Chrám sv. Barbory v Kutné hoře
Kutná Hora ukrývá jeden z mnoha klenotů českého gotického stavitelství. Chrám svaté Barbory patří mezi světová dědictví UNESCO. Společně s Chrámem svatého Víta v Praze, katedrálou Notre Dame v Paříži či a katedrálou v Remeši je řazen mezi vůbec nejvýznamnějších gotické chrámové stavby.
Panoramatický pohled na vnitřek chrámu sv. Barbory
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)
Vše o Kutné Hoře více čtěte zde
Svatá Barbora v datech
Gotická katedrála, která by mohla být v mnoha směrech smělým konkurentem chrámu svatého Víta v Praze, nebyla založena z církevních důvodů. Stavbu svatostánku si prosadili vlivní měšťané, kteří chtěli vybudovat hornický chrám. Zasvěcení chrámu patronce havířů svaté Barboře bylo proto zcela logické. Kutná Hora patřila již ve 13. století, díky těžbě stříbra, k největším producentům stříbrné rudy v Evropě. Ale zpět ke stavbě chrámu. Stavební práce byly zahájeny v roce 1388 a trvaly až do roku 1558. Historické prameny uvádějí, že v těchto dobách dosahovala délka lodě dvojnásobku, než je tomu dnes. V roce 1626 se Barbora stala majetkem jezuitů, kteří zde záhy vybudovali kolej. Na přelomu devatenáctého s dvacátého století byl chrám rekonstruován a tím vzniklo zcela nové neogotické průčelí.
Dokonalost díky mistrům stavitelství
Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře dnes stojí jen díky zásluze několika význačných stavitelů. Stavby probíhaly v několika etapách. Kromě husitských válek se stavba odvíjela také podle množství finančních prostředků. Jako první stavební práce započal Jan Parléř, který byl synem proslulého stavitele Petra Parléře. Zda se staviteli podařilo překonat otcovu Svatovítskou katedrálu, posuďte sami. Dalším odborníkem, který se stavby kutnohorské katedrály zhostil, byl Matěj Rejsek. Ten na stavbě pracoval od roku 1489 do roku 1506. Navázal na stavbu svého předchůdce a dokončil celý chrámový chór. Posledním stavitelem byl Benedikt Rejt, který postavil ke stávající chrámové lodi ještě dvě shodné. Nyní vám prozradíme, jaké architektonické prvky stavební mistři vytvořili.
Architektonické prvky
Kromě dechberoucí gotické výzdoby interiéru, tvořené vitrážemi a překrásnými gotickými freskami. Jakmile pohlédnete ke stropu katedrály, čeká na vás okouzlující pohled na mistrně propracovanou síťovou žebrovou klenbu, ve které jsou zasazeny erby mnoha šlechtických rodů. Taková výzdoba chrámu není zcela typická. Věnujme ale pozornost exteriéru památky. Dovede nás k němu alej soch, umístěná na nedalekém mostíku, který byl využíván jako hlavní přístupová cesta.
Okolí stavby bylo upraveno na městský park s nejrůznějšími druhy rostlin a okrasných dřevin. Monumentální stavbě dominují tři věže. Gotická okna v horní části katedrály jsou lemována pilíři, díky kterým získala katedrála svůj nezaměnitelný vzhled. Každý pilířů je bohatě vyzdoben gotickými fiálami. Pochopitelně nemohou chybět ani chrliči, připomínající nejrůznější příšery a jiná stvoření. Ne všechny poklady chrámu jsou viditelné pouhým okem, neboť jsou umístěny ve vysoké výšce. Chrámy byly totiž stavěny pro potěchu Boha, proto nejkrásnější výzdobu nalezneme v horních částech chrámu. Za pomoci dalekohledu ale můžete spatřit výzdobu, tvořenou chimérami, netopýry, démony, harpyjemi, žábami nebo okřídlenými berany. Pokud se budete dobře dívat, uvidíte například na jednom z venkovních pilířů opici s pomerančem.
Adresa:
Chrám sv. Barbory
284 01 Kutná Hora
Otevírací doba:
otevřeno denně
listopad – březen 10:00 - 16:00
duben – říjen 9:00 - 18:00
Nově otevřeno včetně pondělí!
(poslední vstup 30 min. před koncem otevírací doby)
Vstupné:
dospělí 50,- Kč
děti, studenti 30,- Kč
Kontakty:
telefon: +420 775 363 938
fara: +420 327 512 115
GPS:49°56’42.04″N15°15’49.31″E
« « Sochy na Karlově mostě, část X | Letná – obecný článek » »
Both comments and pings are currently closed.
Nejnovější komentáře