Planetárium hlavního města Prahy ve Stromovce

Stromovka110927_027

Oblohu plnou hvězd nemusíte ve Stromovce pozorovat pouze po setmění. Toužíte-li prozkoumat tajemství vesmíru, hvězd či planet, nebo si vyzkoušet jízdu po povrchu Marsu či Měsíce, neměli byste při procházce Stromovkou vynechat návštěvu Planetária. Kromě interaktivních exponátů si můžete vybrat z bohaté nabídky pořadů či pohádek, zaměřených na nejrůznější témata z astronomie a kosmonautiky. Navštivte Planetárium a vydejte se na dobrodružnou výpravu napříč vesmírem.

Vše o: parku  Stromovka a výstavišti čtete zde

Historie Praha 7 - Královská obora(Stromovka) Planetárium
Planetárium ve Stromovce zahájilo svoji činnosti 20. listopadu roku 1960. Významným mezníkem v dějinách instituce byl rok 197, kdy se Planetárium oddělilo od tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka s stalo se, spolu s ostatními pražskými hvězdárnami, jedním ze středisek Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. Rozsáhlou rekonstrukci a modernizaci prodělalo v roce 1991, kdy bylo nainstalováno nové planetárium Cosmorama.

Projekční systémy Planetária
Planetárium využívá třech projekčních systémů, kdy každý z nich umožňuje zkoumat vesmír odlišným způsobem. Prvním ze systémů se nazývá SkySkan Definity. Ten umožňuje sledovat hvězdy nejen tak, jak jsou vidět ze země, ale i v prostoru a čase, tedy i z jiného místa ve vesmíru. Právě díky trojrozměrné projekci vesmírů a vesmírných objektů je možné připravovat pro návštěvníky nejrůznější pořady. Dalším systémem je Cosmorama, které je považována za jedno z největších optomechanických planetárií na světě. Planetárium Cosmorama je nám schopné ukázat hvězdy a planety tak, jak jsou vidět při pohledu ze Země. Posledním projekčních systémem je Digistar3, který promítá hvězdnou oblohu a vesmírné objekty na speciální širokoúhlé plátno. Díky 3D technologii se nám otevírá jedinečná možnost detailně prozkoumat vesmír.

Návštěva planetária Praha 7 - Královská obora(Stromovka) Planetárium
Návštěvníci planetária si mohou individuálně prohlédnout stálou astronomickou výstavu. Zde si budete moci vyzkoušet několik interaktivních exponátů, mezi kterými nechybí model černé díry, planetární váha a další. Největším lákadlem jsou však simulátory jízdy po povrchu Marsu a Měsíce. Kromě stálé výstavy zařadilo Planetárium do své nabídky výběr z několika pořadů zaměřených na nejrůznější témata z astronomie a kosmonautiky. Pokud chcete vaše děti zábavnou formou seznámit se základy vesmíru, ideální možností jsou astronomické pohádky. Z bohatého nabídky si vybere opravdu každý.

Planetárium vs. hvězdárna
Ptáte se, jaký je rozdíl mezi hvězdárnou a planetáriem? Planetárium umožňuje návštěvníkům pozorovat hvězdy, které jsou promítané na strop prostřednictvím projektoru. Oproti tomu hvězdárna složí k pozorování skutečné oblohy pomocí dalekohledu. V pražské Stromovce je možné obojí.

Aktuální program planetária – klikněte zde

Adresa:
Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
PLANETÁRIUM PRAHA
Královská obora 233
170 21 Praha 7

GPS: 50.105579,14.427558
GPS: 50°6’19.713″N, 14°25’39.123″E

Kontakty:
tel.: +420 220 999 001–3
fax: +420 233 376 434
http://www.planetarium.cz
planetarium@planetarium.cz

Vstupné:
Základní vstupné 110 -140 Kč
Výstava: 50/40 Kč
Více o vstupném na jednotlivé pořady naleznete zde.

Bezbariérovost: Ano

Spojení:
Planetárium Praha najdete v parku Stromovka, nedaleko vchodu do Výstaviště, za konečnou tramvajovou smyčkou.

MHD Praha
Metrem trasy C do stanice “Nádraží Holešovice”. Odtud asi 15 minut pěšky, případně jednu stanici tramvají (linky 12, 24 a 17  do zastávky “Výstaviště Holešovice” a odtud pěšky asi 5 minut.

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





 

« « Předchůdci Karlova mostu | Stromovka v časech minulých » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.