Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Pražský hrad – Daliborka
Daliborka -věž opředená pověstmi. Zaujala vás při procházce areálem Hradu válcová věž, a rádi byste se o ní něco dozvěděli? Výborně, jste na správném místě. Jedná se o dělovou věž, která zakončuje na východní straně opevnění Pražského hradu. Vydejme se tedy do útrob stavby, jejíž výška přesahuje dvacet metrů.
Rozcestník: Pražský hrad
Úvodem několik informací:
Věž byla vybudovaná roku 1496 na příkaz Vladislava Jagellonského, a to jako součást opevnění hradního komplexu. V roce 1781 věž vyhořela a následující rok byla v důsledku poškození požárem snížena o jedno patro. Od roku 1883 byla zpřístupněna veřejnosti.
A proč právě Daliborka?
Toto jméno dostala po svém prvním vězni Daliborovi z Kozojed. Říkáte vězni? Ano, věž totiž od počátku svého založení sloužila jako vězení. Samotný prostor na cely oddělovaly dřevěné stěny, které byly dokonce vytápěné. Lehčí provinilci byli vězněni ve vyšších patrech. Součástí vězení byla také hladomorna pro těžké provinilce, nacházející se v přízemní části. Dalším ze známých vězňů byl mecenáš umění hrabě František Antonín Sporck, který se například zasloužil o to, že byla do Čech zavedena hra na lesní roh.
Pověst o nejslavnějším vězni
Nejproslulejším vězněm, který v Daliborce pobýval, byl již zmíněný Dalibor z Kozojed, jehož pobyt ve věži je opředen řadou pověstí. Vezměme to tedy od začátku. Roku 1496 vypuklo na Litoměřicku nevolnické povstání, během kterého ozbrojení poddaní dobyli tvrz svého pána Adama Ploskovského z Drahonic. Tohoto vladaře pod pohrůžkou zabití násilně přinutili, aby je ze svého poddanství propustil. Tito povstalci se poté usídlili na panství Dalibora z Kozojed. Tím, že jim Dalibor poskytl útočiště, se podle rozhodnutí soudu dopustil velmi těžkého zločinu. Dalibor byl tedy uvržen do tuhého vězení ve věži a odsouzen k trestu smrti stětím hlavy. Samotný rozsudek byl posléze vykonán přímo na dvoře před Daliborkou.
Rozcestníky všech památek: ZDE
Legenda praví, že se Dalibor naučil ve své cele hrát na housle. Jeho hudba byla prý slyšet po celém Hradě a připomínala tak všem, že byl uvězněn neprávem. Tento příběh využil český skladatel Bedřich Smetana ve své opeře Dalibor.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
- 15.1.2015 - 2.4.2025: Stálá expozice Obrazárna Pražského hradu
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1
GPS: 50°5’23.494″N, 14°23’54.636″E
GPS: 50.0898594N, 14.3985100E
Kontakt:
bližší informace návštěvníkům podá Informační středisko Pražského hradu,
tel.: 224 373 584
Spojení:
metro trasa A – stanice Malostranská dále po Strarých zámeckých schodech na hrad,
metro trasa A – stanice Malostranská dále tram č. 22, 91– stanice Pražský hrad
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)
Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.
Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)
Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.
Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)
Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.
Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)
Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Hartigovská zahrada Pražského hradu | Pražský hrad – co je možné vidět a navštívit » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.
Prosím o sdělení, jak se jmenuje čtyřboká věž u východu z Hradu ke Starým zám. schodům, která je na všech fotografiích v pozadí Daliborky.
Děkuji za odpověď.
Stanková
Tato věž se jmenuje Černá a více se o ní dozvíte v našem článku o Nejvyšším purkrabství http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/nejvyssi-purkrabstvi-%E2%80%93-sidlo-nejvyssiho-kralovskeho-urednika