Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI (až 40 Mb/s). Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy slouží nejen k výuce studentů botaniky, ale i jako odpočinkové místo turistům a obyvatelům Prahy 2. Rozkládá se na ploše 3,5 ha a najdete zde skleníkové i venkovní prostory.
Vše o Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty čtěte zde
Ve sklenících je instalována stálá expozice tropů a subtropů zastoupená převážně různými druhy kaktusů. Nacházejí se zde velké exempláře cykasů, kamélie, myrthy. Největší pozornost skleníky přitahují v době, kdy kvete viktorie královská (Victoria Regia), jejíž obrovité listy udrží na hladině i šestileté dítě. Z venkovní expozice je významný 130 starý exemplář jinanu dvoulaločného (Ginkgo Biloba) nebo v roce 1904 založená a od té doby kontinuálně udržovaná kolekce Středoevropské květeny a expozice léčivých rostlin.
Historie zahrady:
Když se procházíte touto zahradou, představte si její historii. Je téměř neuvěřitelné, že historie budování botanických zahrad v Praze sahá až do 14. století. Tehdy osobní lékárník císaře Karla IV. Angelo z Florencie založil první pražskou botanickou zahradu na místě dnešní hlavní pošty v Jindřišské ulici. Z pěstovaných rostlin připravoval léky a masti, které pak od roku 1353 prodával v první pražské lékárně v domě U Anděla na Malém náměstí. Od této doby se obliba botanických zahrad na území Prahy rozšířila. Od roku 1600 měli na Malé Straně svoji zahradu jezuité. Roku 1775 nechala císařovna Marie Terezie zřídit na Smíchově botanickou zahradu v místech dnešních Dientzenhoferových sadů. Tato zahrada byla ve své době považována za nejlepší botanickou zahradu severně od Alp. Měla 9 skleníků, ve kterých se pěstovalo na 13 tisíc druhů a odrůd rostlin. Zahrada již v této době patřila pražské univerzitě. Bohužel vlivem průmyslově se rozvíjejícího Smíchova zahrada značně trpěla a v roce 1890 byla značně poškozena při povodni. Vedení univerzity proto rozhodlo o jejím přemístění do současného areálu na Novém Městě. A od této chvíle se píše historie botanické zahrady Na slupi, jak ji známe dnes. Přežila rozdělení na německou a českou část, byla zrekonstruována po válečných náletech a dnes se může chlubit nejen krásnou zahradou, ale i nově zrekonstruovanými skleníky v letech 1996 – 1999.
Současnost Botanické zahrady:
Zahrada je rozdělena na venkovní a skleníkovou čast. Venkovní část obsahuje přes 3 000,- rostlin ze všech koutů Evropy. Jednotlivé expozice se rozprostírají na terasách zahrady. Naleznete zde vodní a bahenní rostliny, rostliny písčin, rostliny rašelinišť a slatin, stinné skalky, středozemské skalky a sbírku jehličnanů. Skleníková prošla v létech 1997-2000 komplexní rekonstrukcí a dnes její plocha činí 2000 m2. Skleník je rozdělen na tropickou a subtropickou část.
Doporučení:
Jedním z nejkrásnějších období, kdy návštěvu zahrady vřele doporučujeme je jaro. V této době zde najdete množství nádherně kvetoucích azalek a rododendronů.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Na Slupi 16
128 00 Praha 2 – Nové Město
tel: 221 95 18 79, 221 95 18 82
e-mail: botazah@natur.cuni.cz
web: www.bz-uk.cz
BEZBARIÉROVOST: bezbariérový přístup skleníky, zahrada, WC
Otevírací doba:
prosinec – leden: denně 10 – 16 (skleníky), 10 – 17 (exteriéry)
březen – listopad: denně 10 – 17 (skleníky), 10 – 18 (exteriéry)
Vstupné:
vstup do zahrady zdarma
skleníky: dospělí 25,- Kč, děti (6 – 15 let), studenti, senioři 15,- Kč,rodinné vstupné (2 dospělí + 1 dítě nebo 1 dospělý + 2 děti) 30,- Kč , hromadné výpravy dospělých 10,- Kč /os. , hromadné výpravy dětí 5,- Kč /os. , zdarma: děti do 6 let, ZTP
Spojení:
Metro trasa B – stanice Karlovo náměstí a dále Vyšehradskou ulicí do ulice Na Slupi
Tram číslo 6, 18, 24, 53, 55 – stanice Botanická zahrada
Dopravní spojení:
Kudy na Pražský hrad: klikněte zde
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)
Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
Pražské muzeum pověstí a strašidel
Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
« « Vyšehrad rotunda sv. Martina – místo, kde se probouzejí kostlivci | Železniční most – rarita a senzace jeho přestavby » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.