Školní vysvědčení v proměnách času

Datum konání:
9.12.2011 - 10.6.2012 : 00:00 - 00:00

Místo:
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského

Kategorie


Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského připravilo pro své návštěvníky výstavu věnovanou vývoji  vysvědčení od doby vydání Všeobecného školního řádu v roce 1774 až po současnost. Na výstavě jsou prezentována nejen vysvědčení z bohatých sbírek muzea (nejstarší z roku 1776), ale také vysvědčení darovaná prostřednictvím soutěže, která probíhala od října 2010 do července 2011.

Vše o: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského

K vidění je také celá řada kopií vysvědčení známých osobností.Výstava je završením dvouletého projektu Nejstarší a nejzajímavější vysvědčení ve světle dějin školství, který probíhal pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Josefa Dobeše.

Národní pedagogické muzeum - interiér V Národním pedagogickém muzeu a knihovně  J. A. Komenského se na jejím základě sešlo téměř tisíc vysvědčení a jiných dokumentů od 73 dárců. I díky těmto darům se tak návštěvníci budou moci seznámit s podobou vysvědčení od 18. století až téměř po současnost. Nejstaršími dokumenty, které budou moci zhlédnout, jsou dvě vysvědčení učitele Václava Peršíka vydaná Normální školou v Praze a Vzornou hlavní školou U sv. Jindřicha v Praze dne 28. listopadu 1776. Obě vysvědčení pocházejí ze sbírek Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského a v současné době jsou to nejstarší známá vysvědčení na území České republiky. Chybět nebudou samozřejmě ani vysvědčení z gymnázií, triviálních, hlavních, obecných, měšťanských a základních škol a z řady dalších středních škol, ať státních či soukromých. Výstava mapuje jejich podobu na celém území někdejšího Československa. Součástí výstavy tak budou i vysvědčení z území Slovenska a Podkarpatské Rusi, a to včetně vysvědčení zde žijících národnostních menšin. Opomenuty nebudou ani české menšiny v zahraničí. Návštěvníci tak uvidí vysvědčení například z chorvatského Daruvaru, ze škol Spolku Komenského ve Vídni, z Volyně nebo z Argentiny.

Vedle toho budou vystaveny i vysvědčení řady českých osobností. K vidění budou například kopie vysvědčení politiků Františka Ladislava Riegra, Karla Kramáře, Aloise Rašína, které Národnímu pedagogickému muzeu a knihovně laskavě poskytl Archiv Národního muzea. Stranou nezůstanou ani současné osobnosti. Kopii svých vysvědčení poskytly například paní Livia Klausová nebo paní Ivanka Devátá.

Kdy a kde:
9. 12. 2011 – 10.6.2012

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského
Valdštejnská 20
118 00 Praha 1
tel.: 257 533 455
fax.: 257 530 661
e-mail: pedagog@npmk.cz
web: www.pmjak.cz

GPS: 50°5’25.817″N, 14°24’18.709″E

Spojení:
Tram: 12, 22, 23 – Malostranské náměstí (dále Tomášskou ulicí na Valdštejnské náměstí (cca 200 m).
Metro: A – Malostranská (dále pěšky Valdštejnskou ulicí směrem k Valdštejnskému náměstí (cca 300)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

 


Mapa:

Loading Map....