Karlovo náměstí a jeho historie II

Pha2 - Karlovo namesti

Karlovo náměstí(dříve Novoměstský rynk a nebo také Dobytčí trh) je oázou klidu v centru Prahy. Toto náměstí oslní nejen svojí zelení a parkem, ale také budovami, které toto náměstí obklopují. Pojďme se s těmi nejvýznamnějšími seznámit:

Rozcestník: vše o  Karlově náměstí více čtěte zde

 Významné budovy obklopující náměstí Kostel sv. Ignáce na Karlově náměstí
Co se týče budov obklopujících samotné náměstí je asi nejvýraznější dominantou Novoměstská jezuitská kolej skostelem sv. Ignáce. Po svém příchodu do Prahy zde jezuité skoupili 23 domů a zahrad a vybudovali zde kolej s kaplí sv. Františka Xaverského. Tento komplex byl spolu s Klementinem a prostory kolem sv. Mikuláše na Malé Straně jedním z center jezuitského řádu v Praze.
V druhé polovině 17. století prošla kolej rozsáhlou barokní přestavbou a na nároží s ulicí Ječnou byl přistavěn kostel sv. Ignáce dle plánů Martina Reinera a Carla Luraga. Po zrušení řádu v roce 1773 byla kolej používána krátce jako kasárna a posléze jako nemocnice, která zde funguje dodnes a uvádí se, že jde o naší nejstarší nemocniční budovu.

Jagellonska bytc9_150226_003

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »

Fakultní nemocnice a Faustův dům Praha 2 - Karlovo náměstí - Faustův dům
Ze zástavby jižní strany náměstí stojí určitě za zmínku rozsáhlý zdravotnický komplex dnešní Fakultní nemocnice, který vznikl postupnými přestavbami bývalého Ústavu šlechtičen dle plánů Franze Hergeta v roce 1790. Dalším je klasicistně secesní klinika od Matěje Blechty z let 1915 – 1920 a tuto stranu náměstí uzavírá jeden z nejpopulárnějších pražských domů vůbec, Faustův dům. Tento ve svém jádru gotický a z konce 16. století renesančně upravený dům, zvaný též Mladotův palác si získal svoji tajuplnou pověst díky několika majitelům, kteří měli zálibu v přírodních vědách, pokusech v chemii a alchymii. Asi nejznámějšími byli Edward Kelley, dvorní alchymista císaře Rudolfa II. a Josef Mladota ze Solopysk, který prý vybavil dům mechanickými kuriozitami, jako byly například automatické figuríny, dveře, které se sami zavíraly nebo schodištěm, které se i s návštěvníky dokázalo vznést do výše. Snad proto zde sem mohla být situována legenda o doktoru Faustovi a rozhodně není bez zajímavosti, že při stavebních úpravách na konci 2. světové války bylo v historickém zdivu nalezeno sedm kdysi sem zazděných koček.

Karolína Světlá Praha 2 - Karlovo náměstí a socha české spisovatelky Karoliny Světlé
Dnešní proluka v zástavbě při vestibulu metra byla dříve místem kde stával jeden z nejvýznačnějších novoměstských domů, původně gotický a barokně přestavěný,  dům U Šálků. V místě býval v 17. století pivovar, později i velká pivovarská zahrada. Na podzim roku 1938 , kdy bylo z komunikačních důvodů rozhodnuto o jeho demolici, zde ještě stále fungoval výčep a v přízemí úzká dlouhá kavárnička, které se pro její pro její ošuntělost říkalo U Šmudlinky anebo pro její tvar Nudle a scházeli se zde převážně studenti, penzisté a lidé, kteří měli hlouběji do kapsy. O tomto domě, který se svého času nazýval i U pěti zvonečků, psala ve svém příběhu Zvonečková královna i Karolína Světlá.

Budova České techniky České vysoké učení technické na Karlově náměstí
Na protějším nároží stojí budova České techniky, postavená roku 1869. Samotný objekt adaptoval dvě již odsvěcené církevní stavby, barokní kostel sv. Jana Boromejského, v jehož chrámové lodi byla zřízena posluchárna a dům emeritních kněží. Zatímco budova emeritních kněží stále slouží potřebám školy, byl kostel vrácen bohoslužebným účelům, přidělen české pravoslavné církvi a v roce 1942 vešel do dějin statečným odporem, který zde kladlo sedm parašutistů, kteří vykonali atentát na Reinharda Heydricha.

Hned vedle stojí funkcionalistický dům zvaný podle svého předchůdce Černý pivovar, který dostal své jméno ani ne tak proto, že by se zde vařilo černé pivo, jako spíše podle načernalé barvy fasády onoho domu. Dodnes ho upomíná domovní znamení ve formě reliéfu lva a nápisu ČERNÝ PIVOVAR.

Budova soudu Karlovo náměstí - budova soudu
Dominantou severní strany náměstí je monumentální pseudoklasicistní budova bývalého c. k. trestního soudu a objekt plní obdobnou funkci dodnes, neboť v něm sídlí Městský soud v Praze a Obvodní soud pro Prahu 4.

Dalším významným objektem na východní straně náměstí je tzv. Braunův dům, o čemž svědčí jeho čestná pozice v těsném sousedství radničního domu. To nejpodstatnější vypovídá pamětní deska, která upozorňuje že dům patřil v první polovině 18. století rodině slavného barokního sochaře Matyáše Brauna, který zde 15. února roku 1738 zemřel.

Za zmínku ještě určitě stojí dnes již nezachovalý dům U Žateckých, který stával zhruba uprostřed zástavby východní strany náměstí. Ten nechal na konci 19. století postavit jeden z nejvýznačnějších českých nakladatelů Jan Otto, jehož tiskárna, která byla umístěna ve dvoře proslula především vydáním Ottova slovníku naučného.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:

Karlovo náměstí
120 00 Praha-Nové Město

GPS: 50°4’34.737″N, 14°25’11.997″E
GPS: 50.0763158N, 14.4199992E

Spojení:
Metro trasa B stanice Karlovo náměstí
Tram – 3, 4, 10, 14, 16, 18, 24, 52, 53, 54, 55 – Karlovo náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

BEZBARIÉROVOST: ano

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Novoměstská radnice: 50.078147, 14.421269
Kostel sv. Ignáce: 50.075474, 14.421754
České Vysoké Učení Technické - Karlovo náměstí: 50.076244, 14.419045
Faustův dům: 50.073145, 14.418848

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Jezuitský kostel sv. Ignáce na Karlově náměstí | Schwarzenberský palác – perla renesančního stavitelství » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář