Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Františkánská zahrada – příjemná relaxace v srdci Prahy
Františkánská zahrada je malý, ale útulný kousek zeleně, skoro čtvercového půdorysu s křížovým členěním o výměře 0,6 ha. Najdete ji přímo v centru pražského chaosu, rovnou uprostřed historické i novodobé městské zástavby mezi Václavským a Jungmannovým náměstím.
Rozcestník: vše o Františkánské zahradě více čtěte zde
Kdo nezná Prahu, ani by ji tady nečekal. Je obklopena zdmi a budovami, které ji účelně chrání proti hluku velkoměsta a vytvářejí dojem uzavřené pohody. Co tu ale nenajdete, je intimita soukromí. Zahrada je totiž nejkratším pěším spojením mezi oběma náměstími, je k tomu po celý den hojně používána a tak je zde poměrně rušno. Přesto je i na tak malém prostoru hodně k vidění a pro případné následky návštěv obchodních a komerčních zón pražského centra je vhodnou duševní terapií.
Něco historie:
Zahrada se stala součástí první fáze výstavby Nového Města Pražského císařem a českým králem Karlem IV. po roce 1348. Jejím prvním uživatelem byl řád karmelitánů u Panny Marie Sněžné. Zahrada sloužila jako místo pro pěstování užitkových plodin, zeleniny, léčivých bylin, různých druhů koření a také jako ovocný sad. Ke kostelu patřil také rozsáhlý hřbitov, takže do výčtu užitkových rostlin nejspíš patřila i hřbitovní a dekorační květena.
Roku 1604 převzal zahradu řád františkánů, který ihned zahájil stavební a architektonické úpravy v renesančním duchu. Postupně ale, kromě jistě chvályhodných změn, začalo docházet i ke změnám nežádoucím, které se projevily částečnou degradací užitkového záměru a samotné podstaty původního účelu zahrady. Jak kolem ubíhala století vznikly například dvě necitlivě provedené i umístěné požární nádrže. Naštěstí převažovaly kultivované stavební úpravy, např. barokní altán a křížové členění, na kterých se podíleli významní architekti a stavitelé.
V roce 1950 byla zahrada zpřístupněna veřejnosti a zároveň vzniklo i propojení s Václavským náměstím pasáží Alfa a tím i spojení s obchodním a kulturním centrem Prahy. Koncem minulého století v letech 1985 – 1992 vznikly poslední umělecké konstrukce, které příjemně doplnily její celkový vzhled a dojem. Byly to dva prameníky se symboly chlapce s mušlí, resp. tančícími vílami. Za zmínku stojí rozhodně i umělecky ztvárněná kovová vstupní mříž s výjevy ze života sv. Františka. Po revoluci v roce 1989 byly klášterní objekty v rámci restitucí vráceny církvi.
Stránka o Zahradách a parcích Prahy čtěte zde
Dětské hřiště:
V zahradě najdete dětské hřiště s atrakcemi. Je důmyslně umístěno a odděleno zdí, která je nejen stavebním, ale i zvukově izolačním prvkem. Pro maminky s dětmi i pro ostatní návštěvníky je to jistě příjemné řešení.
Co se v zahradě nesmí:
Do zahrady je zákaz vstupu se psy. Je to logické, už kvůli velmi křehké koncepci stavebních i dekoračních prvků a přítomné zeleně, jimž by mohlo hrozit poškození či devastace. Pro výběh pejsků jsou prostě vhodnější jiná, prostornější a méně zranitelná místa v Praze. V zahradě se také nesmí provozovat sportovní aktivity, zejména cykloturistika nebo jízda na „on-line“ bruslích, nehledě na to, že ani pro svou malou rozlohu a velkou frekvenci pěších není pro tuto činnost vůbec vhodná.
Možnosti občerstvení:
Zahrada se nalézá přímo v centru Prahy. Pokud tedy pocítíte hlad či žízeň, je k tomu v dosahu pár minut oběma směry k dispozici nespočetné množství vhodných příležitostí, od obyčejných „fast-foods“, po vyhlášené restaurace, kavárny, vinárny, pivnice, bary a jiná lákadla, která musí uspokojit a ty nejnáročnější.
Pozvání závěrem:
Františkánská zahrada je nevelké, ale příjemné místo k odpočinku, zejména při prohlídce historického či obchodního centra Prahy, která obvykle bývá fyzicky i duševně dost náročná. A chvíle klidu a pohody uprostřed laskavé zeleně Vám určitě znovu „dobije baterky“, pokud se zase hodláte vrhnout do „víru velkoměsta“. Posezení na lavičkách pod pnoucími se vonícími růžemi na obloukových konstrukcích Vám alespoň na okamžik dá zapomenout na to, co Vás ještě čeká.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Jungmannova 18, čp. 753/II.,
areál s kostelem Panny Marie Sněžné, Praha 1 – Nové město
Otevírací doba:
duben – září: 6:00 – 22:00
říjen – březen: 6:00 – 19:00
Dopravní spojení:
metro: trasa „A“ nebo „B“, výstup na stanici „Můstek“, je lhostejné zda vystoupíte východem Václavské či Jungmannovo náměstí, z obou východů je do zahrady pár minut
tramvaj č.: 3, 9, 14, 24, výstupní stanice Vodičkova, dále pasáží Světozor cca 3 min.
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Národní divadlo – těžká cesta k úspěchu | Klementinum – Národní knihovna a barokní knihovní sál » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.