Porcelán na Pražském hradě – výstava
Porcelán na Pražském hradě je první velikou výstavou pořádanou v Letohrádku Královny Anny po dlouholeté rekonstrukci. Můžete si zde prohlédnou servisy ze kterých jedli korunované hlavy, ale i servisy užívané prezidenty Václavem Havlem a Václavem Klausem.
Vše o: Pražském Hradě
-
Ve sbírkách Pražského hradu je významně zastoupen soubor keramiky – běžné hrnčiny, fajánse, kameniny, porcelánu i biskvitu. Tento soubor uměleckého řemesla je neprávem opomíjený a širší veřejnosti neznámý, protože je uložen v depozitářích a mnohé předměty zdobí reprezentační prostory Pražského hradu a zámku v Lánech.
Stránka: Královský letohrádek
Méně početné, přesto významné, jsou čínské a japonské importy různých tvarů vycházejících z jejich účelu: vázy, zásobnice, mísy, akvária. Nejstarší z nich se dostaly na Pražský hrad již v době vlády Rudolfa II. jako exotické – exkluzivní zboží, doložené archeologickými nálezy.
Vedle asijských exponátů výstava představuje i novověkou keramiku, džbány, mísy a talíře z období renesance a raného baroka, získané při archeologických výzkumech v areálu Pražského hradu. U těchto torzálně dochovaných předmětů známe místa, kde byly na Hradě užívány; ať již v domech měšťanů či palácích šlechty a církve.
Mnohé z dalších exponátů vznikly ve významných evropských manufakturách na fajáns (Holíč, Delft, Ansbach, Bayreuth, Stralsund) a porcelán (Míšeň, Vídeň, Paříž – Sévres, Petrohrad). Doplňují je výrobky českých a moravských manufaktur na kameninu (Týnec n. Sázavou, Dalovice, Kravsko) a porcelánek (Slavkov, Loket, Klášterec n. Ohří, Dubí, Praha).
Soubor, typově různorodý, zahrnuje vázy, svícny, lustr, sochy, sošky, přízdoby, nástolce, květináče, koflíky, kalamáře aj. Bohatství porcelánu se nesoustředí jen na předměty zdobící interiéry, ale také na předměty pro běžně užívání, např. talíře, polévkové mísy, mísy na ovoce i toaletní soupravy. Současně výstava představuje předměty soukromé a reprezentativní povahy, od drobných po značně rozměrné.
V prvním podlaží je možné v náznakové instalaci vidět ukázky stolování Habsburků. Císařské servisy ze sbírek Pražského hradu, Hofburgu, Zákup i Ploskovic připomínají dobu Marie Terezie a jejích nástupců. Zvláště Ferdinanda V. Dobrotivého (posledního českého krále, korunovaného na Pražském hradě v roce 1836)a jeho choti Marie Anny, ale i Františka Josefa I. a Alžběty Bavorské (zvané Sissi).
Na historické stolování králů a císařů navazují ukázky prostírání při významných státních setkáních na Pražském hradě. K vidění jsou jídelní servisy prezidentů ČSR – Tomáše Garrique Masaryka a Edvarda Beneše i prezidentů ČSSR. Současnost pak zpřítomňují servisy užívané prezidenty Václavem Havlem a Václavem Klausem.
Adresa:
Královský letohrádek královny Anny – Belvedere
Mariánské hradby 52/1
Praha 1 – Hradčany 118 00
Otevírací doba
Od: 31. 5. 2011- Do: 11. 9. 2011
Otevřeno denně – 10 – 18 hod.
Vstupné:
základní 110,- Kč
snížené 60,- Kč
rodinné 180,- Kč
Letohrádek královny Anny je součástí Královské zahrady.
Zahrada je otevřena:
červen 10.00 – 21.00
červenec 10.00 – 21.00
srpen 10.00 – 20.00
září 10.00 – 19.00
GPS: Loc: 50°5’37.98″N, 14°24’19″E
Spojení:
Tram: 1, 8, 15, 18, 20, 22, 26, 51, 56, 57 – Královský letohrádek
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
více informací zde: / www.kulturanahrade.cz /
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Rubrika osobnosti Prahy : - zde
« « Národní muzeum v novém kabátě | QUIX LUMINÁRIUM » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.