Pražský hrad – I. nádvoří

Pražský hrad - vstupní brána01

Vstupní brána a první nádvoří Pražského hradu
Naši výpravu za krásami Pražského hradu započneme na Hradčanském náměstí, které se rozprostírá přímo před hlavním průčelím Hradu. Nejen, že nám umožňuje vstup na I. nádvoří, ale kromě nádherných historických domů nám poskytuje, díky hradnímu ochozu na jižní straně, překrásný a nezapomenutelný výhled na celou Prahu. Vydejme se tedy společně napříč náměstím, které již několikrát bylo centrem mnoha událostí, směrem k hlavní bráně Pražského hradu.

Stránka o Pražském hradě více čtěte zde


Vstupní brána do Pražského hradu – panoramatická fotografie

Hlavní brána, pamatující Marii Terezii Pražský hrad - vstupní brána
Celá tato nádherná vstupní brána je součástí rokokového mřížoví, které pochází z období vlády Marie Terezie. Nad hlavními vraty nalezneme částečně pozlacený, kovaný oblouk, který doplňuje a vyzdvihuje královská koruna. Po obou stranách se tyčí mohutné pilíře, které na svých bedrech nesou sochy zápasících gigantů, pocházejících z roku 1768. Na ostatních pilířích můžeme spatřit také krásné sochařské práce, ne však tak monumentální. U zmíněných mohutných pilířů stojí vždy příslušníci Hradní stráže. Pokud jste si již prohlédli bránu i stráž, vydejme se společně na první nádvoří.

Nádvoří – dějiště mnoha ceremoniálů: Pražský hrad - I. nádvoří
První nádvoří Pražského hradu
můžeme znát pod názvem čestné nádvoří a jedná se o hlavní vstup na Pražský hrad. Nachází se mezi Novým palácem a západně jej ohraničuje vstupní průčelí Hradu. Nádvoří vzniklo v letech 1763 – 1765 jako čestný dvůr. Zrodilo se v místech, kde se dříve nacházelo předhradí s valy. Je dějištěm konání uvítacích státnických ceremoniálů a mimo jiné se zde slavnostně střídá Hradní stráž. Tento akt si může veřejnost prohlédnout na vlastní oči přímo na nádvoří.

Budovy prvního nádvoří byly postaveny v 60. let 18. století a pocházejí od vídeňského architekta N. Pacassiho. Neopomeňte si povšimnout plastických znaků s vojenskými trofejemi, nacházející se na antikách budov. Jedná se totiž o původní práce Ign. Platzera. Autorem posledních úprav nádvoří, které proběhly v letech 1920–1922, je významný architekt Josip Plečnik.

Reprezentační prostory: Pražský hrad
Nyní, když stojíme za branou, povíme si něco málo o budově, na kterou nyní hledíme. Jedná se o západní křídlo, sloužící jako reprezentační prostory. Vpředu je jednou z hlavních dominant Matyášova brána, sloužící ke vstupu na další nádvoří. Dále se po obou stranách do výše tyčí vlajky České republiky. Vlajkové stožáry pocházejí z kmenů borovic a byly obnoveny v roce 1962. Z Matyášovy brány vede po pravé straně Pacassiho schodiště přímo do Nového paláce, tedy do reprezentačních salonů v jižním křídle, dále také Sloupová síň s Rothmayerovým sálem, vedoucí do velkých sálů severního křídla. Tyto prostory nejsou návštěvníkům běžně přístupné, otevírají se však dvakrát ročně, a to v květnu u příležitosti Dne osvobození od fašismu a v říjnu při výročí vzniku Československé republiky.

Pražský hrad - Matyášova brána Matyášova brána:
Nutno říci pár slov také o vstupní bráně, vedoucí na druhé nádvoří., neboť právě ona je označována za nejranější barokní dílo na území Čech. Matyášova brána je dílem italského architekta jménem Giovanni Maria Filippi a pochází ze sedmnáctého století. Původně však stála zcela samostatně v prostoru mezi Hradčanským náměstím a Pražských hradem jako antický oblouk, kterým se vcházelo do královského sídla. Název kamenné brány pochází po císaři Matyáši II. Jistě se každý návštěvník pozastaví nad nápisem, nacházejí se ve štítu brány. Ten znázorňuje Matyášův císařský znak a vyjmenovává jeho hodnosti. Pod římsou se nacházejí také znaky jeho zemí. To je zatím ode mne vše, a můžeme postoupit dál.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1

GPS: 50°5’23.494″N, 14°23’54.636″E
GPS: 50.0898594N, 14.3985100E

Kontakt:
bližší informace návštěvníkům podá Informační středisko Pražského hradu,
tel.: 224 373 584

Spojení:
metro trasa A – stanice Malostranská dále po Strarých zámeckých schodech na hrad,
metro trasa A – stanice Malostranská dále tram č.  22, 91– stanice Pražský hrad

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

1. nádvoří Pražského hradu 50.089833, 14.398549 První nádvoří Pražského hradu Naši výpravu za krásami Pražského hradu započneme na Hradčanském náměstí, které se rozprostírá přímo před hlavním průčelím Hradu. Nejen, že nám umožňuje vstup na I. nádvoří, ale kromě nádherných historických domů nám poskytuje, díky hradnímu ochozu na jižní straně, překrásný a nezapomenutelný výhled na celou Prahu. Vydejme se tedy společně napříč náměstím, které již několikrát bylo centrem mnoha událostí, směrem k hlavní bráně Pražského hradu. Adresa: Pražský hrad 119 08 Praha 1 http://www.praguecityline.cz/prazske-pamatky/prazsky-hrad-i-nadvori

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD

  Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)

Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.

Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.

Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle

  Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)

Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.

Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad

  Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)

Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



« « Královská cesta – Kdo se mohl stát panovníkem | Královská cesta – Karlova ulice a Karlův most » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář