Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze
Pod známou zkratkou UPM se ukrývá název významného pražského muzea, které sídlí v blízkosti pražského Rudolfina. Muzeum nabízí svým návštěvníkům vzácné muzejní sbírky prakticky ze všech odvětví. Najdete zde cenné sbírky hodin, oblečení, skla a jiných odvětví. Návštěvou muzea se dostanete do proudu času vývoje českých průmyslových výrobků
Vše o Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze čtěte zde
Uměleckoprůmyslové museum v Praze vzniklo na podporu oživení a povznesení rukodělné tvorby, která v 2. polovině 19. století rozvojem továren upadala. Poprvé se myšlenka nového muzea objevila v 60. letech 19. století v okruhu Pražské obchodní a živnostenské komory v Praze, která byla jako orgán ministerstva obchodu přímo zainteresována na ovlivňování kvality průmyslové produkce.
Obchodní komora ve spolupráci s Rakouským museem pro umění a průmysl proto uspořádala v roce 1868 na Žofíně velkou výstavu užitého umění. Hlavní část expozice tvořily sbírky pozdějšího velkého příznivce a mecenáše muzea, sběratele Vojtěcha Lanny.
Deset let trvaly organizační přípravy a budování základů sbírek. V roce 1878 tak byl například zakoupen rozsáhlý soubor předmětů ze světové výstavy v Paříži. Samotné muzeum mohlo být založeno až po získání potřebných prostor, které nakonec poskytla Česká spořitelna v novostavbě Rudolfina.
Podpora obchodní a živnostenské komory trvala i nadále, v jejím čele stály osvícené osobnosti, zároveň sami sběratelé, mecenáši a podporovatelé musea. Proto, když prostory Rudolfina už nestačily, zakoupilo museum pozemky pro samostatnou budovu, která byla postavena v asanačním pásmu židovského města v letech 1897-1899 podle plánů architekta Josefa Schulze.
Museum nejen shromažďovalo sbírkové předměty, ale řadou svých aktivit i podporovalo jejich vznik, pořádalo výstavy a soutěže na provedení různých předmětů. V roce 1906 muzejní sbírky neobyčejně obohatil velkorysý dar Vojtěcha Lanny, čítající 1144 kusů ukázek sklářské výroby od antiky po začátek 19. století.
Po roce 1918 se zájem vedení muzea soustředil na rozšíření oddělení porcelánu, který představoval významný exportní artikl mladého státu. Byla proto pořádána řada soutěží a od roku 1929 vypisována stipendia na práci mladých umělců v továrnách. Museum se stalo nejvýznamnějším ústavem svého druhu v Československu, zatímco ostatní musea s obdobným zaměřením začala získávat spíše regionálně vlastivědný charakter.
V poválečném období nastal odklon musea od Obchodní komory, který vyvrcholil dne 29.3.1949 jeho zestátněním. V roce 1959 došlo ke spojení Uměleckoprůmyslového musea s Národní galerií. Toto domnělé úsporné opatření se ukázalo jako chybné a museum bylo proto od 1. 1. 1970 obnoveno jako samostatná instituce podřízená Ministerstvu kultury.
Po roce 1989 se museum snažilo ve výstavním programu představit nové trendy ( např. postmoderní užité umění v roce 1990) či tvorbu českých umělců, kteří se prosadili v zahraničí ( B. Šípek, J. Koudelka), zahraniční špičky svého oboru (D.Chihuly, S.Hicks), ale i výstavy z vlastních sbírek (kubismus, art deco, plakáty, fotografii). nejenom mezi restituenty začali objevovat i dárci do sbírek, jmenujme např. pro české umění významný dar rodiny průmyslníka Jindřicha Waldese tzv. karlštejnský poklad (1995).
V letech 2014 – 2017 prošla historická budova Uměleckoprůmyslového musea poprvé ve své historii důkladnou rekonstrukcí. Řada historických prvků byla obnovena v původní kráse, muzeum zároveň získalo moderní zázemí pro návštěvníky a téměř trojnásobně větší výstavní plochu. Stálá expozice bude v muzeu otevřena v letech 2019 – 2020, v současné době má muzeum několik velkých dlouhodobých výstav (fotografie Josefa Koudelky, design 20. – 40. let se značkou Krásná jizba, módní salon Hana Podolská a profilová výstava textilního designéra Ziky Aschera).
V Praze má UPM další dvě pobočky, stálou expozici Český kubismus v Domě U Černé Matky Boží, a Galerii Josefa Sudka zaměřenou na fotografickou tvorbu.
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
ADRESA a KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
ulice 17. listopadu 2
110 00 Praha 1
GPS: 50.090163,14.416333
Přístupné pro veřejnost: ano
Kontakt:
telefon do recepce: +420 778 543 900 (v otvírací hodiny muzea)
telefon do pokladny: +420 277 000 424 nebo +420 775 936 650 (oba v otvírací hodiny muzea)
telefon do podatelny: +420 277 000 436 nebo +775 936 766 (v pracovní době)
Otevírací doba:
pondělí: zavřeno
úterý:úterý 10—20 hodin
středa – neděle: 10 – 18 hodin
vstupné
Výstavy jednotlivě
základní: 150,- Kč
snížené: 80,- Kč
rodinné: 250,- Kč
junior: 40,- Kč
Všechny ostatní výstavy
základní: 300,- Kč
snížené: 180,- Kč
rodinné: 540,- Kč
junior: 100,- Kč
Více informací o vstupném zde
Servis pro osoby s handicapem
Muzeum je plně bezbariérové, vstup pro vozíčkáře a rodiče s kočárkem ze zahrady. Toalety pro vozíčkáře jsou k dispozici.
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
Dopravní spojení městskou hromadnou dopravou:
………………………………………………………………………………………………………………………
Bus: 207 – Staroměstská (zastávka před muzeem)
Metro: A – Staroměstská (odtud k ulici 17. Listopadu, zde odbočíte vpravo kolem Filozofické fakulty UK, a po pár metrech přijdete k muzeu)
Tram: 2, 17, 18– Staroměstská – vydáte se vpravo ulicí 17. Listopadu, projdete kolem Filozofické fakulty UK, a po pár metrech přijdete k muzeu)
………………………………………………………………………………………………………………………
Popis hromadné dopravy v Praze:
………………………………………………………………………………………………………………………
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Našli jste v článku chybu ? Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme
………………………………………………………………………………………………………………………
Zajímavé odkazy – čtěte také:
………………………………………………………………………………………………………………………
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Hunter Games – Venkovní únikovky v ulicích Prahy | Únikové hry Riddle Twist » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.