Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha
Kdo z vás by neznal jeden z největších a také nejvýznamnějších pražských chrámů. Stále ještě tápete v paměti, o kterém z klenotů českých sakrálních památek hovoříme? Průvodce po zajímavostech Pražského hradu je vám k službám.
Stranka o Pražském hradě více informací zde
-
Malá charakteristika:
Tuto unikátní stavbu si můžete prohlédnout při výletu na třetí nádvoří Pražského hradu. Ano správně, jedná se o Katedrálu svatého Víta. V minulosti se zde kromě bohoslužeb uskutečňovaly i korunovace českých králů a královen. Také je tento svatostánek místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.
Na počátku:
Současný chrám je v historii již třetím kostelem stejného zasvěcení, nacházející se na témže místě. Již kolem roku 925 zde nechal český kníže Václav I. založit románskou rotundu. Rotunda byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma věžemi. Roku 973 dochází v Praze ke zřízení biskupství, což mělo obrovský význam pro historii celé katedrály. Také dochází k založení sboru kanovníků – kapituly svatovítské, tedy pozdější velice významné instituce.
Gotická přestavba:
Trojlodní bazilika byla později nahrazena novou stavbou, neboť roku 1344 císař Karel IV. započal stavbu gotické katedrály. Katedrála začala vzrůstat a byly přistavěny další nové objekty. V tomto období vznikaly, díky stavitelům jako je Matyáš z Arrasu a později také Petr Parléř, objekty, jako například chór s věncem kaplí, Svatováclavská kaple, Zlatá brána a v neposlední řadě spodní část hlavní věže.
Panoramatická fotografie interiéru katedrály
Další stavební práce
Chrám však zůstával po velmi dlouhá staletí nedokončený. Postupně se však jednotliví panovníci začali soustředit na dokončení chrámu, ale tyto práce trvaly velice dlouho. Hlavní věž chrámu tak po letech získala renesanční helmici a také byla postavena nová hudební kruchta. Samotné průčelí bylo však stále raději uzavřeno.
Po dlouhých letech se Jednota pro dostavěné chrámu sv. Víta rozhodla k velice významným kroků. Ve druhé polovině devatenáctého století díky ní mohlo dojít k opravě původní části stavby, což byl velice důležitý krok k její záchraně. Jednota se také postarala o dostavbu katedrály v novogotickém slohu. Ke slavnostnímu vysvěcení došlo v roce 1929. Tímto však práce na záchraně a úpravách svatostánku neskončily. Následně poté byly provedeny práce, týkající se úpravy celého interiéru katedrály sv. Víta.
Pojďme tedy dál:
Kudy se vlastně do monumentální stavby vchází? Vstoupíme společně portálem v západním průčelí, který se nachází přímo naproti průchodu mezi druhým a třetím nádvořím Pražského hradu. Jistě nás nejprve zaujmou bronzové dveře. Ty jsou vyzdobeny překrásnými reliéfy s výjevy, které zachybují historii chrámu a také legendy o svatém Václavu a Vojtěchu. Nyní jsme tedy v interiéru katedrály, jejíž novogotickou část tvoří hlavní loď a přilehlé úzké boční lodi. Zde se nacházejí postranní kaple a také severní křídlo příčné lodi. Kaple jsou osvětleny barevnými vitrážemi. Pozornosti jistě neujde ani velká jižní věž, která je výsledkem práce architekta Petra Parléře, který ji však nestihl dokončit. Nyní si prohlédneme příčnou loď, do které částečně zasahuje kaple svatého Václava. Do kaple vede tzv. Zlatá brána. A co to vlastně je? Jedná se o slavnostní vstup do katedrály, nacházející se na třetím nádvoří Pražského hradu.
Rozcestníky všech památek: ZDE
V samotném chóru, který nalezneme přímo před hlavním oltářem, stojí královské mauzoleum. Pod mauzoleem je v podzemí chrámu umístěna královská hrobka. Celý chór je obklopen jakoby věncem přilehlých gotických kaplí. Čím jsou tyto kaple významné? V některých z nich jsou totiž pochováni významní panovníci a svatí patroni České země.
Co se nachází v kapli sv. Václava?
Tato kaple tvoří hlavní centrum celé katedrály. Jistě každého z vás upoutá a ohromí její překrásná výzdoba. V hlavní části chrámu nalezneme hrob nejvýznamnějšího zemského patrona. Stěny jsou obloženy drahými kameny a pozornosti neuniknou ani nástěnné malby, jež pocházejí ze čtrnáctého století, a jedná se o původní výzdobu. Dále výzdobu kaple tvoří výjevy ze života sv. Václava, pocházející přibližně z roku 1509. Na závěr jsme si ponechali poslední skvosty kaple. V jihozápadním rohu se nacházejí dveře, vedoucí do korunní komory, ve které jsou uloženy české korunovační klenoty. Proto při návštěvě neopomeňte zavítat do svatovítské katedrály, a prohlédnout si nejen její překrásnou výzdobu, ale také místo posledního odpočinku českých velikánů.
-Více o katedrále zde
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
- 15.1.2015 - 2.4.2025: Stálá expozice Obrazárna Pražského hradu
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Pražský hrad
119 08 Praha 1
GPS: 50°5’23.494″N, 14°23’54.636″E
GPS: 50.0898594N, 14.3985100E
Kontakt:
bližší informace návštěvníkům podá Informační středisko Pražského hradu,
tel.: 224 373 584
Spojení:
metro trasa A – stanice Malostranská dále po Strarých zámeckých schodech na hrad,
metro trasa A – stanice Malostranská dále tram č. 22, 91– stanice Pražský hrad
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)
Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.
Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)
Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.
Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)
Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.
Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)
Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Pražský hrad – Rožmberský palác a také Ústav šlechtičen | Pražský hrad – Jiřský klášter » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.
Nejcenější dar v srdci EVROPY v Praze.V úctě Kašná Anna-paraplegik
Mám velice rád památky a katedrála sv. Víta je podle me ta nejlepsi na svete
Je to super