Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !
Planetárium ve Stromovce – cesta ke hvězdám
Pražské Planetárium je nenápadná skoro kruhová stavba, která se skrývá v zeleni Stromovky. Oč je ale skromná navenek, je jedinečná uvnitř. V jejích útrobách se nacházejí odhalení většiny astronomických tajemství, která odjakživa lákají vědychtivé a zvědavé návštěvníky.
………………………………………………………………………………………………………………………
Rozcestník: více článků o PLANETÁRIU PRAHA
………………………………………………………………………………………………………………………
Kromě přednáškových síní a sálů s audiovizuální technikou, ve kterých pravidelně a průběžně probíhají výstavy a produkce s momentální atraktivní nabídkou má Praha v Planetáriu jeden světový technický unikát. Je to sál Cosmorama s přístrojem, který simuluje celou hvězdnou oblohu, včetně zobrazení pohybu vesmíru a všech známých hvězd. Byl svého druhu první na světě a ročně jej navštíví přes 100.000 diváků.
Trochu historie
Planetárium bylo otevřeno v roce 1960, původně jako vědecko-technické středisko Parku kultury a oddechu Julia Fučíka. Ale jeho program byl s lidovou zábavou parku natolik nesourodý, že se poměrně záhy oddělilo a stalo se součástí komplexu pražských hvězdáren (Hvězdárna Hlubočepy, Hvězdárna Petřín – nyní Štefánikova a Hvězdárna Ďáblice). Přístroj se simulací hvězdné oblohy byl sice ve své době technický zázrak, ale také stárnul. Stejně jako budova.
Budovu Planetária i její technické vybavení neminula rekonstrukce. V roce 1991 byla kompletně hotova a byl slavnostně představen sál Cosmorama s již novým přístrojem řízeným a ovládaným kompletně automatikou počítače. Ale i tento technický zázrak stárne, stejně rychle jako se rozvíjí vědecké a zejména technické možnosti. Stále je zde co modernizovat a Planetárium se snaží nabízet skutečně světovou extratřídu.
Něco o technice
Možná, že v dnešní době takřka dokonalých počítačových animací na úrovni virtuální reality nebo při 3D projekcích Vám bude jakýsi složitý mechanický přístroj připadat archaicky jako technická fosílie, ale věřte, že mýlíte. K takovému zážitku totiž potřebujete nejen monitor počítače, ale celkovou atmosféru. A ta Vás v Planetáriu zcela pohltí.
Sál Cosmorama má totiž průměr kopule gigantických 23 m. Je největší v Čechách a řadí se k největším na světě. Je vybaven nemodernější diaprojekcí řízenou počítačem a laserem. Je v něm možné takřka libovolně předvádět pohyb hvězd, planet i celé hvězdné oblohy. Je to něco, co Vám žádný počítač ani kinosál nabídnout nemohou. V sále na Vás čeká 230 pohodlných křesel a zasvěcený výklad odborníka.
Kromě sálu Cosmorama najdeme v planetáriu ještě sál Starvid s přístrojem Starvid Digistar-3, který je dokonalým simulátorem hvězdné oblohy. Ve foyer Planetária je dále expozice o astronomii a kosmonautice, která se pravidelně obměňuje podle nejnovějších vědeckých poznatků v těchto oblastech.
Kosmonautem chtěl být skoro každý kluk
Kromě nabídky „cesty ke hvězdám“ se v Planetáriu konají každoročně vědecká sympozia a konference za účasti věhlasných osobností a kapacit z celého světa. Ty jsou však součástí spíše komerčního fóra a obec turistickou asi zajímají pramálo. Zmiňujeme je jen proto, aby bylo jasné, že česká astronomie je pojem, který ve světě něco znamená. Ale zůstaňme na zemi.
Je pravděpodobné, každý druhý kluk by Vám na otázku: „Čím bys chtěl být ?“ odpověděl: „Kosmonautem“. Je ale skoro jisté, že se to málokterému podaří. A tady v sále Planetária si může alespoň částečně splnit svůj sen. Tahle cesta po hvězdách prostě stojí za vidění, už jenom proto, že jsme jejich součástí, ale zatím o nich víme pramálo.
