Stalinův pomník
Další naší zastávkou v Letenských sadech bude okolí letenského metronomu. Pamětníci si však vzpomínají na dobu, kdy na místě pohyblivého stoje stával monumentální piedestal se sousoším Stalina a zástupců společenských tříd. My vám nyní stavbu, které se neřeklo jinak než fronta na maso, představíme.
Rozcestník: vše o metronomu a Stalinově pomníku
-
Stalinův pomník
Po ukončení II. světové války vyvstala jako v ostatních československých městech myšlenka, postavit tehdejšímu komunistickému vůdci Stalinovi pomník. Po dlouhých úvahách bylo vybráno i místo – Letenská pláň. Stavba skupinového sousoší byla započata v prosinci roku 194 a byla vyčíslena na 140 tisíc korun. Ke slavnostnímu odhalení došlo 1. května 1955, na svátek práce. Sochař Otakar Švec, který byl sousoším pověřený, se ale odhalení nedočkal – spáchal sebevraždu. Sousoší, které bylo často označováno fronta na maso, bylo usazeno na Letenskou pláň, nedaleko Čechova mostu. Pomník byl z mohutných pískovcových kvádrů, které stály na železobetonové konstrukci. Celé sousoší dosahovalo do výšky přes patnáct metrů a délky přes dvacet metrů.
Vše o Letné - více informací klikněte zde
Kdo byl na sousoší vyobrazen?
V samotném čele monumentálního sousoší stál sovětský diktátor Josif Vissarionovič Stalin. Do pozadí byli umístěni zástupci všech tehdejších společenských tříd. Vlevo od Stalina postával dělní, vědec, kolchoznice a rudoarmějec, kteří měli zastupovat sovětský lid. Vpravo od diktátora naopak stáli představitelé československého lidu – dělník, rolnice, novátor a vojín.
Stalin musí pryč, a to i z Letné.
Poté, co po Stalinovi ujal moci Chruščov, došlo k otevřené kritice Stalinova kultu. Nastalo veřejné odhalování diktátorových zločinů, kterých se během své nadvlády dopustil. Proto začalo docházet, stejně jako v ostatních zemích, k likvidaci symbolů, které by jeho diktátorský režim připomínaly. Stejný osud potkal i letenský pomník. Letenský kolos, se kterým byly spojeny zejména vysoké náklady, než obdiv lidí, tak na Prahu shlížel pouhých sedm let. K odstranění sousoší došlo v listopadu roku 1962. Odstranění předcházely velké debaty na téma, co s ním. Nikdo však pomník nechtěl, Stalin se již neuctíval, proto bylo rozhodnuto o jeho odstřelení. Náklady spojené s likvidací a odstřelováním pomníku přesáhly čtyři miliony korun.
Adresa:
Letenské sady
170 00 Praha 7
GPS: 50.094837,14.415831
Kudy na Letnou:
1. Ze zastávky Sparta. Linka metra A – stanice Hradčanská a pak tramvají 1, 8,12, 25, – Sparta, linka metra C a dále pak tramvají 1, 25, – Sparta.
2. Z Čechova mostu. Linky tramvaje č. 17, 26 a dále po schodech nahoru na Letnou
3. Z Chotkových sadů. Linky tramvaje 12,18,20,26 – stanice Chotkovy sady a pak přes můstek na Letnou.
Spojení:
Tram: 12, 17, 53 – Čechův most
Tram: 18, 20, 57 – Chotkovy sady
Tram: 1, 8, 15, 25, 26, 51, 56 – Sparta
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Metronom a podzemní prostory pomníku | Letenský zámeček » »
Both comments and pings are currently closed.
Nevíte jak se dostanu do Stalinova pomníku? (Nikomu nic neřeknu