Bezbariérová trasa Českou republikou: Procházka centrem Plzně
Tato trasa vede historickou částí města Plzeň, která je dnes známá především plzeňským pivovarem a Škodovou. Ale jen ten, kdo v Plzni někdy strávil pár chvil, ví, že se je zde krásné historické centrum s katedrálou, největší židovkou synagogou v celé České republice a nádhernými parkovými úpravami v místech bývalých městských hradem. Plzeň je pro bezbariérové cestování téměř jako stvořená. Pohybujete se zde po rovné dlažbě, i nájezdy a sjezdy z chodníků jsou příjemně mírné. Tuto trasu zvládne každý vozíčkář bez pomoci asistentů.
POPIS ZÁKLADNÍCH ÚDAJŮ O TRASE
- Začátek trasy: Plzeń náměstí – parkoviště
- Konec trasy: Plzeň náměstí – parkoviště
- Délka trasy: 3.5 km
- Čas jízdy: 3 hod 25 min
- Zaměření: poznávací – historické – přírodovědné
- Obtížnost: velmi lehká pro všechny typy vozíků
- Cenová hladina: do 100.-Kč
Město Nová Plzeň bylo založeno na příkaz českého krále Václava II. roku 1295 na soutoku řek Radbuzy, Mže, Úhlavy a Úslavy. Od počátku se stalo důležitým obchodním střediskem na významné křižovatce cest do Norimberka a Řezna. Historické jádro města (půdorysnou strukturou do značné míry totožné s celým původním gotickým městem) v r. 1989 prohlášeno městskou památkovou rezervací. V první polovině 19. stol. mohutný rozvoj města, v r. 1842 založen Měšťanský pivovar a v tomtéž období strojírenský podnik Škoda.
Naše prohlídka začíná opět na náměstí před budovou radnice přímo v centru městské památkové rezervace. Zde jsou umístěna 4 parkovací místa pro vozidla přepravující zdravotně handicapované osoby. Vedle renesanční budovy radnice je turistické informační centrum, kde získáte všechny potřebné informace nejen k historii města, ale i k bezbariérovým možnostem ve městě. V budově samotné radnice se nachází stálá expozice modelu historického centra města v měřítku 1:200 v zadní části mazhauzu radnice, vstup doporučujeme s asistencí.
Před radnicí také nepřehlédnete morový sloup, který byl postaven v roce 1681 jako poděkování za mírný průběh morové epidemie. Nepřehlédnutelnou dominantou náměstí je katedrála sv. Bartoloměje. Stavba chrámu sv. Bartoloměje začala po r. 1295 a byla dokončena počátkem 16. století. Na hlavním oltáři můžete vidět opukovou sochu Plzeňské madony z r. 1390, jedna z nejhodnotnějších soch tzv. „krásného stylu“ českých madon. Šternberská kaple s visutým svorníkem pochází z 1. pol. 16. stol. V r. 1993 zřídil papež Jan Pavel II. v Plzni biskupství a chrám sv. Bartoloměje se stal katedrálou. Věž katedrály, která bohužel není bezbariérově přístupná, je se svou výškou 102,6 m nad zemí nejvyšší chrámovou věží v Čechách.
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
Z tohoto místa se můžeme vydat na okružní cestu kolem náměstí, kde je k vidění řada historických domů s kamennými nebo sgrafitovými portály. Historické jádro města bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1989. Když se vydáme od turistického informačního centra, které sídlí v renesančním Císařském domě, v němž několikrát při své návštěvě Plzně pobýval Rudolf II. Podél náměstí doprava, mineme rohový dům, v němž žil Sebastian Pechovský, vychovatel Rudolfa II. Dalším zajímavým domem, který je jasně rozeznatelný díky sgrafitům podle kartonů Mikoláše Alše, je dům U červeného srdce. Hned vedle stojí Arciděkanství, dnes sídlo plzeňského biskupství. Tento dům původně patřil řádu Německých rytířů a patří k nejvýznamnějším barokním památkám města. Dům s lékárnou U Bílého jednorožce je také zdoben Alšovými sgrafity na téma Sběr léčivých rostlin. Na další straně náměstí naleznete Národopisné muzeum Plzeňska a hned vedle Scriboniovský dům, kde před svou smrtí v letech 1633 – 1634 žil proslulý Albrecht z Valdštejna. Na své cestě po náměstí se můžete také zastavit na malé občerstvení v kiosku přímo na náměstí, nebo v Caffé Fellini, kde mimo bezbariérového vstupu, najdete i bezbariérové WC.
……….celá trasa včetně detailního popisu terénu je ke stažení v PDF formátu zde
Trasa je součástí publikace PRAGUE CITY LINE – CESTUJEME BEZ BARIÉR PO ČECHÁCH, celá publikace ke stažení v PDF formátu zde
Objednání tištěné publikace PRAGUE CITY LINE – CESTUJEME BEZ BARIÉR PO ČECHÁCH – zdarma – zde
« « Bezbariérová trasa Českou republikou: Nymburk – Poděbrady a zpět | Národní muzeum » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.