Průhonický zámek a park
Impozantní stavba, zasazená v nádherném zámeckém parku, byla vždy opředena řadou otazníků. Majitelé si zde doslova podávali dveře, ale každý z nich se významnou změnou zasloužil o proměnu středověkého hradu na současný architektonický klenot. Poznejte dávná tajemství, která zámek již po staletí před veřejností ukrývá.
Rozcestník: vše o Průhonickém zámku a parku čtěte zde
Zámek původně středověkým hradem
Průhonický zámek nevypadal vždy tak, jak jej známe ze současnosti. Za dobu své existence prošel významným vývojem. První zmínky o průhonickém panství nás zavedou do období 13. století, kdy byl na skalnatém ostrohu nad potokem Botič vystavěn středověký gotický hrádek. Nedaleko od hrádku stávalo románské panské sídlo, ze kterého se do dnešních dnů zachoval malebný kostelík Narození Panny Marie. Gotický hrádek často měnil své majitele, od Zdislava a Bohuslava z Průhonic jej vlastnili i páni z Říčan, později i pražští měšťané. Na počátku 15. století do Průhonic přicházejí vladykové z Dubče, kteří hrádek přestavují na opevněnou tvrz.
Zlatý věk Průhonic
Na sklonku 16. století přechází sídlo do vlastnictví rodu Zápských ze Záp, kteří jej přestavují na renesanční zámeček. Vznikla čtyři krásná renesanční křídla, a v jejich srdci vyrostl uzavřený dvůr. Další velice zajímavou osobností v historii průhonického zámku, byl tajný rada císaře Rudolfa II., který si zámeček vybral jako své sídlo. Následovala třicetiletá válka, během které byl zámek doslova zpustošen. Noví majitelé se pak zasloužili o rekonstrukci válkou zdevastovaného panství. Dali zde i vybudovat překrásnou zahradu s oranžerií i ovocným sadem. S příchodem 18. století však šlechtici z Průhonic odcházejí a zámek začal sloužit k hospodářským účelům. V roce 1800 však do Průhonic přichází Jan Nepomuk hrabě Nostic-Rieneck, který provedl rozsáhlou klasicistní přestavbu celého komplexu a navrátil zámku jeho předešlou slávu.
Přestavba a zámecký park
Po Nepomukově smrti se novým majitelem stává jeho syn, který Průhonický zámek odkáže své dceři Marii Antonii Gabriele. Ta se v roce 1885 provdala za Arnošta Emanuela hraběte Sivla –Tarouca a Průhonice se staly jejich sídlem. Hrabě nechal do té doby skromný zámeček přestavět na impozantní novorenesanční sídlo. Spolu s ním nechal vzniknout i překrásný průhonický park. Přestavba zámku byla dokončena v roce 1893. Hrabě se však po čase dostal do finančních potíží a tak své panství odprodal československému státu.
Stránka: pražské zahrady a parky více čtěte zde
Průhonický zámek dnes
V současné době je zámek veřejnosti nepřístupný, neboť zde sídlí Botanický ústav Akademie věd České republiky. Nahlédnout však můžete do západního křídla zámku, kde je zpřístupněné Malé nádvoří. Zde byla vytvořena stálá expozice – Průhonický zámek a park: dílo přírody a lidského ducha. Výstava mapuje nejen historii Průhonického zámku, ale i nejvýznamnější milníky v dějinách úchvatného zámeckého parku.
Adresa:
Zámek 1
Průhonice 25243
GPS: 50°0’1.629″N, 14°33’25.459″E
GPS: 50.0004525N, 14.5570719E
Kontakty:
271 015 296, 602 603 073,
dalibor.matusinsky@ibot.cas.cz
http://www.zamekpruhonice.cz
Spojení:
Bus: 363, 385, 605 – Průhonice, Hole
Autem: parkování na placeném parkovišti před zámkem
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Pyramida na Holešovickém výstavišti – GOJA music hall | Zámecký park Průhonice » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.