Bezbariérová trasa Prahou: Od Klementina přes Karlův most na Malou Stranu

Staroměstská – Náměstí Jana Palacha – Klementinum – Karlův most – Kampa – Maltézské náměstí – Vojanovy sady – Valdštejnská zahrada – Klárov

Náš poslední výlet je zaměřen na oblast historické staré Prahy. Staré Město bylo osídleno již v 11. století a společně s Pražským hradem je nejstarší částí Prahy. Malá Strana je o něco málo mladší. Byla založena roku 1257 králem Přemyslem Otakarem II. pro posílení obranyschopnosti Hradu. Právě zde se od samého začátku nacházely četné církevní stavby na poměrně malém území, což také z části uvidíme. Naše bezbariérové toulání těmito místy nám část její krásy a tajemství pomůže odhalit. Tato trasa patří k těm mírně náročnějším, ke kterým se řadí všechny cesty historickými oblastmi Prahy. Při cestě je potřeba často překonávat uliční nerovnosti a úseky s historickou dlažbou tzv. kočičími hlavami, které většině vozíčkářům značně znepříjemňuje cestu. Trasa je sestavena tak, aby na ní nebylo nutné překonávat velká stoupání a většina její délky vedla po rovině, nebo z mírného kopečka.

POPIS ZÁKLADNÍCH ÚDAJŮ O TRASE

  • Začátek trasy: Autobusová zastávka č. 133 Staroměstská
  • Konec trasy: Bezbariérová autobusová linka č. 3 Klárov
  • Délka trasy: 4,8 km
  • Čas jízdy: 2 hod 30 min
  • Zaměření: poznávací – historické, přírodovědné
  • Obtížnost: velmi náročná pro mechanický vozík, střední náročnost pro elektrický vozík
  • Cenová hladina: zdarma

Naši druhou procházku zahájíme u zastávky bezbariérového autobusu č. 133 Staroměstská. Zde se vydáme směrem k náměstí Jana Palacha, jehož pojmenování je vzpomínkou na studenta Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který se dne 16. ledna 1969 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky armád Varšavské smlouvy v horní části Václavského náměstí. Naše cesta od autobusu vede přímo podél Filozofické fakulty, proto se zde můžeme i na chvíli zastavit u vzpomínkové pamětní desky na tohoto studenta, která je umístěná vlevo od vchodu do budovy fakulty. Po pravé straně náměstí pak uvidíme historickou budovu Rudolfina.

Rudolfinum, tato novorenesanční budova se svými koncertními sály tvoří jednu z dominant pravého břehu Vltavy a dnes je sídlem České filharmonie. Byla postavena na konci 19. století dle projektu Josefa Zítka a Josefa Schulze. Svůj název nese podle jména habsburského korunního prince Rudolfa. Rudolfinum je první budova v Praze, která byla postavena na tak rozsáhlém pozemku (5 315 m2), a která sloužila víceúčelovému provozu. V budově je celkem 80 místností a sálů. Nejvýznamnějším sálem je zde Dvořákova síň, kde v roce 1896 zahájila svoji činnost Česká filharmonie skladbami III. Slovanská rapsodie a symfonií Z nového světa. Tento koncert dirigoval skladatel Antonín Dvořák osobně. V roce 1945 se zde konal první koncert mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro a jeho nejprestižnější koncerty se zde konají dodnes. Současný vzhled Rudolfina je z doby jeho rekonstrukce v letech 1990-92, která zachovala podobu původní stavby. Na atice stavby jsou sochy slavných hudebních skladatelů – Georg Friedrich Händel, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach a další. Po stranách schodiště z náměstí jsou sochy hudebních múz a sochy lvů a sfing.

…………………………………………………………………………………………………………………………

Vše o pražských památkách

…………………………………………………………………………………………………………………………

Dále pokračujeme ulicí 17. listopadu až k historické budově Klementina, bývalé pražské jezuitské koleji, dnes budově Národní knihovny. Z náměstí Jana Palacha jsme pro tuto naši trasu zvolili chodník pravé strany ulice, který je méně pohodlný, než na druhé straně ulice. Tuto stranu jsme zvolili, věříme, že z dobrého důvodu, a tím je právě návštěva areálu Klementina. Pokud tuto významnou památku nebudete chtít navštívit, doporučujeme pro cestu tímto úsekem trasy zvolit levý chodník ulice

……….celá trasa včetně detailního popisu terénu je ke stažení v PDF formátu zde

Trasa  je součástí publikace PRAGUE CITY LINE – PRAHOU BEZ BARIÉR, celá publikace ke stažení v PDF formátu zde

Objednání tištěné publikace PRAGUE CITY LINE – PRAHOU BEZ BARIÉR – zdarma – zde

« « Bezbariérová trasa Prahou: Starým městem k Josefovu | Pražské židovské město » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

1 reakce u článku “Bezbariérová trasa Prahou: Od Klementina přes Karlův most na Malou Stranu”

  1. Justýna napsal:

    Dobrý den,
    moc se mi líbí vaše stránky a jsou pro mě inspirativní. Chtěla jsem jen upozornit, že na Staroměstskou jezdí opět autobus 207, linka 133 začíná až na Florenci. Nevím, zda i 207 jezdí nízkopodlažní, moc linkou nejezdím, ale jsem chodící, zatím jsem jela vždy vysokým.
    Děkuji za vaši činnost a přeji mnoho úspěchů nadále!
    Justýny

Zanechat komentář