Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Plynárenské muzeum
Další naše zastávka nás dovedla do míst, kde je soustředěna expozice, která je pro mnohé návštěvníky velmi poučná. Ne vždy se totiž můžete na vlastní oči seznámit se přístroji a zařízeními, které se k plynárenství váží. Muzeum nabízí také několik unikátních exponátů, je to tedy opravdu na co se těšit.
Rozcestník: vše o Plynárenském muzeu čtěte zde
Historie muzea
Plynárenské muzeum bylo otevřeno v roce 1999 v areálu Pražské plynárenské společnosti v Praze – Michli. Muzeum bylo otevřeno v den stého výročí smrti profesora Roberta Wilhelma Bunsena, který se výraznou měrou podílel na rozšíření vyžití plynu jak v domácnostech, tak v průmyslovém odvětví. Byl to právě profesor Bunsen, kdo vynalezl plynový hořák. Tento hořák se později stal základním prvkem, používaným při výrobě plynových spotřebičů, což se kupodivu zachovalo dodnes.
Ohlédnutím za vývojem plynárenství
Plynárenské muzeum se nachází v posledním patře plynárenské budovy. Samotné muzeum je rozděleno do dvou částí. V první z nich je pro návštěvníky připravený program, týkající se vývoje plynárenství na území České republiky. K tomu jsou zde připraveny historické mapy, obrazy, dokumenty či modely, na kterých jsou vyobrazena plynárenská zařízení. Ze zajímavých exponátů si máte možnost prohlédnout několik modelů či obrazů historických unikátů. Tím máme na mysli především olejomalbu první plynárny v českých zemích, která byla vystavěna v roce 1847 v pražském Karlíně, dále pak model mladoboleslavské karbonizační plynárny, pocházející z roku 1930. K nahlédnutí je zde také odborný plynárenský časopis, a to ve vydáních od roku 1921. Nepochybně dalšími poklady jsou první plynárenské zákony.
Expozici má stále co nabídnout
Součástí výstavy je mimo jiné model plynárny Michle z roku 1937. Model byl sestrojen původně ze sádry a dřeva a po nějaké době se zcela ztratil. Trvalo dlouhých sedm let, než byl model opět vypátrán, sestaven, zrekonstruován a následně opět vystaven v muzeu. S oborem plynárenství je také spojena řada významných osobností, které v muzeu nesmí určitě chybět. Druhá část je, namísto teorii, věnována technických komponentům, a prohlédnout si zde můžete několik sekcí. Jedná se o části, jako například výroba svítiplynu a těžba zemního plynu, uskladnění plynu, doprava, dále o sekce s názvem rozvod a regulace plynu, nechybí ani měření tlaku, teploty a objemu plynu a na závěr návštěvníky očekávaná část expozice použití plynu.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
U Plynárny 500/44
145 08 Praha 4
GPS: 50°3’22.24″N, 14°27’53.32″E
GPS: 50.0562281N, 14.4648161E
Otevírací doba:
Termín návštěvy muzea je třeba předem dohodnout na telefonních číslech 267 172 482 a 267 172 616, případně písemně na adrese Pražská plynárenská, a.s., U Plynárny 500, 145 08 Praha 4.
Vstup do muzea je volný, pro návštěvníky se sníženou pohyblivostí je zajištěn bezbariérový přístup. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.
Spojení:
Bus: 150, 188 – Plynárna Michle
Tram: 11, 56 – Plynárna Michle
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
-
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Muzeum komunismu | Státní hrad Šternberk – přístupný i pro vozíčkáře » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.