Holešovické výstaviště – společenské a kulturní centrum Prahy

Pha7 - Vystaviste110408_007

Pražské Výstaviště se od okamžiku svého otevření stalo zcela jedním z neodmyslitelných společenských, technických, kulturních i sportovních center Prahy. Rozsáhlý pozemek, na kterém se rozkládá, patřil původně Městu Praha. Pro svou polohu a snadnou dostupnost byl vybrán pro konání Zemské jubilejní výstavy v Praze. O mnoho let později byl pak, včetně na něm stojících nemovitostí, převeden do vlastnictví obce Praha 7.

   Vše o: parku  Stromovka a výstavišti čtete zde

Praha 7 - Holešovické výstaviště - Průmyslový palác V současné době má Výstaviště opticky jakoby dvě části, horní – vesměs zastavěnou účelovými budovami a dolní, bohatší na zeleň a atrakce. Z jedné do druhé se lze dostat schodišti po obou stranách Průmyslového paláce. V průběhu let se tvář Výstaviště postupně měnila až do dnešní podoby, a kromě toho, že plní svůj původní účel, stalo se i stálým turistickým lákadlem pro mnohé návštěvníky Prahy i s významem mezinárodním.

Vznik Výstaviště a První republika: Výstaviště v pražských Holešovicích
Jak již bylo řečeno, Výstaviště vzniklo za účelem pořádání Zemské jubilejní výstavy v roce 1891. K této události byly vystavěny stěžejní objekty výstavy – Průmyslový palác, Lapidárium a Křižíkova fontána. Kromě toho bylo nutné postavit řadu menších budov, které tvořily jejich zázemí, tj. občanskou vybavenost, restaurační a pohostinské objekty a další, ve kterých sídlila technická a administrativní správa. Jedním slovem bylo nutné vzniklému výstavnímu kolosu vybudovat infrastrukturu.

Praha 7 - Holešovické výstaviště - Maroldovo panorama bitvy u Lipan Netrvalo dlouho a Průmyslovému paláci přibyl společník – Strojnický palác v místě dnešní Sportovní haly – Tesla arény a jako kulturní dezert bylo postaveno Maroldovo panorama. Každý rok na Výstavišti probíhaly výstavy i další akce s mezinárodním významem i ohlasem. To jsme již v 1. polovině 20. století, kdy na sklonku 30. let válka nadlouho přerušila příjemné časy Výstaviště, protože svět začal mít jiné starosti.

Druhá polovina 20. století:
Po 2. světové válce, konkrétně po převratu v roce 1948 bylo v Průmyslovém paláci odhlasováno znárodnění majetků a Výstaviště dostalo nový název v duchu nové doby „Park kultury a oddechu Julia Fučíka“ (PKOJF), který v sobě nesl všelidový příslib „vše pro masy“. A zatímco v paláci vznikala nová politická garnitura a volilo se a hlasovalo „o sto šest“, z Výstaviště se stávala trochu pouť, trochu „buřtárna“, ale především prostor pro všelidové veselice a „umělecké estrády“, které měli více či méně oblíbení baviči a umělci rozkazem. Akce se konaly při příležitosti státních svátků či slavných výročí.

Pokud se někomu zdá, že to byla zábava poněkud pokleslá, nedejte se mýlit. Lidem se to líbilo a chtěli to. Z dnešního pohledu se zdá být všechno špatně. Lidé ale chodili a bavili se, chlapi se namazali, ženské si zatancovaly, děti vyřádily a hezky bylo.

Praha 7 - Holešovické výstaviště - Matějská pouť Kromě toho se i stavělo. Přibyla nová Sportovní hala, Malá scéna, kruhové panoramatické kino, plavecký bazén, tréninková hala, italská dráha i další lákadla. S nimi pak vznikaly další budovy a další funkcionáři.

Po listopadu 1989 bylo zase všechno jinak. Ale rozhodně ne všechno dobře. Nastal čas privatizací a tržní ekonomiky. Lukrativních projektů se ujaly bohaté zájmové skupiny, stánků a houpaček malí živnostníci. Nastal nekontrolovatelný chaos, kde se využívaly i mafiánské praktiky, vesele se korumpovalo, ale především to byl nadlouho daňový ráj.

Po miléniu a současnost: Praha 7 - Holešovické výstaviště - Křižíkovy pavilony
Začátek 21. století, konkrétně srpen 2002 byl svědkem naprosto tragických událostí, které měly především na Stromovku, ale také na podstatnou část Výstaviště zcela devastující účinky. Byla to tisíciletá voda povodní, která zatopila celou dolní část Výstaviště a sahala skoro až do poloviny obou schodišť mezi horní a dolní částí.