Víte že?
Planetárium není totéž co Hvězdárna. Ve hvězdárně sledujete skutečnou oblohu, ale v planetáriu jsou hvězdy promítány na strop projektorem, kterému se říká planetárium.
Zajímá vás co dělat, co navštívit, kde se projít, co vidět on-line?TIP: Akce na tento víkend v Praze
………………………………………………………………………………………………………………………
Zajímá vás více podrobností? Přečtěte si
………………………………………………………………………………………………………………………
Štefánikova hvězdárna umožňuje pozorování hlubokého vesmíru
Hvězdárna na pražském Petříně nabízí denní i noční pozorování oblohy a zdokonalí vás ve znalostech astronomie. Můžete pozorovat vesmír velkými dalekohledy s odborným výkladem. Ve dne Slunce, po setmění Měsíc, planety a hvězdnou oblohu. A pokud počasí nepřeje, můžete navštívit ukázky práce s přístroji, výstavy a další odborné i zábavné programy.
………………………………………………………………………………………………………………………
Virtuálně
………………………………………………………………………………………………………………………
Virtuální prohlídka Planetária
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
- 1.6.2020 - 30.6.2031: 4D simulátory v Planetáriu Praha
Nevíte, co s volným časem? S námi vám nejlepší akce v Praze už neutečou! Vyberte si podle svého gusta ...Kalendář akcí v Praze
………………………………………………………………………………………………………………………
HURÁ – Akce a vše vytvořeno speciálně pro děti:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné UdálostiHry, omalovánky, vystřihovánky a další aktivity nejen na doma:
Vesmírná zábava pro děti od Planetária
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
PLANETÁRIUM PRAHA
Královská obora 233
170 21 Praha 7
GPS: 50.105579,14.427558
GPS: 50°6’19.713″N, 14°25’39.123″E
Kontakty:
tel.: +420 220 999 001–3
fax: +420 233 376 434
http://www.planetarium.cz
planetarium@planetarium.cz
Vstupné:
Základní vstupné 150 Kč
Výstava: 50/40 Kč
Více o vstupném na jednotlivé pořady naleznete zde.
Bezbariérovost: Ano
Planetárium otevřeno:
Červen
Pátek 15:00 – 20:00
Sobota 10:30 – 20:00
Neděle 10:30 – 19:30
Červenec a srpen
Pondělí 10:30 – 21:00
Úterý 10:30 – 21:00
Středa 10:30 – 21:00
Čtvrtek 10:30 – 21:00
Pátek 10:30 – 21:00
Sobota 10:30 – 21:00
Neděle 10:30 – 21:00
Vstupné:
VÝSTAVA (SAMOSTATNĚ BEZ POŘADU) / POŘADY (VČETNĚ NÁVŠTĚVY VÝSTAVY)
DOSPĚLÍ 50 Kč / 150 Kč
DĚTI OD 3 DO 15 LET, STUDENTI DO 26 LET (PO PŘEDLOŽENÍ PRŮKAZU) 40 Kč / 90 Kč
RODINY (MAX. 2 DOSPĚLÍ + MAX. 4 DĚTI DO 15 LET) – 360 Kč
SENIOŘI NAD 65 LET 40 Kč / 120 Kč
DRŽITELÉ ZTP, ZTP/P (VČETNĚ PRŮVODCE) 40 Kč / 75 Kč
ČLENOVÉ ČAS S PLATNOU PRŮKAZKOU 40 Kč / 75 Kč
KROUŽKY A KURZY POŘÁDANÉ PLANETUM DLE PODROBNÝCH PODMÍNEK NA LEGITIMACI zdarma / zdarma
SKUPINY PŘEDEM OBJEDNANÉ (MIN. 20 OSOB) 40 Kč / 120 Kč
ORGANIZOVANÉ DĚTSKÉ SKUPINY (MIMO ŠKOLNÍ NÁVŠTĚVY) 40 Kč / 90 Kč
PROHLÍDKA LUNÁRNÍHO MODULU APOLLO 11 (MAX. 2 OSOBY) 200 Kč / -
VIRTUÁLNÍ REALITA 100 Kč / -
JÍZDA NA 4D SIMULÁTORU (DALŠÍ) 40 Kč / -
Spojení:
Planetárium Praha najdete v parku Stromovka, nedaleko vchodu do Výstaviště, za konečnou tramvajovou smyčkou.
