Jak se stát mágem internetových článků II

Jak se stát mágem internetových článků II

Aneb

Jak psát články na informační portál Prague City Line:

Dovolte, abych v začátku dnešního článku, zopakoval základní informace, které už znáte z článku minulého:

a) text nekopírovat z jiných článků či webových stránek, text musí být autorský,

b) zaujmout v prvních 3 větách , v prvním odstavci,

c) zajímavý nadpis, kterým můžeme až šokovat, chceme aby čtenář přečetl článek celý,

d) udělat v článku zápletku, děj, aby čtenář byl veden a byla udržena jeho pozornost. Načrtnout zápletku, zajímavost, pomalu ji rozkrývat a na konci článku odhalit. Vést čtenáře dějem.

Jaký má toto vše důvod ? Proč takto psát ?

Dnešní internetový čtenář je přesycen informacemi, je přesycen tisícem článků , nadpisů a stává se zhýčkaným a líným text číst. Pojďme se podívat , jak většina uživatelů internetu funguje: Hledají zajímavé místo / osobnost , zadají požadované jméno do vyhledávače a vyskočí na ně velké množství odkazů. Jeden po druhém rozkliknou, přečtou si nadpis, přečtou si první věty, podívají se jestli se jim líbí struktura článku/webu , podívají se možná ještě na obrázek a jdou na další odkaz . Samozřejmě láká je zvědavost jestli další odkaz není lepší , není-li jdou dál a dál a pak se snaží vrátit k tomu co je nejvíce zaujalo. Sáhněme si do vlastního svědomí, my to děláme stejně.

Dnešní články musí tedy splňovat výše uvedené náležitosti , ale co dál ?Samozřejmě fotografie, symboly anebo videa. Obrázky by se měly vztahovat k danému tématu a být pěkně popsány a nabídnout náhled. Poklikáním se zvětšit alespoň na velikost třetiny obrazovky.Máte-li možnost, což dneska skoro všechny telefony nabízí, tak udělat k danému tématu více fotografií a pod článek ještě přidat fotogalerii. To samé platí i pro videa, stačí krátké 10-20 vteřinové video k danému místu. Určitě to pomůže dovodit atmosféru tématu o kterém píšete (samozřejmě, když je to možné).

Text čleňte do odstavců, po ukončení nějaké části či,děje. Text musí být přehledný a působit na čtenáře příjemně. Zajímavé skutečnosti můžete zvýraznit. Samozřejmě psát bez gramatických chyb a vulgarit.

Teď se dostáváme k nejdůležitější části dnešního článku a to je prolinkování: Co to vlastně je ?Začnu trochu zeširoka. Pro čtenáře a obecně internetového uživatele je velmi příjemné , když jsou články s podobným tématem mezi sebou propojeny. Podívejme se na psaní článků o zajímavých místech: Vyberme si pro příklad Šumavu a okolí Modravy, Kvildy. Vyberte si celé okolí a napište celou sérii článků o daném místě (Okolí Vydry, cesta na Březník, výšlap na rozhlednu Poledník, doporučené restaurace atd). Články mezi sebou prolinkujte provažte/ nebo-li na sebe vzájemně odkazujte. Jakmile se budete zmiňovat o něčem co bylo i v článku minulém, tak toto slovo vzájemně prolinkujte mezi články. Čtenář potom bude mít lepší přehled, bude moci si udělat vlastní představu a celé to bude vypadat profesionálně. Ke článku vždy připojte, vaše doporučení, zkušenosti, jak s dopravou a nakonec GPS souřadnice daných míst. Pomůže to celý článek propojit s mapami.

Je možné prolinkování také i pro jiná témata ?

Možná si říkáte „toto platí jen pro místa“, ale není to úplně pravda, píšete-li i o osobnostech je dobré se zmínit, kde žili, s kým se mohli setkat, kdo, z významných osobností, byli jejich přátele, konkurenti a vzít to celé jako blok. Příklad: Karel Hynek Mácha. Můžete nalézt současníky a o nich napsat, můžete napsat také o Litoměřicích, vrchu Radobýlu, hradech která navštívil. A vzájemně to provázat. Stačí si dané téma vždy promyslet a dohodnout se jak to udělat co nejefektivněji.

Závěrem:

Vždy mějte na paměti, že jste také internetový čtenář a udělejte to tak, jak by se to líbilo vám a přišlo vám to přehledné. Právě internet nám nabízí úžasný systém vše vzájemně propojit a provázat. Využijme tohoto nástroje

Děkuji vám, že jste dočetli až do konce a přeji vám pevnou ruku a hlavu plnou nápadů při psaní.

PZ

Předcházející článek:

Jak se stát mágem internetových článků

« « Franz Kafka Muzeum – Hegertova cihelna, Praha 1 | Královská cesta – Náměstí republiky a Celetná ulice » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář