Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Lichtenštejnský palác na ostrově Kampa
Tajemný ostrov Kampa ukrývá velké množství skvostů. Jedním z nich je také Lichtenštejnský palác, dotvářející důvěrně známý pohled na vltavský břeh. V minulosti překrásný barokní vodní palác, dnes reprezentativní prostory vlády České republiky, ve kterých bydlela i britská královna Alžběta II.
Stránka vše o ostrově Kampa a Lichtenštejnském paláci
Palác se tyčí na rohu ulic U Sovových mlýnů a Na Kampě, nedaleko Werichova domu. Přesuňme se ale zpět do historie, konkrétně do roku 1555. Tehdy na místě současného paláce vznikla rozlehlá zahrada se dvěma dřevěnými domy. O sto let později zahrada dostala nového majitele, který si na její ploše dal postavit velký dům. V letech 1697–1698 byl v těchto místech postaven překrásný barokní palác. Stavba byla vedena dle stavebního projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho. Po dokončení vznikl na malostranském vltavském břehu šestiboký palác s několika dominantními věžemi. Na palác mimo jiné navazovala také rozlehlá zahrada, stáje pro koně a přístaviště pro loďky. Díky tunelu, kterým bylo možné z přístaviště do paláce vstoupit, byl často označován jako ,,vodní palác.‘‘
Změna majitelů
V období osmnáctého století palác velmi často měnil své majitele. Do majetku rodu Lichtenštejnů se dostal až roku 1831 a ti jej vlastnili až do roku 1864. Během této doby zde bylo provedeno množství stavebních úprav. Mimo jiné byly strženy okrasné věže paláce a do vstupního portálu byl vsazen rodový erb Lichtenštejnů. Roku 1864 palác kupují významní pražští mlynáři František a Marie Odkolkovi. Jejich zásluhou je přistavěno další patro a palác je ozdoben balkony. Původní barokní fasádu mění na modernější klasicistní avšak unikátní barokní portál je zachován. Již roku 1897 palác opět mění majitele a dostává se do držení Obce pražské, která objekt využívá především pro administrativní účely.
Využití Lichtenštejnského paláce
Během období druhé světové války se stal Lichtenštejnský palác sídlem krajského vedení NSDAP, který v okolním parku zřizuje cvičiště Hitlerjugend. Po válce palác opět přechází do majetku Československé republiky, který zde zřizuje různé státní instituce: sídlí zde například Státní výbor pro výstavbu a nebo Státní plánovací komise.
Od roku 1978 se stává palác majetkem Úřadu předsednictva vlády ČSSR. V této době byl palác v dezolátním stavu, proto bylo zapotřebí provézt nákladnou rekonstrukci. Roku 2002 byly přízemní prostory paláce v důsledku povodní poničeny, proto musel být objekt znovu rekonstruován.
Současnost
V současnosti je Lichtenštejnský palác využíván k reprezentačním účelům Vlády České republiky. Konají se zde porady či konference. Apartmány v druhém podlaží jsou vyhrazeny pro vzácné zahraniční státní návštěvy. Pobývali zde při návštěvě Prahy španělský král Juan Carlos s chotí Sofií, britská královna Alžběta II. či japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
U Sovových mlýnů 4/506
ostrov Kampa
Praha 1, 110 00
GPS: 50°5’7.821″N, 14°24’32.045″E
Spojení:
Tram: 12, 20, 22, 57 – Malostranské náměstí
Bus: 292 – Malostranské náměstí
Metro: A – Malostranská (odtud 12, 20, 22, 57 do zastávky Malostranské náměstí)
Odtud směrem ke Karlovu mostu, na mostě vpravo ulicí Na Kampě
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Našli jste v článku chybu ? Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Poslanecká sněmovna – základní informace | MindMaze. Unikni nudě. Unikáním! » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.