 13. století. Původně ho tvořilo tržiště a bylo okolními budovami rozděleno na dvě části. Většina z nich ale zanikla po zničujícím požáru z roku 1541 a nahradili je šlechtické rezidence. Dominantu dnešního náměstí tvoří nejkrásnější barokní kostel v Praze Chrám sv. Mikuláše. Ten vám popíšeme v dalším článku. Nyní se budeme věnovat okolním budovám a palácům. A vezmeme to po směru hodinových ručiček.
Rozcestník: vše o Malostranském náměstí čtěte zde
Před sebou na rohu Letenské ulice a Malostranského náměstí stojí Malostranská radnice (také se jí říká Malostranská Beseda) z roku 1478. Zde se rozhodovalo o správě města, trestních a civilních kauzách. Budova je známá rokem 1575, kdy zde byla sepsána tzv. česká konfese. Památná dohoda umožňující v Čechách náboženskou svobodu. Ve své době v Evropě něco naprosto unikátního. Na radnici je umístěna pamětní deska této události.
O kousek dál na rohu s Mosteckou ulicí stojí Kaiserštejnský palác. V tomto paláci několik let před I. světovou válkou bydlela nejznámější česká operní pěvkyně Ema Destinová, která se proslavila zejména v zahraničí. Byla primadonou v Berlínské opeře, získala angažmá v Metropolitní opeře v New Yorku, zpívala po boku Enrica Carusa. Dnes zde najdete také její pamětní desku.
Popis památek a paláců
1) Chrám sv. Mikuláše a Profesní jezuitský dům
2) Dům U Kamenného stolu (Grömlingovský palác)
3) Lichtenštejnský palác
4) Kaiserštejnský palác
5) Malostranská beseda (dříve Malostranská radnice)
6)Šternberský palác (součást poslanecké sněmovny)
7) Palác Smiřických ((součást poslanecké sněmovny)
8) Sloup Nejsvětější Trojice
Pokud byste rádi spatřili Prahu očima agentů tajných služeb, máte jedinečnou možnost. Stačí pouze vystoupat do věže Chrámu sv. Mikuláše. 215 schodů, do výšky 65 metrů. Původně věž, ve které bydlel hlásný, jehož úkolem bylo zvonit při požáru. V 50.letech 20 století v době socialismu zde byla tajná pozorovatelna Státní bezpečnosti, která odtud monitorovala pohyby na okolních velvyslanectvích západních zemí. Dnes je tato pozorovatelna zpřístupněna veřejnosti i se svým vybavením. Tak hurá nahoru!
Převážnou část západní strany náměstí , naproti vchodu do chrámu sv. Mikuláše zabírá Lichtenštejnský palác. V letech 1622 – 23 byl jeho vlastníkem kníže Karel z Lichtenštejna, kterému se přezdívalo „krvavý místodržitel“. Byl totiž strůjcem a vykonavatelem potrestání vůdců stavovského povstání po bitvě na Bílé hoře, které jsme již několikrát zmiňovali. Byl velmi nelítostný. Marně chodili členové odsouzených žádat do tohoto paláce o milost. Všichni skončili na popravčím lešení na Staroměstském náměstí. I zde můžete vidět připomínku na oněch 27 popravených v podobě 27 stylizovaných litinových hlav na patnících u obrubníku před palácem.
V letech 1811 – 26 zde bydlel představitel českého obrození a významný čech Josef Dobrovský. V roce evropském revolučním roce 1848 zde měl hlavní vojenský stan generál Windischgrätz a odtud potlačoval odbojné povstalce v celém Rakousku – Uhersku.
Sloup Nejsvětější trojice stojí hned naproti paláci. Podobně jako ostatní morové sloupy, byl i tento vyhotoven jako projev díku za to, že z Prahy v roce 1713 vymizela morová epidemie. Dosahuje výšky dvaceti metrů. Má trojúhelníkový půdorys jako symbol Nejsvětější Trojice. Uprostřed nad oltářním stolem na hadu a zeměkouli stojí Panna Marie, okolo sloupu pak čeští patroni: sv. Václav, sv. Vojtěch, sv. Ludmila, sv. Jan Nepomucký a sv. Prokop. Na vrcholu sloupu je symbolika Nejsvětější Trojice: Bůh Otec, Syn a Duch Svatý v podobě holubice. Nejvýše je vševidoucí Boží oko.
Nerudova ulice v rohu náměstí je jednou z nejznámějších pražských ulic, která vás zavede na Pražský hrad. Název Nerudova získala po českém spisovateli Janu Nerudovi, který zde žil v domě U Dvou slunců, a ve svých povídkách psal o Malé Straně. Příjemnou atmosféru zde navodí historické domya příjemné hospůdky , které jsou proslavené svými domovními znameními. Jsou to nádherné sošky, reliéfy a obrazy umístěné převážně u vchodových dveří. V minulosti sloužila podobně jako dnes číslování domů. Domy podle znaků dodnes nesou i své jméno, jako například dům U Dvou slunců (dvě vybarvená a zlacená slunce), U Červeného lva, U Zlaté koruny, U Osla v kolébce. Domovní znamení často i říkala, kdo v domě bydlí. Např. v domě U Tří housliček, bydlely v minulosti tři rodiny pražských významných houslařů. V domě U Zlaté číše zase bydlela zlatnická rodina. Nyní jsme do Nerudovy ulice pouze nahlédli, ale ulice byla také součástí korunovační cesty českých králů, o které si můžete přečíst v dalším našem průvodci s názvem Královská cesta.
A posledním domem, který vám chceme na Malostranském náměstí představit je Šternberský palác s barokním průčelím, v dolní části náměstí. Tento dům se nechvalně zapsal do české historie, když zde v roce 1541 vypukl požár, který zničil skoro celou Malou Stranu, Hradčany a dostal se až na Pražský hrad. Tehdy bylo mimořádně suché léto, požár se rychle šířil, pán domu nebyl přítomen a služebnictvo nechtělo pustit do domu lidi, kteří přišli pomoct hasit. Bylo to neštěstí. Dům je dnes opět vystavěn a zdoben 7 zajímavými chrliči, které představují alegorie 7 podob českého parlamentu. Dnes jej využívá Poslanecká sněmovna parlamentu České republiky. Můžete si zde také všimnout krásných slunečních hodin.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
ADRESA a KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Malostranské náměstí
Praha 1, 110 00
GPS: 50.0879861N, 14.4038917E
GPS: N 50°5.27917′, E 14°24.23350′
………………………………………………………………………………………………………………………
Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou
………………………………………………………………………………………………………………………
Metro trasa A – stanice Malostranská a dále tramvají do stanice Malostranské náměstí
Tramvaje č. 7, 12,15, 20, 22 23, 41 noční linky č: 97 – zastávka Malostranské náměstí
Autobus č.: 192– zastávka Malostranské náměstí
………………………………………………………………………………………………………………………
Popis hromadné dopravy v Praze:
………………………………………………………………………………………………………………………
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Našli jste v článku chybu ? Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB) Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB) Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you.
+ DISCOUNT COUPONS
………………………………………………………………………………………………………………………
Zajímavé odkazy – čtěte také:
………………………………………………………………………………………………………………………
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Nový židovský hřbitov | Maiselova synagoga – zkrácená verze » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.