Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Nová budova Národního muzea – od vzniku až po válečné období
V prostoru mezi Hlavní budovou Národního muzea a Hlavním nádražím v Praze, se rozprostírá stavba, jejíž minulost byla více než zajímavá. Nová budova Národního muzea byla za dobu své existence, sídlem řady významných institucí. Nejprve zde působila Pražská burza peněžní a zbožní. Poté se budova stala sídlem Federálního shromáždění. Před tím, než byly do prostor budovy umístěny sbírky Národního muzea, sídlilo zde rádio Svobodná Evropa.
Vše o: Národním muzeu více čtěte zde
Od hradeb k divadlu
Na místě, kde se dnes stavba nachází, stávaly v minulosti novoměstské gotické hradby. Ty dal při založení Nového Města pražského vybudovat král a pozdější císař Karel IV. Hradby, společně s velkou branou, zde stály až do devatenáctého století, kdy došlo k jejich zbourání. Na tomto místě byla následně vybudována velice významná kulturní stavba té doby, novoměstská divadelní aréna.
Sídlo Pražské burzy peněžní a zbožní
K divadelním účelům nesloužila dřevěná stavba příliš dlouho. Ve třicátých letech devatenáctého století ji totiž, společně s přilehlými pozemky, od divadelního spolku odkoupila Pražská burza. Burza na pozemcích následně nechala vybudovat zcela novou stavbu, kterou následně pro své účely využívala. Za projektanty stavby byli vybrání architekti Jaroslav Rössler a Jan Kotěra, jejichž zásluhou vznikla ona unikátní stavba, ve stylu klasicistní moderny. Sídlo Pražské burzy bylo slavnostně otevřeno dne 24. února roku 1938. Ještě dnes jsou v Nové budově Národního muzea k vidění prostory, kde burza sídlila.
Období druhé světové války
V důsledku převratných historických událostí, netrvalo působení Pražské burzy, v budově na Václavském náměstí příliš dlouho. Na počátku druhé světové války, a především s příchodem okupačních vojsk, byla činnost burzy zcela ukončena. Prázdná budova v centru Prahy byla ihned využita jako skladiště vojenské techniky a materiálu. Po nějakou dobu zde pobývali také Němečtí operní herci. V závěru druhé světové války byla budova využívána jako lazaret, kam byly z ranění převáženi z nedalekého vlakového nádraží.
Adresa:
Vinohradská 1
110 00 Praha 1
GPS: 50,079308 14,432304
Nahoře nad Václavským náměstím nad magistrálou
Pondělí: 10.00–18.00
Úterý: 10.00–18.00
1. středa v měsíci: 10.00–20.00
Ostatní středy v měsíci: 9.00–18.00
Čtvrtek: 10.00–18.00
Pátek: 10.00–18.00
Sobota: 10.00–18.00
Neděle: 10.00–18.00
Vstupné:
Plné: 100 Kč
Snížené: 70 Kč pro seniory (nad 60 let), držitele průkazů ZTP, ISIC, ITIC, Staff Card, děti 6–15 let, studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu
Rodinné: 170 Kč (max. 2 dospělí a 3 děti)
Školní skupiny s pedagogickým doprovodem: 30 Kč/os. 1 člen pedagog. doprovodu zdarma (hromadný vstup se neohlašuje ani se neprovádí rezervace)
Celoroční vstupné: 400 Kč
Výklad: 80 Kč pro jednotlivce / 500 Kč pro skupinu 7–30 osob. Způsob objednání viz níže
Fotografování: 50 Kč
Filmování: 50 Kč
Děti do 6 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek: ZTP/P a jejich doprovod, KLUB 4LÍSTEK, AMG, Společnost NM: vstup zdarma
Kontakt:
Internetové stránky: www.nm.cz
Email: nm@nm.cz
Telefon: 224 497 111, 224 497 352
Spojení:
Metro linka A - stanice muzeum
Metro linka C – stanice muzeum
Tram: Linka 11 – stanice Muzeum
Tram: 3, 9, 14, 24, 51, 52, 54, 55, 56, 58 – Václavské náměstí
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Nová budova Národního muzea – popis | Nová budova Národního muzea – sídlo Federálního shromáždění » »
Both comments and pings are currently closed.
Nejnovější komentáře