MHD Praha
Metrem trasy C do stanice “Nádraží Holešovice”. Odtud asi 15 minut pěšky, případně jednu stanici tramvají (linky 6, 7, 12, 14, 15 a 17 do zastávky “Výstaviště Holešovice” a odtud pěšky asi 5 minut.
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA A AKCE V OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Rudolfova štola - vodní dílo pro císaře
Štola byla postavena příkazem císaře Rudolfa II. Chtěl se plavil na lodičkách ve Stromovce a pro rybníčky, které si zde naplánoval, potřeboval zdroj vody. Uvažoval. Co bude lepším zdrojem, než nedaleká Vltava? A kdo by měl stavbu provést, kdo umí kutat? Havíři z Kutné Hory. A věřte, nevěřte, štola, kterou havíři vybudovali mezi Vltavou a Stromovkou, je dodnes funkční. Byli to opravdoví mistři.
Místodržitelský letohrádek ve Stromovce
V nejvýše položené části Královské obory se majestátně tyčí stavba, která jako lovecký hrádek pamatuje řadu českých panovníků. Jako své sídlo si honosný letohrádek vybral i generál švédský vojsk při obléhání Prahy v roce 1648. Čeští místodržící jej využívali jako své letní sídlo.
Rybníky a příroda Stromovky
Císařovy procházky, panské honitby a jiné kratochvíle urozených šlechticů jsou nám dnes známi z historických pramenů nebo pověstí. Jediným dosud žijícím svědkem císařských dob jsou rostliny, jež po dlouhá staletí utvářejí i jedno z nejkrásnějších pražských zákoutí – Královskou oboru.
Pražské Výstaviště
Výstaviště vzniklo za účelem pořádání Zemské jubilejní výstavy v roce 1891. K této události byly vystavěny i jeho dosavadní stěžejní objekty – Průmyslový palác, Lapidárium a Křižíkova fontána.
Stará čistírna odpadních vod
V památkově chráněném areálu Staré čistírny odpadních vod najdete zcela jedinečné prostory. Nahlédnete do unikátní stavby, která nemá sobě rovnou. Poznáte, jak se Praha v minulosti i dnes vypořádala s odpadní vodou. Projdete podzemní kanály, uvidíte plně funkční historické stroje. A pokud vám to nestačí, tak v ní možná poznáte místo, kde se točily filmové trháky s Jackem Nicholsonem, Tomem Cruisem a dalšími známými herci.
Pražská Zoologická zahrada
Zoologická zahrada v pražské Troji patří mezi pět nejlepších zoologických zahrad na světě. Svou tradici započala již v roce 1931 a díky tomu dnes počet zvířat dosahuje k pěti tisícům. Zahrada vytváří pro svá zvířata výběhy, které co nejvíce připomínají podmínky, které jsou typické pro život daného zvířete v přírodě. Můžete tak zde lépe než jinde pozorovat, jak se zvířata chovají ve svých přirozených teritoriích. Pražské gorily už jsou známé zvířecí celebrity. Výlet do ZOO patří mezi nezapomenutelné zážitky.
Botanická zahrada v Troji
Jsou v Praze místa, která příjemně překvapí svoji krásou a rozmanitostí. Botanická zahrada v pražské Troji rozhodně k těmto místům patří. Najdete zde tropický skleník s cizokrajnými rostlinami, venkovní expozice rozčleněné na Japonskou zahradu, mokřady, Ornamentální zahradu, Severoamerickou prérii a další. Každý milovník přírody, krásných vůní květů, motýlů, ale i vína, si zde najde své.
………………………………………………………………………………………………………………………
ZAJÍMAVÉ ODKAZY
………………………………………………………………………………………………………………………
Památky Praha 1:- zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Vesmírná zábava a vzdělání pro děti z planetária | Králův dvůr – rezidence českých králů » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.