Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Kostel Panny Marie Sněžné
Kostel Panny Marie Sněžně – korunovační chrám a jedna z nejvyšších pražských církevních staveb Při prohlídkách a návštěvách pražských sakrálních památek také zavítáme do kostela, který se nachází nedaleko Václavského náměstí. Jedná se o kostel Panny Marie Sněžné, založený samotným císařem Karlem IV. Pojďme se tedy společně vydat do jedné z nejvyšších církevních staveb, tedy do korunovačního chrámu a klášterní svatyně karmelitánů, ukrývají ve svých útrobách jednu z nejmohutnějších oltářních architektur v Praze.
Rozcestník: vše o Kostele Panny Marie Sněžné více čtěte zde
Poohlédnutí do minulosti
Tento chrám byl, jak jsem se již zmínila, založen císařem Karlem IV., a to v roce 1347. Již samotný účel vzniku byl velice zajímavý. Byl totiž vybudován jako budoucí korunovační chrám a klášterní svatyně karmelitánů.
Původně byl vypracován velký stavební projekt, podle kterého měla být stavba 100 metrů dlouhá a výška lodi měla dosahovat 40 metrů. Z tohoto rozsáhlého díla však postupem času sešlo, a dokončen byl nakonec pouze presbytář a klášter.
V husitském období zde například působil významný husitský kazatel Jan Želivský. Stavba však byla, ostatně jako další sakrální památky, v důsledku válek poničena a zub času zapracoval a objekt začal pomalu chátrat. Po nějaké době se dokonce zřítila překrásná gotická klenba. Po roce 1606 získal areál nového majitele v podobě bosých františkánů, kteří jej začali znovu opravovat. Již zmíněná gotická klenba byla nahrazena renesanční konstrukcí a dále byla vybudována vstupní přístavba s kruchtou. Kostel, vysoký 31,5 metru je jednou z nejvyšších církevních staveb v Praze. Přilehlý klášter byl obnoven ve stylu baroka a zbytky gotického zdiva byly zachovány v barokních kaplích zasvěcených Panně Marii a Janu Nepomuckému.
A co nalezneme uvnitř?
V překrásném kostelním interiéru se nachází jedna z nejmohutnějších oltářních architektur v Praze, vysoká neuvěřitelných 29 metrů. A o co se vlastně jedná? Raně barokní sloupový oltář s monumentálním sedmimetrovým křížem, na kterém jsou umístěny sochy svatého Jana a Panny Marie. Kupodivu je autor tohoto unikátního skvostu neznámý. Jediné, co historici vědí je skutečnost, že byl vybudovaný v letech 1649–1651.
Na bočním oltáři vlevo se si při prohlídce nezapomeňte prohlédnout barokní obraz Václava Vavřince Reinera: „Zvěstování Panny Marie“. Na hlavním oltáři se nalézá obraz, který připomíná legendu o vzniku nezvyklého přívlastku Panny Marie: „sněžná“.
Přilehlá zahrada
Při františkánském klášteře vznikla také zahrada, které měla sloužit jako užitková. Nachází se právě v blízkosti kostela. V barokním období sloužila jako ozdobný park překrásnou s barokní kaplí uprostřed. Za druhé světové války zde němečtí okupanti postavili hasicí nádrž. Od roku 1950 byla zahrada plně otevřena veřejnosti a v letech 1989–1992 zrekonstruována.
Jedná se o barokní zahradu, uprostřed které stojí čtvercový pavilon a kolem něho bylinářská zahrádka, které je ohrazená nízkým plotem. V zahradě se také nachází dětské hřiště. Návštěvníky uchvátí překrásné živé ploty a růže, sochařská fontána a lavičky, na kterých si mohou odpočinout.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Jungmannovo náměstí
Praha 1 – Nové Město
Kontakty:
telefon: 222 246 243
e-mail: klaret@ofm.cz
web: www.pms.ofm.cz
Spojení:
Tram: 3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58 – Václavské náměstí
Metro: A, B – Můstek
Spojení:
Metro A, B – Můstek – Směr Jungmannovo náměstíTram: 6, 9, 18, 22, 53, 57, 58, 59 – Národní třída (odtud Národní ulicí směr Jungmannovo náměstí)
Tram: 3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58 – Václavské náměstí (odtud po Václavském náměstí dolů a na konci ulice vlevo směr Jungmannovo náměstí)
GPS: 50.082783,14.423522
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Kostel sv. Františka z Assisi | Václavské náměstí – události novodobé historie » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.