Chrám sv. Mikuláše – interiér a výzdoba

chram sv. Mikulase09113-Hlavni oltar

Dnešní prohlídka se bude týkat interiéru Chrámu svatého Mikuláše. Seznámíme se s autory soch, fresek a překrásné výzdoby. Chrám ukrývá také mnohé unikáty a zajímavosti, proto neváhejte a vstupte dovnitř. Nejprve si jej však prohlédne z Malostranského náměstí.

Rozcestník: vše o  Chrámu  sv. Mikuláše na Malé straně čtěte zde

Chrám svatého Mikuláše – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)

Průčelí chrámu Chrám sv. Mikuláše - interiér
Západní průčelí chrámu
neodmyslitelně utváří mohutné trojdílné schodiště a typické, bohatě zdobené průčelí s iónskými sloupy, balkonem, a nádhernou sochařskou výzdobou. Při pohledu na průčelí se tak nezapomeňte povšimnout sochy, nacházející se ve výklenku štítu. Jedná se o sochu sv. Mikuláše, pocházející z dílny J. B. Kohla. Oproti tomu průčelí na jižní straně je tvořenou především kupolí s lucernou a je zakončené čtyřbokou věží, která dosahuje stejné výšky, jako již zmíněná, osmdesát metrů vysoká kupole. Kupole je ozdobená sochami od významného sochaře Ignáce Františka Platzera a Roberta Platzera.

 

Interiér Chrám sv. Mikuláše - Kopule
Nyní se ale společně přesuneme do interiéru Chrámu svatého Mikuláše, abychom se seznámí s poklady, které za svými zdmi ukrývá. Výzdoba interiéru byla podle dochovaných zdrojů stejně nákladná, jako byla samotná stavba chrámu. Poté, co vejdeme do hlavní lodi, povšimneme se po stranách menších kaplí, ale především každého návštěvníka upoutá dominantní hlavní oltář a impozantní kupole, kterou na svých ramenou drží několik mohutných oblouků. Nad postranními kaplemi se nachází jakási průchozí tribuna s nádherně zdobenými klenbami. Celému interiéru však dominují monumentální okna, jejichž světlo dopadající na bohatou výzdobu, napomáhá vytvořit unikátní prožitek z prohlídky chrámu.

Výzdoba Chrám sv. Mikuláše - oltář sv. Kříže
Překrásná a bohatá výzdoba vnitřních prostorů chrámu je zásluhou mnoha významných umělců té doby. Hlavní zásluha je však připisována staviteli Kiliánovi Ignáci Dienzehoferovi, který navrhl a vybudoval překrásný interiér po vzoru plánů jeho otce.  Po dokončení hlavních stavebních prací bylo na vnitřní výzdobu použito množství vzácných materiálů. Převládají zde prvky zlata a mramoru. Klenba hlavní lodi je pokrytá freskou od Jana Lukáše Hackera. Freska pochází z roku 1760 a znázorňuje výjev ze života svatého Mikuláše.

Kaple
Po stranách hlavní lodi jsou umístěny menší kaple. Nalevo od vchodu se nachází kaple svaté Barbory, nebo-li kaple zemřelých. Uvnitř jsou umístěny dva oltáře. Dřevěný oltář sv. Kříže z roku 1725 obsahuje obraz Kalvárie od Karla Škréty. Oltář sv. Barbory z roku 1769 je dřevěný a mramorovaný a zdobený zlacenými dřevořezbami. Na protější straně nalezneme kapli svaté Anny. Kaple při levé straně lodi se nazývají kaple sv. Aloise, sv. Ignáce a sv. Michaela, po pravé straně kaple sv. Kateřiny, sv. Františka Xaverského a sv. Jana Nepomuckého.

Hlavní oltář Chrám sv. Mikuláše - Hlavní oltář
Dominantní postavení zaujímá hlavní oltář, který vytvořil v první čtvrtině osmnáctého století neznámý mistr ze dřeva, zdobeného polychromií a zlacením. Na mramorové nástavbě je umístěna pozlacená plastika sv. Mikuláše. Na boční straně se nachází sousoší, které představuje výjevy sv. Ignáce a Sv. Františka Xaverského. Vedlejší štukové postavy zobrazují svatého Václava a Víta. Vlevo od oltáře se nachází oltář Navštívení P. Marie. Na opačné straně si pak můžete prohlédnout oltář sv. Josefa, spolu se sochami sv. Jana Křtitele, Jana Evangelisty, Vojtěcha a Prokopa. V chrámu se nachází několik dalších významných oltářů, které jsou bohatě zdobené a obsahují duchovní obrazy od významných světových malířů. Na oltáři sv. Kateřiny nalezneme mimo jiné také kopii Pražského Jezulátka.

