Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Rotunda sv. Kříže
Rotunda sv. Kříže – střed unikátního urbanistického kříže staré Prahy. Dnes naše cesty povedou opět na Staré město. Při procházce mezi zástavbou domů na nároží ulice Konviktské a ulice Karoliny Světlé je ukryta nejstarší pražská románská rotunda. Nahlédněme tedy za dni Rotundy Nalezení sv. Kříže.
Rozcestník: vše o Rotundě sv. Kříže více čtěte zde
Místo opředené pověstmi:
Jako ke každé zajímavé historické stavbě, tak právě i k naší rotundě se váže zajímavá pověst. Na místě rotundy totiž v minulosti stával rybník, do kterého byla vhozena ukřižovaná dívky. Ta byla tímto způsobem potrestána, že proti vůli svých rodičů přijala křesťanskou víru. V noci prý došlo k mohutné bouřce, během které se kříž vzedmul nad hladinu vody. ,, Boží znamení,“ říkali lidé. Během oprav rotundy byl opravdu v jejích základech nalezen velký ztrouchnivělý kříž. Podle jiné legendy je prý pod kostelem sklepení s obrovským pokladem, což dokládá skutečnost, že byl v blízkosti rotundy nalezen denár knížete Jaromíra, pocházející z roku 1012.
Důležité informace:
Rotunda pochází z období jedenáctého století, čím je právem považována za nejstarší pražskou románskou rotundu. Byla vybudována na důležité obchodní cestě, která vedla z Vyšehradu k přechodům přes Vltavu. Návštěvníky uchvátí svou okrouhlou lodí a půlkruhovou apsidu zdobenou obloučkovým vlysem. V apsidě a lodi byly zazděny keramické nádoby, natočené hrdlem do vnitřního prostoru. Díky tomu měla být mnohem lepší akustika. Jedna z možností, proč byla postavena je, že měla možná sloužit jako soukromá svatyně některého z panských dvorců na Starém Městě. Poblíž stávala fara, která v husitském období zanikla, a hřbitov.
Zajímavost kolem názvu:
A odkud byl odvozen název? Rotunda se nachází v údajném středu unikátního urbanistického kříže staré Prahy. Základní osa kříže spojuje chrám svatého Víta s rotundou sv. Longina u kostela sv. Štěpána na Novém Městě. Kolmo na tuto přímku vede spojnice kostela sv.Klimenta na Starém městě a dnes již neexistujícího kostela sv. Filipa a Jakuba, nacházející se na Arbesově náměstí. A právě naše rotunda se nachází na středu těchto os. Vzdálenost dvojic kostelů je zcela stejná a jejich strany vytvářejí kříž s rameny měřícími dva tisíce čtyři sta metrů.
Záchrana před demolicí:
V sedmnáctém století dokonce rotunda patřila dominikánům od sv. Jiljí. Za vlády císaře Josefa II. byla kaple zrušena a začalas sloužit jako charitativní sklad. Celá budova začala postupem času chátrat a dokonce se začalo uvažovat i o jejím zbourání. Díky včasnému zásahu umělecké besedy byla budova opět uvedena do původního stavu, zchátralé zdi a prvky byly opět opraveny a o obnovení výzdoby interiéru se zasloužil také Josef Mánes. Dnes je rotunda farním kostelem starokatolické církve.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Roh ulic Karolíny Světlé a Konvitské
110 00 Praha 1
GPS: 50°4’58.068″N, 14°24’53.072″E
GPS: 50.0827967N, 14.4147422E
Spojení:
Tramvaje číslo: 17, 18, 53 – stanice Márodní divadlo dále do ulice DIvadelní a do ulice Konviktská.
Tramvaje číslo: 6, 9, 18, 22, 53, 57, 58, 59 - stanice Márodní divadlo dále do ulice DIvadelní a do ulice Konviktská.
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Kostel Panny Marie Sněžné – popis památky | Kostel sv. Františka z Assisi » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.