Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Strakova akademie – úřad vlády České republiky
Lámete si hlavu nad tím, jak se jmenuje budova, kolek které procházíte při vycházkách po levém břehu Vltavy na Malé Straně? Zajímá vás, kdo zde sídlí, nebo čím je budova zajímavá? Rádi vám s tímto problémem pomůžeme a seznámíme vás s činností a historií pražské Strakovy akademie.
-Rozcestník: vše o Strakově akademii více čtěte zde
Strakova akademie – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)
Původní účel:
Budova akademie v těchto místech vyrůstala v letech letech 1891 – 1896 díky návrhům a plánům architekta Václava Roštlapila. Původně byla budova využívána jako studentské koleje, které byly určeny zejména pro nemajetné syny českých šlechtických rodin. Do areálu akademie patří kromě hlavní budovy také zahrada, o jejíž vznik se zasloužil Františe Thomayer.
Historie současného vládního sídla:
Nejprve bychom si měli objasnit, kde budova přišla ke svému názvu. Strakova akademie byla pojmenována po císařském tajném radovi, kterým byl hrabě Petr Straka z Nedabylic. Hrabě Straka totiž roku 1710 odkázal velkou část svého majetku právě na účel zřízení akademie pro ne zcela bohaté mužské šlechtické potomky. Z těchto finančních prostředků byla poskytována stipendia a vzdělávací ústav vznikl až koncem devatenáctého století.
Výstavba:
O návrh budovy se zasloužil významný architekt Václav Roštlapil. Poté se začalo se stavbou. Jako místo byla vybrána bývalá jezuitská zahrada. Za pětileté stavební období vznikl komplex budov o rozloze 4 000 m2, ke kterým dále přiléhá zahrada, která čítá dalších 17 000 m2.
Pokud bychom po dokončení prací nahlédli dovnitř, mohli bychom si v přízemí prohlédnout studovny, kanceláře správy akademie, dále bychom mohli nahlédnout do slavnostní síně, prohlédnout si kabinety s rozsáhlými sbírkami učebních pomůcek. Horní dvě patra byla vyhrazena pro studenty. Byly zde umístěny studovny, ale také ložnice a nechyběla ani domácí kaple. Zajímavostí je, že v té době bylo v budově zavedeno ústřední topení, studenti měli také k dispozici lázně s bazénem, v areálu byla také zřízena letní i zimní tělocvična a také šermírna. V komplexu nechyběla ani vlastní nemocnice.
Vývoj akademie:
Poté, co akademie fungovala po dobu dvou let, vzniklo zde také česko-německé gymnázium. Během období první světové války akademie spadala pod organizace Červený kříž. Ten v areálu zřídil nemocnici, která čítala na čtyři sta sedmdesát lůžek. Hlavní aula Strakovy akademie se proměnila v obrovský operační sál a ve vyšších patech byli namísto studentů uloženi pacienti.
Nemocnice byla zrušena v roce 1918. V té době došlo ke vzniku samostatného Československa a nová republika využila prostory akademie pro úřadování a státní potřeby. Do části komplexu byly přestěhovány instituce tehdejší státní správy. Konkrétně se jednalo o Ministerstvo pro zásobování lidu, Ministerstvo národní obrany a Statistický úřad. Ve zbylé části budovy zřídil Ústřední svaz československého studentstva akademickou knihovnu, všestudentský archiv a později Akademický dům. Po vzniku protektorátu Čechy a Morava se budova stala sídlem protektorátní vlády.
Po druhé světové válce budova sloužila opět pro účely vlády. V té době do budovy přesídlil Úřad předsednictva vlády společně s prvním československým poválečným premiérem Zdeňkem Fierlingerem. Od roku 1993 v budově akademie sídlí Úřad vlády České republiky.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa::
Nábřeží Edvarda Beneše 4/128
Praha 1 – Malá Strana
GPS: 50°5′30.69″N, 14°24′40.51″E
Spojení:
Tram: 8, 12, 51, 56 – Malostranská
Bus: l3 – Malostranská
Metro – linka A, stanice Malostranská
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)
Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Kostel sv. Haštala – Po stopách hrobu svaté Anežky České a dalších zajímavostech | Kostel sv. Haštala – nejušlechtilejší projev pražské gotické architektury » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.