Zajímavosti Chrám sv. Mikuláše - varhany
Unikátní jsou také pozdně barokní varhany, pocházející z dílny mistra Tomáše Schwarze. V chrámu se však nacházejí ještě jedny varhany, které jsou doposud ve skoro původním stavu. Překrásná sochařská výzdoba je dílem mnoha významných sochařů, například J. B. Kohla, F. I. Platzera, a dalších. V postranních kaplích jsou mimo jiné také umístěny zpovědnice. V chrámu se dokonce zachovaly také některé původní lavice a ve zvonici zůstal z původních čtyř zvonů jeden jediný, pocházející z roku 1576. Avšak nejcennější památkou, které se v chrámu dochovala, je soubor obrazů Karla Škréty, obsahující deset významných děl z tak zvaného Pašijového cyklu z let 1673-74.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Kostel sv. Mikuláše
Malostranské náměstí
118 00, Praha 1 – Malá Strana

GPS: 50.0879694N, 14.4030250E
GPS: 50°5’16.690″N, 14°24’10.890″E

Kontakty
Tel.: 257 534 215
Email: info@stnicholas.cz

Návštěvní doba

Otevřeno pro prohlídky:
březen – říjen: denně 9:00 – 17:00
listopad – únor: denně 9:00 – 16:00

Poslední vstup: 15 minut před uzavřením

Koncerty: V sezóně (konec března – začátek listopadu) denně kromě úterý od 18:00 hod. Adventní a vánoční koncerty od 17:00 hod. (jen ve vybraných dnech). Koncerty trvají 60 minut.

Více informací o otevírací době naleznete zde

Vstupné:
Dospělí: 70,- Kč
Děti a studenti (10 – 26 let): 50,- Kč
Děti do 10 let a invalidé: zdarma

Vstupenky na prohlídku je možné zakoupit pouze v pokladně – informačním centru kostela.
Platby přijímáme v hotovosti, v českých korunách.

Spojení
Tramvaje číslo: 12, 20, 22, 57– Malostranské náměstí
Autobus číslo: 192– Malostranské náměstí
Metro linka A – Malostranská (odtud dále tramvají:  12, 20, 22, 57 do zastávky Malostranské náměstí)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Chrám sv. Mikuláše 50.088153, 14.403162 Chrám sv. Mikuláše na Malé Straně Chrám svatého Mikuláše je považován za jednu z nejkrásnějších barokních památek. Snoubí se zde unikátní barokní prvky, díky kterým tato stavba s kopulí a věžičkou častým cílem mnoha turistů, kteří si zde mohou prohlédnout překrásný interiér, ale také se jim naskytne výhled na celou Prahu. Adresa: Kostel sv. Mikuláše Malostranské náměstí 118 00, Praha 1 - Malá Strana GPS: 50.0879694N, 14.4030250E web: http://www.praguecityline.cz/pamatky/chram-sv-mikulase Návštěvní doba Otevřeno pro prohlídky: březen - říjen: denně 9:00 – 17:00 listopad - únor: denně 9:00 – 16:00 Poslední vstup: 15 minut před uzavřením

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Kostel Panny Marie Vítězné – základní popis | Kostel Panny Marie pod řetězem » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

2 reakce u článku “Chrám sv. Mikuláše – interiér a výzdoba”

  1. Karel Vávra napsal:

    dobrý den, rád bych se zeptal, jestli je vstupné do kostela beze slev pro důchodce a jestli je při slevě možné využít Opencard. děkuji za odpověď

  2. petra napsal:

    Děkujeme Vám za dotaz, ale bohužel Vám na obě otázky musíme odpovědět záporně. Seniorské slevy na vstupné v kostele nejsou umožněny a vzhledem k tomu, že provoz kostela spravuje soukromá společnost a ne město Praha, tak zde také není možné použít pro slevu na vstupném Opencard.

Zanechat komentář