Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.
Vyšehrad – období neklidu v Evropě
Koncem sedmdesátých let 17. století byla pevnost prakticky hotová. K zajištění bojeschopnosti a plného provozu bylo nutno zavést děla různých ráží a naplnit sklady „magacíny“ výstrojním a výzbrojním proviantem. Ale uzavřená pevnost k chodu potřebovala mnohem více. Byla postavena zbrojnice, nemocnice, ubikace(kasárna) pro vojáky, dále kuchyně, kovárna, stolárna, mlýn, pekárna, stáje pro koně, chlévy pro dobytek a další nezbytnosti k chodu pevnosti, která měla odolávat mnohaměsíčnímu obléhání. Tímto byl Vyšehrad jako pevnost uveden do provozu.
Stavební činnost v období klidu
Na počátku 18. století prožíval Vyšehrad období klidu. Žila zde vojenská posádka, která měla svůj každodenní život nalinkovaný podle přesných vojenských řádů. Jedinou větší stavební činností byla přestavba renesančního kostela do podoby barokní. K této přestavbě nejspíše vedla ambicióznost církve a dostatek peněz. Při průzkumech a vykopávkách byla objevena řada velmi cenných nálezů. Bohužel tyto nálezy nebyly zdokumentovány a dokonce byly po skončení stavby opět zaházeny.
Na poli válečném bohužel fiasko
Teprve v roce 1741 si mohla pevnost poprvé vysloužit rytířské ostruhy. V rámci takzvané 7 leté války o Rakouské dědictví , byla Praha přepadena spojenými Francouzsko – Saskými vojsky a Vyšehrad byl obležen a posléze vydán útočníkům. Francouzská armáda začala Vyšehrad ihned vylepšovat. Před Táborskou bránou postavila ochrannou pevnůstku Ravelin, která chránila před přímou dělostřeleckou střelbou. V barokních hradbách dokončili a rozšířili kasematy (vnitřní chodby pro přesun vojska). Zajímavostí je vybudování systému stavidel a kanálů, aby se dalo celé Nuselské údolí v případě potřeby zatopit.
Záchrana přišla od civilistů:
Největší nebezpečí hrozilo Vyšehradu od Prusů roku 1744. Prusové se pevnosti zmocnili a usadili se zde. Když ale museli po několika týdnech město opustit , rozhodli se Vyšehrad zničit. Po celé pevnosti umístili 133 sudů se střelných prachem a vše už čekalo jen na odpálení. Naštěstí pražská občanská garda zajala několik pruských dezertérů. Ti výměnou za svůj život prozradili záměr vyhodit Vyšehrad do povětří. Tři stateční měšťané, jejichž jména i povolání se dochovala, se vydali do podzemí a již hořící doutnáky zneškodnili. Jejich osobní odvahu ocenila i císařovna Marie Terezie, která jim udělila řády a doživotní malou rentu.
Napoleonské války
Evropa se ponořila do vleklých válek, ale Praha byla překvapivě těchto bojů ušetřena. Vyšehradská posádka na tyto události reagovala tak, že pevnost byla přezbrojena výkonnějšími děly. Zdi a hradby byly zvýšeny a zesíleny. Zajímavostí je zaslepení krásné barokní Leopoldovy brány. Bylo totiž konstatováno, že je brána málo odolná a proto musí být zazděna. Do hradby na severní straně byl vybourán vchod pro pěší, ke kterému vedl dřevěný můstek. Jediným možným vjezdem pro povozy bylo skrze starou bránu Jeruzalemskou.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Národní kulturní památka Vyšehrad
V Pevnosti 159/5b
Praha 2 128 00
Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:
Metro trasa C - stanice Vyšehrad
Tramvaj číslo 7, 8, 24 - stanice Albertov
Tramvaj číslo 3,7,17,16 - stanice Výtoň.
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB) Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB) Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB) Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.
Popis hromadné dopravy v Praze
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Našli jste v článku chybu ? Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstaviště:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Pražské muzeum pověstí a strašidel
« « Vyšehrad – Od počátku do husitské zkázy (apokalypsy) | Vyšehrad – barokní pevnost » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.