Kostel svatého Tomáše na Malé Straně

kostel sv. Tomáše091001

Dnes se vydáme do Letenské ulice nedaleko Malostranského náměstí, kde se už osm staletí pyšní překrásný kostel svatého Tomáše. Kostel ukrývá nejen umělecké poklady, ale také ostatky významných osobností.

Rozcestník vše o: Kostel svatého Tomáše

Kostel sv. Tomáše interiér – panoramatická fotografie

Úvodem Kostel sv. Tomáše na Malé straně
Podnět k založení kostela svatého Tomáše, vyslovil v roce 1285 český král Václav II. Tento velice nábožensky založený panovník se tak zasloužil o vznik nádherného gotického kostela v centru Malé Strany. Již z dáli můžete zahlédnout vysokou kostelní věž, jednu z hlavních dominant kostela. Kostel svatého Tomáše patří, společně s nedalekým chrámem  svatého Mikuláše, mezi významné barokní památky Malé Strany.

Historie Kostel sv. Tomáše na Malé straně - vnitřek kostela

Původně gotický kostel svatého Tomáše vyrostl na základech starého románského kostela. Kostel byl vysvěcen v roce 1379. Nelehký osud potkal kostel v období husitském, kdy byli vyhnáni zdejší mniši, a kostel byl vypálen. O obnovu kostela se zasloužili poustevníci augustiniáni i v letech 1584-1592, společně se stavitelem Bernardem di Albertem. Další požár jej zasáhl v šestnáctém století a zřítil se také kostelní kůr. Na konci sedmnáctého století byla dokončena renesanční přestavba. Řád augustiniánů si později na zcela novou přestavbu přivolal stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera, díky jehož návrhům vznikla současná barokní podoba.

Kostel sv. Tomáše na Malé straně - vnitřek kostela Interiér
Při prohlídce vnitřních prostor kostela jistě neopomeňte hlavní oltář. Zde si můžete prohlédnout obraz Umučení svatého Tomáše od Petra Pavla Rubense. Jedná se však o pouhou kopii obrazu. Pokud si však chcete prohlédnout originál, navštivte Národní galerii v Praze. Pokud navštívíte bývalou kapitulní síň, tedy současnou kapli svaté Doroty, můžete se pokochat obrazy malíře Josefa Heintze. Při návštěvě kostela si milovníci umění přijdou opravdu na své. Dalšími poklady jsou obrazy od Karla Škréty.

Rozcestníky všech památek: ZDE

Kostel sv. Tomáše na Malé straně - skleněná rakev s relikviářem sv. Bonifáce Zajímavosti
Mezi hlavní zajímavosti, díky kterým je také toto místo turisty vyhledávané, patří krypta, nacházející se v jeho útrobách. Zde nalezlo místo posledního odpočinku velké množství významných osobností. Mezi nejvýznamnější patří například Adrian de Vries. S tímto jménem jsme se seznámili při procházkách Valdštejnskou zahradou, neboť se jedná o autora sochařské výzdoby. Pokud byste jeho hrob hledali, naleznete jej v kapli svaté Barbory. Valdštejnská zahrada se nachází přímo vedle kostela, proto si můžete díla tohoto významného sochaře prohlédnout. Další významnou osobností je architekt Ulrik Aostalli nebo také Aegidius Sadeler. Tento významný rytec a grafik působil mimo jiné také na dvoře Rudolfa II. Dokonale ovládat techniku šerosvitu a počátkem sedmnáctého století také vydal mapu Čech.

Dále ve zdech kostela působil velmi známý kronikář Václav Hájek z Libočan.

Lucie Niebauerová

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Letenská 33/12
118 00 Praha

Spojení:
Tram: 12, 20, 22, 57 - Malostranské náměstí

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

GPS: Loc: 50°5’19.282″N, 14°24’19.322″E

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Kostel sv. Tomáše 50.088989, 14.406690 Kostel sv. Tomáše V Letenské ulice nedaleko Malostranského náměstí se už osm staletí pyšní překrásný kostel svatého Tomáše. Kostel ukrývá nejen umělecké poklady, ale také ostatky významných osobností. Adresa: Letenská 33/12 118 00 Praha web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/kostel-sv-tomase

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva | Anežský klášter » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář