Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Nový židovský hřbitov
Nový židovský hřbitov, nacházejí se mezi ulicemi Želivského a Nad vodovodem, byl založen v roce 1891, když dosloužil Starý židovský hřbitov, ležící v nedaleké Fibichově ulici. Tento hřbitov je, co se do rozlohy týče, více než desetkrát větší než Starý židovský hřbitov na Josefově. Je zde pohřbeno více než 25 tisíc osob. Do celého jednoho z největších hřbitovů v České republice vejdeme nádhernou vstupní branou.
Rozcestník: Nový židovský hřbitov
Panoramatický pohled na Nový židovský hřbitov
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)
Ostatní budovy
V areálu bylo vybudováno značné množství budov, a to převážně v novorenesančním stylu. Jedná se především o Obřadní síň s modlitebnou, dům očisty pro pohřební obřady, budovy správní a pomocné i ochranná, lemující hřbitovní komplex. Obřadní síň navrhl architekt Bedřich Münzberger.
-
Rozcestník: Židovská Praha
Náhrobky
Hřbitov byl od samého počátku rozdělen na jistá hřbitovní pole, která postupně zaplňovaly hroby. Každé pole je věnované určitým skupinám osob. V samotném středu hřbitova se u hlavní aleje nachází pole, které je věnované pracovníkům židovských náboženských obcí. U vstupu do hřbitova je naopak pole věnované památce významných rabínů, z nichž čestná místa zaujímají dr. Nathan Ehrenfeld nebo dr. Gustav Sicher. Dále se u vchodu nachází památník Patria – zaniklé dolnokralovické obce, který má tvar obyčejného balvanu a Památník obětí 1. světové války z r. 1926 ve tvaru kvádru, vsazeného do dvou obdélníkových podstavců. Ve východní části jsou podél zdí rozmístěny velké rodinné hrobky, ke kterým patří mimo jiné hrobka rodin Petschků a Waldesů. Pokud budete procházet kolem Waldesovské hrobky, povšimněte si dvou bust, které patří k posledním dílům sochaře Josefa Václava Myslbeka. Náhrobky tak pocházejí z různých slohů, například z období novogotiky, secese nebo klasicismu. Některé z náhrobků pocházejí z dílen významných českých sochařů a architektů, z nich k nejznámějším patří: Jan Kotěra, Josef Zasch, Josef Fanta nebo Čeněk Vosmík. Na hřbitově se pohřbívá dodnes.
Významná místa
V areálu hřbitova nalezneme několik zajímavostí. Jako první je třeba zmínit další z památníků, kterým je Památník československých židů, obětí holocaustu a odboje z roku 1985. Jedná se o elipsy a Davidovou hvězdou uprostřed. Druhým nejvyhledávanějším místem je hrob pražského židovského spisovatele Franze Kafky. Pohřbeni jsou zde i jeho rodiče s čísly náhrobků 21 – 14 – 21. Autorem hrobu je architekt L. Ehrmann. Na protější zdi je situována pamětní deska Kafkova přítele a významného propagátora jeho díla, kterým není nikdo jiný než Max Brod, který je však pohřben v Izraeli. Hřbitov je také místem posledního odpočinku spisovatele Oty Pavla, a v urnovém háji je uložen např. básník Jiří Orten. Hřbitov má totiž zvláštní povolení provozovat urnový háj, přestože židovská tradice zakazuje kremace mrtvých. Této možnosti využívají zejména při pohřbívání smíšených manželství.
Tento hlavní pražský židovský hřbitov je dodnes chráněnou památkou.
Procházka
Pokud se rozhodnete se vydat na tento židovský hřbitov, jistě byste neměli vynechat návštěvu televizní věže, nedaleko starého hřbitova, ke které se dostanete vycházkou po Vinohradské ulici, až k Náměstí Jiřího z Poděbrad. Žižkovský vysílač patří k jedné z pražských dominant, tyčících se do výše 216 metrů nad celou Prahou. Po zdolání vrcholu věže se před námi rozprostře celá Praha, jako na dlani a myslím, že byste si tento překrásný pohled neměli nechat ujít.
Lucie Niebauerová
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Nový židovský hřbitov
Adresa:
Izraelská 1
Praha 3 – Žižkov
130 00
Telefon: 226 235 248
E-mail: berkovic@kehilaprag.cz
návštěvní doba:
duben – září
ne – čt 9 – 17, pá 9 – 14
so zavřeno
říjen – březen
ne – čt 9 – 16, pá 9 – 14
so zavřeno
zavřeno – svátky:
Spojení:
Bus: 124, 134, 135, 139, 155, 188, 213, 234 , – Želivského
Tram: 10, 11, 19, 26, 51, 58 – Želivského
Metro: A – Želivského
GPS: 50°4’45.693″N, 14°28’23.845″E
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Tištěný průvodce Praha 3 – ŽIžkov ke stažení zdarma
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 3 (velikost souboru: 13,4 MiB)
Aktualizováno: 15.8.2016 - Turistický průvodce ve formátu PDF vás provede po pražském Žižkově, který jeho obyvatelé milují a všechny návštěvníky příjemně překvapí svojí specifickou atmosférou. V průvodci najdete přehlednou mapu, popis zajímavostí a památek a také slevové kupóny do restaurací a zajímavých míst.
Stáhněte si zdarma Mapu k trase PRAGUECITYLINE Praha 3
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 3 (velikost souboru: unknown)
Aktualizováno: 18.8.2016 - Mapa k turistické trase PRAGUE CITY LINE Praha 3. Projděte si pražský Žižkov a zažijte neopakovatelnou atmosféru této specifické čtvrti Prahy a nezapomeňte využít slevové kupóny ! Vytiskněte si oboustranný list A4 složte si z něho trasu, popis památek a hlavně slevové kopóny
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Synagoga na Smíchově | Malostranské náměstí » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.