Zatímco horní část zůstala v podstatě povodní nedotčena, dolní byla zaplavena celá. Teprve když voda po týdnech opadla, bylo možné zjistit rozsah škod, které šly do stamiliónů.

Postupně se ale nacházely finanční i lidské zdroje na obnovu škod a i do dolní části Výstaviště se vrátil život. Nebylo to ale hned a dost to bolelo. Výstaviště fungovalo jak mělo a konečně nastal i čas, kdy se legislativa okolo něho dostávala pod kontrolu.

Praha 7 - Holešovické výstaviště - ruiny po požáru  Průmyslového paláce Dostalo ale druhou ránu, 16. října 2008 lehlo nenávratně popelem celé levé křídlo Průmyslového paláce. Tam kam nemohla voda dokončil dílo zkázy požár. Znovu vznikly obrovské škody na majetku i stavbě, kde ztráty byly nejen finanční, ale i nedocenitelné historicky, protože v ohni padlo stavitelské umělecké dílo. Záměr Průmyslový palác obnovit je zřejmý, ale náklady budou obrovské. V současné době je všechno otázka budoucnosti a dostatku finančních zdrojů. Můžeme jen doufat, že bude všechno dovedeno do zdárného konce a dílo se podaří.

Adresa:
Areál Výstaviště Praha Holešovice
170 00 Praha 7

GPS: 50.107052, 14.430842
GPS:50°6’22.963″N, 14°25’48.096″E

Parkování:
V Areálu Výstaviště Praha – Holešovice je k dispozici na 1000 parkovacích míst jak uvnitř areálu, tak na jeho hranici.

Spojení:
Tramvaje číslo: 1, 12, 17, 24, 53, 54 do stanice Výstaviště

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





« « Průmyslový palác | Maroldovo panorama Bitvy u Lipan » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

7 reakce u článku “Holešovické výstaviště – společenské a kulturní centrum Prahy”

  1. FRANTŠEK napsal:

    DOBRÝ DEN
    CHTĚL BYCH SE ZEPTAT,DNE 19.12.2013 VE 20HOD, JDU NA KONCERT DO INCEBA ARENY A KDE JE MOŽNÉ ZAPARKOVAT.
    JETLI PŘIMO V AREALU A KOLIK TO STOJÍ NEBO NĚKDE POBLÍŽ

    DĚKUJI

  2. kotrmanova andrea napsal:

    Dobry den byla jsem s moji invalidni matkou na vystave v palaci v hl.budove.matka nemuze chodit.presto jsme musely zaparkovat daleko od budovy nebo uhradit vratnemu 200kc za parkovani.rada bych se zeptala zda pro ztp osoby nelze zaparkovat blize k vystavisti uvi nitr arealu.dekuji volejte na tel.775 907289 kotrmanova

  3. Košťálová napsal:

    Dobrý den,
    mohu se zeptat proč u vás platí invalidé vjezd do areálu? Byla jsem tam se svou nechodící matkou v divadle a bohužel jinak než autem to nejde. Myslela jsem, že průkaz ZTP stačí k tomu, aby nemusela platit parkovné. Člověk, který chodí, tak může přijet MHD, ale invalida nikoliv. Je to opravdu nutné parazitovat na invalidních občanech? 200,- je pro ně myslím docela dost.

  4. Eduard Faltus napsal:

    Prím o informaci, zda a případně kdy bude ve vašem prostoru výstava Pragoterm, či pod jiným názvem výstava
    o vytápění domů- hlavně akumulační. Děkuji. Faltus

  5. zylova.jana@seznam.cz napsal:

    Dobry den ,nemuzu najit vystavu Zdravy zivotni styl .Ezoterie . Nasla jsem doatum 11.02-13.02 2016 .Je tento datum spravny ? Jezdim kazdy rok na tuto vystavu do Prahy Holesovice . Spozdravem Zylova Jana

  6. petra napsal:

    Pravděpodobně myslíte festival Evolution – tento rok se koná od 18. – 20. března 2016 na Holešovickém Výstavišti

  7. Anna rychterova napsal:

    Nějak autor popisu zapomněl na to že do takzv.Fučíka byla převedena i Matějská.pouť.organizace a vedení čs.cirkusy

Zanechat komentář