Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Pražský hrad – Rožmberský palác a také Ústav šlechtičen
Součástí prohlídky Pražského hradu je od dubna roku 2010 také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny. Než však nahlédneme dovnitř, je třeba se seznámit s historií a vším, co se za zdmi paláce v minulosti odehrálo.
-
Stránka vše o Pražském hradu čtěte zde
Palác majetkem pánů z Rožmberka
První zmínky o počátcích vzniku domů, utvářejících rozsáhlý stavební komplex Rožmberského paláce, pocházejí ze třináctého a čtrnáctého století. V roce 1513 přišla část paláce do majetků pánů z Rožmberka. Za několik let zde vypukl požár, a následná rekonstrukce, kdy díky staviteli Hansovi Vlachovi mohl vzniknout čtyřkřídlý palác s arkádami ve dvou kratších křídlech a s branou, vedoucí až do Jiřské ulice. Poté co Rožmberkové získali přilehlé domy, vybudovali na západní straně překrásnou rozlehlou zahradu. V roce 1600 získal Rožmberský palác císař Rudolf II., který jej spojil s Královským palácem.
Na počátku osmnáctého století dostal palác zcela nové druhé patro. Od roku 1753 probíhala přestavba pro Ústav šlechtičen, která byla dokončena roku 1756, ale ke slavnostnímu otevření došlo již koncem roku 1755.
K čemu vlastně takový ústav slouží?
Ústav byl vybudován k výchově třiceti šlechtických dcer, které byly starší více jak 24 let. Hlavní roli zde hrála doposud neprovdaná arcivévodkyně habsbursko-lotrinského rodu. První abatyší Ústavu byla arcivévodkyně Marie Anna, dcera Marie Terezie. Znakem řádu byl obraz Neposkvrněného početí Panny Marie, umístěný ve zlaté oválné medaili. Mladé dámy bydlely v prvních dvou patrech ústavu, další prostory obsahovaly apartmá abatyše, kapitulní pokoj, chór, společenské místnosti, barokní kaple Nejsvětější Trojice a Neposkvrněného početí Panny Marie a místnosti, které sloužily k hospodářskému zázemí.
Co vše se dochovalo z dávných let:
Z původního Rožmberského paláce se zachovala jen dispozice o dvou nádvořích, dále se také dochovalo přízemí Rožmberského paláce se vstupní arkádou, východní křídlo bývalého paláce Švamberků. Zachovány byly také sklepy, nacházející se pod ústředním nádvořím a sklepní části při jižní hradební zdi, které se můžete dodnes prohlédnout.
Ústav šlechtičen byl ukončen a následně rozpuštěn 1. května roku 1919. Co se však stalo s prostory Ústavu? Chátrat nezačaly, neboť byla budova pronajata Ministerstvu vnitra, pro které zde, před počátkem svého působení, provedeno několik vnitřních úprav. Kompletní a rozsáhlá rekonstrukce proběhla poté v letech 1996 – 2007, veškeré práce na opravách Ústavu šlechtičen byly však ukončeny v lednu roku 2008. Rožmberský palác je od dubna roku 2010 přístupný pro veřejnost, je součástí prohlídkové trasy po Pražském hradě. Při prohlídce jižních zahrad Pražského hradu, si povšimněte rozlehlosti a kráse této budovy.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
- 15.1.2015 - 2.4.2025: Stálá expozice Obrazárna Pražského hradu
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1
GPS: 50°5’23.494″N, 14°23’54.636″E
GPS: 50.0898594N, 14.3985100E
Kontakt:
bližší informace návštěvníkům podá Informační středisko Pražského hradu,
tel.: 224 373 584
Spojení:
metro trasa A – stanice Malostranská dále po Strarých zámeckých schodech na hrad,
metro trasa A – stanice Malostranská dále tram č. 22, 91– stanice Pražský hrad
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)
Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.
Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)
Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.
Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)
Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.
Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)
Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Královská cesta – Karlova ulice a Karlův most | Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.
Vážení, vítám vždy informace o památkách naší historie. O to víc mě mrzí, když hned v prvním odstavci najdu HRUBKU!!! …díky staviteli Hansovi Vlachovy!!!… Věřím, že to tvrdé Y je pouze překlep, ale myslím si, že by nebylo od věci si to, co píšete, taky po sobě přečíst!!
Myslím si,že rekonstrukční práce po r.90 by měly být více prezentovány,stejně jako stavebně historický průzkum.Jserm ze západu republiky a fanda Hradu a víc bych ocenili současné využití pro mne tak tajemné památky.