Sochy na Karlově mostě, část X
V tomto článku jsme dorazili do konečné stanice naší procházky po sochách Karlova mostu v Praze. Začali jsme na levé straně u Staroměstské mostecké věže. Došli jsme k Malostranským mosteckým věžím a zde jsme se otočili a představili si sochy pravé strany mostu. Naše procházka nás zavedla zpět ke Staroměstské mostecké věži a čekají nás poslední dvě sousoší. Obě sousoší zobrazují Madonu (Pannu Marii matku Ježíše Krista).
Stránka: vše o Karlově mostu více čtěte zde
Sousoší Madony se svatým Dominikem a svatým Tomášem Akvinským
Předposlední sochou Karlova mostu, která se nachází při cestě směrem z Malé Strany na Staré Město pražské, je Sousoší Madony se svatým Dominikem a svatým Tomášem Akvinským. Dílo pochází z dílny významného sochaře Matěje Václava Jäckela, který jej zhotovil v roce 1708. Při pohledu na sousoší máte jedinečnou možnost spatřit nejen oba světce, ale také Madonu, která od nich přijímá růženec. Dále je na sousoší znázorněn pes, který ve své tlamě drží pochodeň. Avšak dnes je toto dílo opět umístěno v lapidáriu Národního muzea v Praze, a bylo nahrazeno kopií, kterou v letech 1958-1961 vytvořili sochaři Bartůněk a Hanzl.
Na podstavci celého sousoší je vytesán nápis: MEMOR ESTO CONGREGATIONIS TVAM QVAM POSSEDISTI AB INITIO. V překladu znamená – Buď pamětliva své kongregace, která ti od počátku náleží. Svatý Dominik je patronem krejčích, astronomů nebo vědců. Naopak svatý Tomáš Akvinský je především patronem dominikánů, teologů, katolických vysokých škol a studentů a ochráncem proti nepohodě.
Sousoší Madony se svatým Bernardem.
Posledním sousoším Karlova mostu, nacházející se v bezprostřední blízkosti Staroměstské mostecké věže, je sousoší Madony se svatým Bernardem. Stejně tak jakou sousední sochu, tak i toto dílo zhotovil autor Matěj Václav Jäckel v roce 1709. Prohlédnout si můžete kromě Panny Marie s Jezulátkem také svatého Bernarda, který k ní vzhlíží. Před sebou má anděla, který drží pokrývku hlavy. Opět se bohužel nejedná o originál díla, ten je uložen na nedalekém Vyšehradě.
Kopie Jäckelova sousoší byla vytvořena v letech 1978 až 1979 zásluhou sochaře Vajchra, Hlavatého, sochařů Vitvarových, Tomšeje, sochařky Viškovské – Altmanové a Wolfa. V pravé části podstavce je vytesán nápis: Kristu, Marii a Svatému otci Bernardovi postavil léta Páně 1709 bratr Benedikt, opat oseckého kláštera. Svatá Bernard je patronem včelařů, voskařů a především cisterciáckého řádu.
Adresa:
Karlův most
Křižovnické náměstí
110 00 Praha 1
GPS: 50.086542,14.411334
Dopravní spojení:
Tramvaje číslo: 17, 18, 53 – stanice Karlovy Lázně
Autobus číslo: 133 – stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)
Metro linka A – Stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Našli jste v článku chybu ? Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: praguecityline@gmail.com. Děkujeme
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Masopust – tradice a zvyky | Chrám sv. Barbory v Kutné hoře » »
Both comments and pings are currently closed.
Nejnovější komentáře