Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Lobkowiczký (Lobkovický) palác na Pražském hradě
Lobkowiczký (Lobkovický) palác v areálu Pražského hradu doposud vlastní starobylý panský rod Lobkowiczů. Vystřídalo se zde mnoho členů rodu a několikrát byl palác rodině odebrán. Po jeho navrácení zde Lobkowiczové zřídili rodinné muzeum, které je díky své povaze nejen českým, ale i evropským unikátem.
Vše o: Pražském hradu více informací klikněte zde
Historie paláce
Palác byste nalezli ve spodní části Jiřské ulice v areálu Pražského hradu. Ohlédneme-li se do minulosti, zjistíme, že na počátku středověku se v těchto místech rozprostíralo smetiště. Ve 14. století zde byly vystavěny tři obytné domy. Samotný palác byl postaven v 16. století Wolfem Krajířem z Krajku. Ten jej po nějaké době prodal jednomu z největších šlechtických rodů té doby – pánům z Pernštějna. Ti se ihned pustili do renesanční přestavby objektu.
Zajímavost se jménem
Většina z nás používá počeštěný název Lobkovicové, ale správně je název rodu Lobkowiczové – je to přepis na kterém se dohodly všechny větve rodu na začátku 20. století, z toho také plyne Lobkowiczký palác
Majetkem rodu Lobkowiczů
V roce 1627 dům odkoupila paní Polyxena z Pernštějna, manželka Zdeňka Vojtěcha Popela, 1. knížete z Lobkowicz. Tímto okamžikem se stává palác majetkem rodu Lobkowiczů, po kterém byl i záhy pojmenován. Noví majitelé provedli ještě několik stavebních úprav ve stylu renesance, ale v roce 1651 byla paláci vtisknuta současná barokní podoba. O tu se postaral již nový vlastník Václav Eusebius, 2. kníže z Lobkowicz. Palác tvořila čtyři křídla, která uzavírala malé nádvoří.
Konfiskace a návrat do vlastnictví rodu
Ve dvacátém století byl Lobkovický palác rodině několikrát zkonfiskován. Poprvé tomu bylo během II. světové války, kdy byl zabrán nacisty. Podruhé byl rodů Lobkowiczů odebrán během komunistického režimu. K navrácení zpět do vlastnictví rodu došlo až v roce 2002. Od té doby prošel palác několika nákladnými rekonstrukcemi a v roce 2007 byl otevřen pro veřejnost, jako soukromé rodinné muzeum.
Muzeum
Po celý rok můžete v paláci obdivovat rodinné sbírky rodu Lobkowiczů. Expozice vás provede historií rodu. Seznámíte se s nejvýznamnějšími rodovými postavami. Sbírka je největší a nejstarší uměleckou sbírkou v České republice, kterou doposud vlastní původní majitelé. Expozice je umístěna ve dvaadvaceti výstavních sálech a k vidění je zde na dva tisíce exponátů, jako jsou například jídelní servisy rodiny, zbraně nebo notové zápisy slavných hudebních skladatelů. Kromě vzácných uměleckých předmětů budete moci spatřit i osobní předměty členů rodu Lobkowiczů.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
- 15.1.2015 - 2.4.2025: Stálá expozice Obrazárna Pražského hradu
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Jiřská 3
Praha 1, 119 00
Kde se Lobkowiczký palác nachází:
Palác se nachází na úplném konci areálu Pražského hradu a východu ke Starým zámeckým schodům.
Otevírací doba:
otevřeno denně od 10:00 do 18:00. Vstupenku je možné zakoupit do 17:30.
Vstupné:
Dospělí: 275 Kč
Studenti/Senioři/Děti (7-15 let): 200 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti): 690 Kč
Kombinované vstupné (Muzeum + Koncert vážné hudby): 590 Kč
Spojení:
Metro linka A – stanice Malostranská (dále pěšky a nebo tram. 22)
Tram: 22, 57, 91 – stanice Pražský hrad
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - PRAŽSKÝ HRAD (velikost souboru: 21,9 MiB)
Pražský hrad patří mezi nejkrásnější a nejrozlehlejší památky Prahy. Pojďme společně navštívit místo spojené s bájnými knížaty, králi a prezidenty. Místo, kde se utvářely dějiny našeho státu.
Turistický výlet Prague City Line - Petřínskými sady na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)
Aktualizováno: 22.1.2016 - Tato pro mnohé nejromantičtější trasa v Praze vás provede nejkrásnější částí pražského vrchu Petřín, neminete Petřínskou rozhlednu, Bludiště, Růžový sad ani Strahovský klášter. Projdete místy s nejkrásnějšími výhledy na Prahu a v případě dobré viditelnosti i na daleké okolí Prahy. Nakonec vás cesta dovede až na Pražský hrad.
Prague Tourist Guide - From Petrin Hill to Prague Castle (velikost souboru: 4,7 MiB)
Aktualizováno: 27.10.2015 - Dear friends, this for many the most romantic track in Prague will take you around the most beautiful part of the Prague Petřín Hill, you will not miss the Petřín Lookout Tower, Mirror Maze, Rose Garden or Strahov Monastery. You will pass the places with the most beautiful views and in case of good visibility you will see also the distant surroundings of Prague. In the end the track will take you to Prague Castle. You can take a walk also in the evening or at ni-ght.The lanterns will be shining nicely and you will feel the atmosphere of the mysterious or even mystical Pra-gue.
Turistický výlet Prague City Line - Od Hvězdy na Pražský hrad (velikost souboru: 4,5 MiB)
Tato trasa je publikována jako součást série poznávacích a naučných tras Prahou, které jsou vhodné pro výlety a procházky Prahou. Trasa vede touto oblastí: Obora Hvězda - Letohrádek Hvězda - Ladronka - Petřín - Strahov - Pražský hrad
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Olšanské náměstí | Kostel sv. Rocha » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.