Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Výstava Vivat musica!
Výstava Vivat musica! se zaměřuje na sledování vztahu výtvarného umění a hudby od doby renesance až po současnost. Cílem je poukázat na námětovou šíři a v průběhu času měnící se přístupy umělců pracující s tímto tématem. Účelem výstavy však není komplexně či průřezově podchytit vizualizaci hudby nebo podat souborný přehled historie práce se zvukem v případě moderního umění.
Rozcestník: vše o Veletržním paláci čtěte zde
Pro jednotlivá umělecká období byla proto vybrána dílčí témata poskytující hlubší pohled na zvolenou problematiku. První oddíl výstavy, věnovaný období renesance a baroka, je koncipován s důrazem na zobrazení hudby, jejíž úloha spočívala v metaforickém vyjádření rozmanitých idejí. Hudební nástroj symbolizující hudbu samotnou totiž v sobě nesl hlubší význam, jehož výklad je odvislý od celkového kontextu díla. Na příkladech děl především nizozemských umělců je prezentována bohatá hudební ikonografie od portrétů, zátiší, alegorických scén po žánrové malby zachycující prostředí urozených aristokratů, bohatých měšťanů i venkovanů.
Druhá část výstavy je věnována vztahu hudby a výtvarného umění v 19. století. Představuje měnící se pojetí motivů inspirovaných hudbou. Zpočátku se ještě jednalo o přetrvávající barokní formy, jež se později v kontextu tendencí vrcholícího národního obrození odkazovaly na slavnou minulost národa na jedné straně, na straně druhé se setkávaly s výraznými vlivy ze zahraničí, zvláště z Francie. Společně s motivy inspirovanými lidovou hudbou a prolínáním s tradicemi vznikala díla, jež dala základ českému modernímu umění.
Stránka o Národní galerii více čtěte zde
Poslední část výstavy ukazuje ve třech oddílech (Kubismus, Abstraktní umění a barevná hudba, Partitury), jak se po roce 1900 proměnil vztah výtvarného umění a hudby, jak se oba světy vzájemně ovlivňovaly a prostupovaly. Nejednalo se již jen o vlastní zobrazení, i když většina námětů a témat z minulých staletí přetrvávala i ve 20. století. Svým pojetím představuje tvorba z tohoto období jak statická výtvarná díla, např. Klávesy piana od Františka Kupky, tak práce, v nichž je přítomna kinetická, světelná či akustická složka. Aktuální současnou výtvarnou scénu zabývající se vztahem zvuku a obrazu pak představují instalace Jiřího Suchánka a Federica Díaze.
Více informací zde
Adresa:
Dukelských hrdinů 47,
170 00 Praha 7 – Holešovice
Kontakty:
Recepce:
Tel.: (+420) 224 301 111
Informace:
Tel.: (+420) 224 301 122
Vstupné:
Základní 200 Kč
Snížené 100 Kč
Rodinné 250 Kč
Školní skupiny 20 Kč
Bezbariérovost: Ano
Spojení:
tram. 1, 12, 17, 24 – zastávka Veletržní palác
Tram: 1, 5, .26 - zastávka Strossmayerovo nám
Metro trasa C stanice Vltavská a dále tram. do stanice Strossmayerovo náměstí a dále do ulice Dukelských hrdinů
V okolí Veletržního paláce jsou modré zóny. Zaparkovat lze v boční ulici Heřmanova, kde je oranžová zóna s placeným stáním.
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
Mapa:
Nejnovější komentáře