Rybníky a příroda Stromovky

Pha7 - Stromovka110506_050

Císařovy procházky, panské honitby a jiné kratochvíle urozených šlechticů jsou nám dnes známi pouze z historických pramenů. Jediným dosud žijícím svědkem císařských dob jsou však rostliny, jež po dlouhá staletí utvářejí jedno z nejkrásnějších pražských zákoutí – Královskou oboru. Ať už byla historie Stromovky jakákoliv, po všechny časy si však Královská obora zachovala své neposkvrněné přírodní scenérie, jež by jí mohly leckteré zámecké parky světa závidět.

  Vše o: parku  Stromovka a výstavišti čtete zde

Císařské rybníky pha7-stromovka110506_037
Historicky první zmínky o rybnících v Královské oboře jsou datovány do roku 1548. Toho času zde císař Ferdinand I. založil vůbec první rybník. O rozkvět parkové úpravy se nejvíce zasloužil císař Rudolf II., který roku 1582 dal v oboře vytvořit nový rybník, který dosahoval celkové rozlohy 20 hektarů. Stavba této vodní plochy trvala dlouhých devět let. Dodnes je ve Stromovce možné hráz onoho císařského rybníka spatřit. Jedná se totiž o val, který se táhne od Výstaviště až ke Šlechtovce. Ruku v ruce se stavbou rybníka byla budována jedna z cenných hutnických staveb u nás – Rudolfova štola. Rozsáhlou podzemní štolou byl tak rybník napájen, neboť ta zajistila nepřetržitý přísun vody z Vltavy.

 

Od války po současnost pha7-stromovka110506_028
Na dobu Pruských válek se v historii Královské obory nelehce vzpomíná. Tehdy byla řada ztepilých stromů poražena, zdi lemující oboru byly zbořeny a z císařského rybníku vojska vylovila všechny ryby. Po utichnutí válečně vřavy byly zdevastované pozemky pronajímány pražským zemědělcům. Rybník Rudolfa II. byl v roce 1783 vypuštěn a jeho dno se proměnilo v louky a zemědělská pole. S příchodem roku 1804 se Královská obora otevírá pro veřejnost a stává se z ní veřejný městský park. K obnově rybníka už nikdy nedošlo. Areál obory byl přetvořen na anglický park a na louce pod letohrádkem byla postavena kamenná fontána. Co by to však bylo za park bez rybníčků a jezírek? V roce 1882 prodělala Královská obora další parkové úpravy, ze kterých vyšly nové rybníky, které se zachovaly až do dnešních dnů.

pha7-stromovka110506_039 Dnes při posezení na lavičkách můžete v blyštící se hladině pozorovat hejna labutí, kachen a mokrá těla čilých rybek. Stromovka však není nazývána parkem parků jen pro jezírka a rybníky. Nádherný ráz krajiny nám dokreslují cizokrajné i domácí dřeviny různých druhů a především překrásných barev. V jejich společnosti není obtížné zapomenout na každodenní starosti a žít pouze požitkem ze směsice vůní, barev a nádherných zákoutí.

Adresa:
Stromovka
Praha 7

GPS: 50.104571,14.414196

Spojení:
- tramvají č. 5, 12, 14, 15, 17 do stanice Výstaviště a pak hlavní širokou cestou vlevo, která je již součástí Stromovky
- tramvají č. 1, 8, 25, 26 do stanice Kamenická, dále vpravo s několika možnostmi bočních vstupů z jižního hřebenu – cca 5 min.
- tramvají č. 1, 8, 25, 26 do stanice Sparta, dále ulicí U Sparty a Jana Zajíce jihozápadním vchodem – cca 5 min.
- od vlakového nádraží Bubeneč východním směrem – cca 5 min.
- od slepého ramene Vltavy v severozápadní části obory, kam se lze dopravit parníkemcentra Prahy. Jízdní řády jsou sezónní a jsou na portálu Pražské paroplavby

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





« « Místodržitelský letohrádek | Nejvýznamnější pražské památky pořádají Den otevřených dveří » »

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.