Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Hrdličkovo muzeum člověka
Čtyři tisíce exponátů se nachází v prostorách Hrdličkova muzea člověka, které sídlí v budově Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity na Praze 2 v ulici Viničná. Toto muzeum člověka představuje splněný sen Aleše Hrdličky, světově známého antropologa pocházejícího z Humpolce.
Rozcestník: vše o Hrdličkovo muzeum člověka - více čtěte zde
V českém prostředí strávil Aleš Hrdlička ( původně jménem Alois, které si změnil )12 let, pak se v roce 1881 s celou rodinou odstěhoval do Spojených států amerických, kde jeho otec dostal práci. V Americe vystudoval medicínu. Pro samotnou antropologii, kterou studoval ve Francii a která byla teprve ve svých počátcích, se nadchnul při práci s mentálně postiženými lidmi.
22. října 1937 bylo muzeum oficiálně otevřeno. Bylo to i díky podpoře T.G. Masaryka, prezidenta ČSR a zároveň i Hrdličkova blízkého přítele. Aleš Hrdlička chtěl vytvořit muzeum člověka pro českou veřejnost.
Jeho původní koncepce je dodnes zachována – dělí se na 4 oddělení:
1.) Fylogenetický vývoj člověka
2.) Cyklus lidského života
3.) Plemennou variaci
4.) Plemmenou pathologii a smrt
Muzeum je vlatně univerzitní sbírkou. Patří k němu také archiv, knihovna a depozitář pro zpracování sbírek a vědeckou práci. Má tak část muzeální – přístupnou veřejnosti a depozitáře výhradně pro studijní a vědecké účely. Když se během války objevily finanční potíže a přestaly fungovat Hrdličkovy fondy, musely být tyto sbírky v 50. letech přesunuty. Nynejší výstavní plocha představuje pouhých 128m2. Ale i přesto čítá jedinečné exponáty. Nalezneme zde kopie nálezů z celého světa, které dokumentují celou naši evoluci až po člověka moderního typu. Vystavené trepanované lebky nás poučí o prvních operacích, které se prováděly již v pravěku. Paleopatologická sbírka obsahuje kosterní pozůstatky, na kterých si můžeme všimnout různých nemocí a zranění lidí z 16. – 18. století. Neméně zajímavou je sbírka masek, respektive odlitky posmrtných masek známých osobností ( Beethovena, Masaryka a dalších). V muzeu jsou umístěny exponáty znázorňující ukázky přirozené i umělé mumifikace (např.egyptské mumie). Dále si můžeme prohlédnout i sbírku českého etnologa a antropologa Pavla Šebesty, ve které se vyskytují odlitky různých částí těla a vzorky vlasů Pygmejů. Vladimír Foit, akademický malíř, nashromáždil ze svých cest po Africe zajímavou sbírku, která odkrývá život afrických kmenů.
Po roce 1898 začal Aleš Hrdlička cestovat po americkém kontinentě. Studoval tamní Indiány a černochy i národy ve východní Asii. Došel k názoru, že Amerika byla osídlena později, asi před 15 tisíci lety. Původ amerických indiánů spatřoval ve východní Asii. Byl zastáncem teorie, že lidstvo má jednotný původ. Aleš Hrdlička se ale nezapsal do dějin jen vytvořením svého muzea, byl strůjcem mnoha dalších zajímavých projektů. V roce 1903 se mu podařilo založit Antropologické oddělení Národního muzea USA ve Washingtonu. Vydal více než 300 vědeckých článků, stal se členem několika světových společností. Stál u zrodu časopisu Anthropologie a American Journal of Physical Anthropology. V roce 1926 se mu dostalo ocenění od Antropologického královského ústavu Velké Británie a Irska ve formě zlaté medaile Huxley Memorial Medal. Pokud by Vás zajímalo více a chtěli byste na vlastní oči vidět unikátní sbírky z celého světa, určitě navštivte Hrdličkovo muzeum člověka. Pro veřejnost je otevřeno vždy ve středu od 10 – 17 hodin.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Otevírací doba:
Akademický rok
St – Pá: 10.00 – 18.00
Noční prohlídky každou první středu v měsíci
Více informací o otevírací době a ceně zde
Adresa:
budova Přírodovědecké fakulty UK
Viničná 7,
128 00 Praha 2 – Nové Město
GPS: 50°4’20.192″N, 14°25’27.519″E
GPS: 50.0722756N, 14.4243108E
Telefon: 724 039 933
E-mail: hmc@natur.cuni.cz
Web: http://muzeumcloveka.cz/cs
Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:
Metro linka C – stanice I.P.Pavlova dále ulicí Kateřinská a Viničná
Autobus číslo: 148- autobusová zastávka Větrov
Autobus číslo: 148 – autobusová zastávka Na Bojišti
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)
Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.
Popis hromadné dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Našli jste v článku chybu ? Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « 23. Kostel sv. Kateřiny | Kostel sv. Cyrila a Metoděje bez bariér » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.