Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Nová budova Národního muzea – bývalé sídlo Rádia Svobodná Evropa
Další z významných období bývalé budovy Pražské burzy a také bývalé budovy Federálního shromáždění, byla doba, kdy odtud vysílalo Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda, které své posluchače informovalo o politickém, kulturním a jiném dění za železnou oponou.
Vše o: Národním muzeu více čtěte zde
Rádio Svobodná Evropa
Za přispění tehdejšího prezidenta Václava Havla, bylo v roce 1995 do budovy bývalého Federálního shromáždění, přemístěno vysílací studio Rádia Svobodná Evropa. Rádio Svobodná Evropa začalo vysílat v roce 1950 a bylo určeno především pro české a slovenské posluchače za železnou oponou. Byla to především rozhlasová organizace založená Kongresem USA pro šíření informací v diktátorských režimech. Hlavním sídlem rádia byl Mnichov, odkud rádio vysílalo. Vysílání začínalo legendární větou: “Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa“
Redaktoři a vysílání
O rozvoj vysílání v Československu se zasloužila řada emigrantů, jejichž hlavním posláním bylo povzbudit obyvatele uvnitř státu a podávat nezkreslené a komunistickým režimem nezcenzurované informace. Mezi tyto osobnosti patřil například spisovatel Ferdinand Peroutka, Pavel Tigrid a mnoho dalších. Rádio velmi často čelilo množství útoků, především proto, že vysílání nevyhovovalo požadavkům současné vlády. Mnozí redaktoři zahynuli či zmizeli za dosud nevysvětlitelných okolností. Komunisté často mezi redaktory nasazovali vlastní lidi, kteří měli proniknout do srdce organizace a přinášet tak tajné informace. Rádio Svobodná Evropa informovalo své posluchače nejen o politických událostech, ale podávalo také informace o kulturní, hospodářské a sociální situaci za železnou oponou. Kromě Peroutky patřila mezi nejpopulárnější hlasatele také Rozina Jadrná-Pokorná, Jožka Pejskar pro své politické komentáře a další.
Rádio Svobodná Evropa vysílá z Prahy
V roce 1994 ukončila stanice vysílání z Mnichova a přesunula se do Prahy. Sídlem Rádia Svobodná Evropa se stala paradoxně budova bývalého Federálního shromáždění, kde od roku 1995 začalo rádio sídlit. Na podzim roku 1995 se původní česká redakce Rádia Svobodná Evropa připojila k Českému rozhlasu a vznikl tak „Český rozhlas 6 / Rádio Svobodná Evropa“. Rádio Svobodná Evropa z budovy nedaleko Václavského náměstí, vysílalo až do roku 2008, kdy se přestěhovalo do nového sídla v Praze 10 na Hagiboru.
Adresa:
Vinohradská 1
110 00 Praha 1
GPS: 50,079308 14,432304
Nahoře nad Václavským náměstím nad magistrálou
Pondělí: 10.00–18.00
Úterý: 10.00–18.00
1. středa v měsíci: 10.00–20.00
Ostatní středy v měsíci: 9.00–18.00
Čtvrtek: 10.00–18.00
Pátek: 10.00–18.00
Sobota: 10.00–18.00
Neděle: 10.00–18.00
Vstupné:
Plné: 100 Kč
Snížené: 70 Kč pro seniory (nad 60 let), držitele průkazů ZTP, ISIC, ITIC, Staff Card, děti 6–15 let, studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu
Rodinné: 170 Kč (max. 2 dospělí a 3 děti)
Školní skupiny s pedagogickým doprovodem: 30 Kč/os. 1 člen pedagog. doprovodu zdarma (hromadný vstup se neohlašuje ani se neprovádí rezervace)
Celoroční vstupné: 400 Kč
Výklad: 80 Kč pro jednotlivce / 500 Kč pro skupinu 7–30 osob. Způsob objednání viz níže
Fotografování: 50 Kč
Filmování: 50 Kč
Děti do 6 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP/P a jejich doprovod, KLUB 4LÍSTEK, AMG, Společnost NM: vstup zdarma
Kontakt:
Internetové stránky: www.nm.cz
Email: nm@nm.cz
Telefon: 224 497 111, 224 497 352
Spojení:
Metro linka A - stanice muzeum
Metro linka C – stanice muzeum
Tram: Linka 11 – stanice Muzeum
Tram: 3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58 – Václavské náměstí
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Muzeum hlavního města Prahy | Hotel Juliš – ubytování přímo na Václavském náměstí » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.
Stínový prezident ČR—-Výzva parlamentu ČR.———-.Když se dívám na přenos z parlamentu,,vidím jak tam stále se větrají stejní narušitelé a rušitelé stálým chozením tam a zpět před sedícími ukázněnými poslanci. Co to je za dozorce ? …. Předsedu parlamentu to vůbec nezajímá !!