Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Kramářova vila – rezidence předsedy vlády
Kramářova vila byla odedávna sídlem vysokých vládních představitelů. Prvním z nich byl její stavitel – první československý předseda vlády Karel Kramář, který dal vilu postavit jako své sídlo. Po několik let zde byly uloženy sbírky Národní galerie a nyní slouží tato kulturní památka jako rezidence předsedy vlády České republiky.
Rozcestník: vše o Kramářově vile více čtěte zde
Rodina Kramářova
Karel Kramář (1860 – 1937), politik, rusofil a první československý předseda vlády nechal Kramářovu vilu postavit v letech 1912 – 1914 jako sídlo pro sebe a svoji ženu Naděždu. Kramář byl vysoce postaveným politikem, což vedlo v roce 1915 pro nepohodlnost k zatčení a odsouzení k trestu smrti. Po dvou letech strávených ve vězení mu byla udělena amnestie a v roce 1918 se stal předsedou vlády, kde působil pouze do roku 1919. Manželé Kramářovi jsou pohřbeni v kryptě na Olšanských hřbitovech.
Vše o Letné - více informací klikněte zde
Stavba vily
Pro stavbu svého pražského sídla koupil Karel Kramář v roce 1911 pozemek na baště svaté Máří Magdaleny. V těchto místech se předtím nacházelo i městské opevnění. Místo si zvolil především pro ojedinělý výhled na historické centrum Prahy. O projekt novobarokní vily se zasloužil rakouský architekt Friedrich Ohmann.
Samotná stavba započala v roce 1912. Kromě novobarokních a secesních prvků výzdoby dominuje stavbě především předsunutý balkon, na jehož zábradlí dal Karel Kramář zvěčnit své motto: Pravdou třeba proti všem. Výzdoba interiéru byla ponechána na profesoru Uměleckoprůmyslové školy Janu Benešovi a sochařích Štiplovi a Kloučkovi. V patře byla vybudována společenská jídelna a zimní zahrada s výhledem na Pražský hrad. Kromě salonků, pokojů pro hosty nechyběl ani kulečníkový pokoj, kuchyně, Kramářova pracovna, ložnice, a další z padesáti pokojů.
Rezidence předsedy vlády ČR
Po smrti Karla a Naděždy Kramářových se vlastníkem vily stala Společnost dr. Karla Kramáře, jež stavbu pronajímala Národní galerii. Po ukončení činnosti Společnosti připadla vila Národnímu muzeu a v roce 1952 se stala majetkem Úřadu předsednictva vlády. Především zde byli ubytováváni významní zahraniční hosté. V letech 1994 – 1998 prodělala vila nákladnou rekonstrukci a byla uzpůsobena jako rezidence předsedy vlády České republiky. Kramářova vila není běžně přístupná veřejnosti. Nahlédnout do ní můžete pouze ve dnech otevřených dveří nebo při zvláštních společenských akcích.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa
Gogolova 1, čp. 212/IV
Praha 1 – Hradčany
Objekt není přístupní veřejnosti.
Pouze v dny otevřených dveří jsou prohlídky.
Spojení:
1. Tram: 12, 51, 56 – Malostranská
Bus: I2 – Malostranská
Metro: A – Malostranská
dále do kopce až k Chotkovým sadům a zde doprava.
2. Z Chotkových sadů. Linky tramvaje 12,18,20,26 – stanice Chotkovy sady a pak přes můstek a za můstkem doprava až k vile.
GPS: 50.093804,14.410252
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)
Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Kostel sv. Havla – kostel s latinskou liturgií | Historie Karlovy Univerzity » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.