Zázračná hmota

Zázračná hmota

Datum konání:
14.3.2018 - 2.9.2018 : 09:00 - 17:30

Místo:
Národní technické muzeum

Kategorie


„Zázračná hmota“ přinesla revoluci v designu. Technické muzeum objevilo Kouzlo bakelitu.

Vše o Národním technickém muzeu – klikněte zde

Pestré a bohaté využití kdysi nejrozšířenějšího plastu představuje nová výstava v Národním technickém muzeu v Praze (NTM) nazvaná prostě Kouzlo bakelitu. Zájemci si od středy budou moci prohlédnout na tři stovky bakelitových telefonů, fotoaparátů, spotřebičů pro domácnost, hraček a dalších výrobků.

Najdeme mezi nimi i doklady vývoje a milníky československého a světového designu. Například oblíbený radiopřijímač Talisman, žehličku ETA 211 či fotoaparáty Kodak Baby Brownie a Bantam. Lisování bakelitu do forem totiž umožnilo realizovat tvarově odvážné návrhy průmyslových designérů,“ zve návštěvníky autor výstavy Ladislav Klíma.
Nejprve košické čaro
Předměty pocházejí ze sbírek Slovenského technického muzea v Košicích i od soukromých sběratelů. Košické muzeum expozici loni připravilo pod názvem Čaro bakelitu (Kouzlo bakelitu) k 70. výročí od svého vzniku a zároveň ke 110. výročí od chvíle, co bakelit spatřil světlo světa.

Jeho název je odvozen od chemika belgického původu Lea Hendrika Baekelanda, který v USA syntetizoval fenolformaldehydový polykondenzát (živici). V roce 1909 si nový materiál nechal patentovat.
Tento první průmyslově vyráběný syntetický polymer odstartoval vstup plastů do průmyslu i běžného života, vyráběly se z něj i vypínače, zásuvky, kliky či lampy. „Bakelit byl považován za zázračnou hmotu. Byl to první průmyslově vyráběný plast a jeho vlastnosti jako měkkost dovolily designérům vytvářet úplně nové formy,“ říká Ladislav Klíma.

 

Materiál tisíce použití
Další výročí, které bylo důvodem k loňské premiéře výstavy Čaro bakelitu, se vztahuje k roku 1917. Tehdy totiž získala bratislavská továrna Gummon licenci na výrobu fenolformaldehydové pryskyřice pod názvem futurit.

O rok později vzniklo Československo a stalo se jedním z průkopnických výrobců nového „materiálu tisíce použití“, jak zněl americký slogan z 20. let. Po roce 1927, kdy vypršely patenty, našel tvárný, výborně izolující a vůči teplu odolný materiál univerzální uplatnění.

„Bakelit byl na svou dobu revoluční materiál, který nastartoval novou éru výroby plastů, která trvá až dodnes,“ hodnotí význam umělé hmoty Ladislav Klíma. Výstava Kouzlo bakelitu v pražském Národním technickém muzeu na Letné potrvá až do začátku září.

Expozice je první akcí v rámci projektu Made in Czechoslovakia – aneb průmysl, který dobyl svět, kterým si NTM připomíná 100. výročí založení republiky. Podle generálního ředitele Karla Ksandra půjde o cyklus několika akcí. Nejbližší bude výstava Splněné sny aneb Odvěká touha létat, která od konce března v Centru stavitelského dědictví Plasy představí nesnadnou cestu k létání v československé historii.

Více informací naleznete zde

………………………………………………………………………………………………………………………

ADRESA A KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………
Národní technické muzeum
Kostelní 42
170 78 Praha 7
Česká republika

GPS: 50.0976225N, 14.4248611E
GPS:
50°5’50.59″N, 14°25’30.81″E

Kontakty:
220 399 111
info@ntm.cz
www.ntm.cz

Otevírací doba:
Pondělí: zavřeno
Úterý – pátek: 9-17,30 hod
První čtvrtek v měsíci: 9-20 hod
Sobota a neděle: 10-18 hod

Vstupné: informace o vstupném naleznete zde
Bezbariérovost: Ano

………………………………………………………………………………………………………………………

Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:

………………………………………………………………………………………………………………………
Pokud cestujete prostředky městské hromadné dopravy, vystoupíte z tramvaje na zastávce Letenské náměstí. Nejbližší spojení metrem je na stanici Hradčanská na lince A nebo na stanici Vltavská na lince C. Z obou stanic můžete pokračovat tramvají na Letenské náměstí a dále pěšky k Letenským sadům. Před budovou muzea se nachází placené parkoviště.

………………………………………………………………………………………………………………………

Popis hromadné dopravy v Praze:

………………………………………………………………………………………………………………………
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



Mapa:

Loading Map....