Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Letenský kolotoč
Letenská pláň se může pyšnit dalším světovým unikátem a vy máte tu možnost si jej prohlédnout. Pokud byste jej hledali, vydejte se do míst k Národnímu technickému muzeu a Letenskému zámečku. Přímo na prostranství před muzeem je umístěn nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě.
Rozcestník: vše o Letenském kolotoči - více čtěte zde
Historie
Kolotoč nechal postavit Josef Nebeský na konci devatenáctého století. O vytvoření světového unikátu se zasloužil tesařský mistr Matěj Bílek. Dodnes se zachoval i originální plán stavby kolotoče z roku 1892. Původně atrakce stála na Královských Vinohradech, kde se z houpačky mohli lidé těšit v letech 1892 – 1894. Josef Nebeský, jakožto majitel sám kolotoč provozoval. Nechal tedy atrakci konstruovat tak, aby obsahovala koně různých velikostí. Díky tomu byl kolotoč ve své době vyhledávaný nejen dětmi, ale i dospělými. V roce 1894 byl kolotoč z Královských Vinohrad převezen na pražskou Letnou, kde spočívá dodnes. V blízkosti stanice letenské lanové dráhy se kolotoč otáčel až do devadesátých let dvacátého století.
Rekonstrukce
Od roku 1991 je letenský kolotoč zapsaný v seznamu nemovitých kulturních památek České republiky. Protože byl kolotoč velmi vyhledávanou atrakcí, je pochopitelné, že po dlouhém provozu bylo zapotřebí jej rekonstruovat. Střecha a dřevěné konstrukce byly ohroženy hnilobou, proto v roce 1995 došlo k celkové rekonstrukci památky. V roce 2004 se stalo součástí sbírky Národního technického muzea, které se díky restaurátorský pracím vyvíjí snahu o záchranu této unikátní historické památky.
Pojďme si kolotoč prohlédnout
Ne každý ví, že se pod kolotočem nachází podzemní prostor, který sloužil k technické obsluze. Původně se celý mechanismus rozpohyboval tak, že do podzemí sestoupil člověk, který zde chodil dokola a pomocí tlaku na vzpěru podlahy uvedl celou atrakci do pohybu. V devatenáctém století bylo zařízení zmodernizováno a namísto lidí kolotočem otáčel elektromotor. Na první pohled vás jistě zaujme dřevěný renesanční pavilon s prkennými výplněmi. Ty slouží jako ochrana před nepříznivým počasím a hlavně před vandaly. Ve středu kolotoče je umístěný otočný sloup, který je střežen trojicí rytířů. Na otočné podlaze je nainstalováno celkem jednadvacet koní různých velikostí. Každý z nich je vycpaný slámou a potažený pravou koňskou kůží. Součástí byl i původní skříňový orchestrion, ale ten bohužel společně se zvonem ukraden.
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa a Kontakt:
………………………………………………………………………………………………………………………
Letenské sady 179
170 00 Praha 7
Kontakty:
220 399 111
info@ntm.cz
www.nmt.cz
GPS: 50.096647,14.425182
Kudy na Letnou:
1. Ze zastávky Sparta. Linka metra A – stanice Hradčanská a pak tramvají 1, 8,12, 25, – Sparta, linka metra C a dále pak tramvají 1, 25, – Sparta.
2. Z Čechova mostu. Linky tramvaje č. 17, 26 a dále po schodech nahoru na Letnou
3. Z Chotkových sadů. Linky tramvaje 12,18,20,26 – stanice Chotkovy sady a pak přes můstek na Letnou.
………………………………………………………………………………………………………………………
Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:
………………………………………………………………………………………………………………………
Tram: 12, 17, 53 – Čechův most
Tram: 18, 20, 57 – Chotkovy sady
Tramvaje č. 1, 2, 8, 12, 14, 25, 26 noční linky č. 91, 96 – zastávka Sparta
………………………………………………………………………………………………………………………
Popis hromadné dopravy v Praze:
………………………………………………………………………………………………………………………
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Našli jste v článku chybu ? Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme
………………………………………………………………………………………………………………………
Zajímavé odkazy – čtěte také:
………………………………………………………………………………………………………………………
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových | Hunter Games – Venkovní únikovky v ulicích Prahy » »
Both comments and pings are currently closed.
Nejnovější komentáře