Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Kampa – pražské Benátky
Vydáme se na jeden z pražských ostrovů na Vltavě, který je od řeky oddělený známým ramenem Čertovka, sloužící stále jako mlýnský náhon. A proč právě Čertovka? Název vznikl podle jisté ženy s čertovskou povahou, která nedaleko odtud vlastnila dům.
Vše o : Kampa
Kampa – panoramatická fotografie
Název ostrova
Původ názvu Kampa není dodnes zcela zřejmý. Podle některých je slovo odvozeno z latinského slova campus, což v překladu znamená ploché pole, planina. Jiná možnost původu pochází ze staročeského zákampí, což v současné době znamená stinné místo. Jiná teorie vypráví, že název souvisí se jménem měšťana Gangsela z Campu, který právě zde v 17. století vlastnil dům.
Historie
První zmínky o Kampě pocházejí z roku 1169. Zmiňuje se o ní zakládací listina kostela Maltézkého řádu. Po požáru Malé Strany a Hradčan v roce 1541, docházelo postupně k navážkám půdy, které zapříčinily navyšování a rozšiřování celého ostrova. Později došlo k úplnému zpevnění břehů. Nejprve zde docházelo ke vzniku různých druhů zahrad, mlýnů a tím pádem také zahrad mlýnských, které byly později nahrazovány zahradami šlechtickými.
A co vlastně stojí za vznikem ostrova?
Kampa vznikla pomocí umělého vodního náhonu pro mlýny. Návštěvníci toto místo vyhledávají pro klidné procházky v romantických zákoutích Prahy a pro množství kulturních a historických památek. Severní část ostrova, u toku Čertovky, je nazývána Pražské Benátky.
-
Mlýny a jiné historické památky
Poté, v 17. století zde byla vybudována Michnovská zahrada, jako součást Paláce Michny z Vacínova na nedalekém Újezdě. Vlevo stával mlýn Huť, ze kterého se do dnešních dnů zachovalo pouze velké dřevěné kolo. Zmíněný palác byl v 18. století přeměněn na zbrojnici.
Další mlýn nesl název Sovův mlýn. Jménem se pyšnil podle pana Václava Sovy z Liboslavě, jež jej vlastnil. Kolem se nacházela Odkolkovská zahrada, na niž navazuje Kaiserštejnská zahrada, dříve se táhnoucí kolem Kaiserštejnského, dnešního Lichtenštejnského paláce. Dodnes si zde můžete prohlédnou dům, který hrabě Nostic daroval Josefu Dobrovskému. Nachází se na samém začátku zahrad, ze strany vedoucí od Karlova mostu. V domě, tzv. Dobrovského nebo Werichově vile, bydlel také kromě Dobrovského a Wericha také básník Vladimír Holan.
V domě U Zlatých nůžek, bydlel malíř a ilustrátor Adolf Kašpar. Přebýval zde v posledním patře, které umělci nabízelo překrásný výhled na Pražský hrad, který ve svých ilustracích také pochopitelně zobrazil. Na ostrově je také rozmístěno několik malostranských šlechtických paláců a množství soch, mezi které patří například Hrnčířka od V. Vokálka, Žena s nádobou od profesora Korejse, nebo například Titáni před Sovovými mlýny.
Zajímavosti
Na Kampě můžete vidět také tzv. Lennonovu zeď. Jedná se o zeď Velkopřevorské zahrady, na které po smrti zpěváka ze skupiny Beatles Johna Lennona (1980) skalní fanoušci vymalovali jeho portrét a jiné obrázky ve stylu „LOVE & PEACE – NO WAR“.
Dále umělec David Černý je autorem plastik tří batolat, které v zahradách jistě neuniknou vaší pozornosti. Tato miminka jsou také na Žižkovské věži.
Je vám pohled na Čertovku povědomý, ale nemůžete přijít na to, kde jste jej viděli? Rádi vám napovíme. Toto místo je totiž také oblíbeným útočištěm filmařů. Odehrával se zde děj filmu Chobotničky z druhého patra. Dále se zde natáčel film Amadeus ale také Mission Impossible.
Rozcestníky všech památek: ZDE
Při čištění Čertovky bylo z vody vyloveno velké množství bot a také bylo pod prvním domem Lužické ulice, tedy pod obloukem Karlova mostu objeveno velké a silné zdivo. Jedná se o pozůstatek mostního pilíře prvního pražského románského kamenného Juditina mostu, na jehož místě později vyrost Karlův most.
Současnost
V současné době je Kampa užívána spíše jako park. Při procházce podél Vltavy si můžete odpočinout na lavičkách, nebo si spolu s ostatními lehnout do trávy. Jedná se o ideální místo pro odpočinek, plné a obklopené překrásnou přírodou a množstvím památek.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Na Kampě 512/11,
110 00 Prague-Malá Strana
Spojení:
Tram: 12, 20, 22, 91 Malostranské náměstí
GPS: 50°5’6.225″N, 14°24’30.303″E
Pěšky:
Nejlepší je sejít z Karlova mostu po schodech přímo na náměstíčko na Kampě.
Z Malostranského náměstí doporučujeme jít Mosteckou ulicí na Karlův most a sejít na náměstíčko na Kampě.
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Sovovy mlýny – nejstarší pražské mlýny | Malostranské mostecké věže – strážkyně Karlova mostu » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.