Lapidárium Národního muzea bez bariér
bezbariérový přístup
bezbariérové WC
…………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………
Lapidárium je budova s největším specializovaným souborem české, převážně kamenné plastiky od raného středověku v 11. st. až po století 19.
Myšlenka vzniku lapidária při Národním muzeum pochází z první třetiny 19. st. Již jeden ze zakladatelů muzea hrabě Kolovrat-Libštejnský žádal zřídit sbírku nákresů městských stavebních památek, sousoší, plastik, náhrobků aj. František Palacký pak v r. 1841 chtěl shromáždit velké a těžké pomníky s historickou tematikou.
Pavilon nazvaný Lapidárium na pražském Výstavišti postavil jako sezonní provizorium pražský architekt Antonín Wiehl pro Zemskou jubilejní výstavu 1891. Stavitelem novorenesanční budovy byl stavitel Quido Bělský. Z tehdejších exponátů zde zůstaly jen ty nejstarší – hliněné dlaždice z Vyšehradu. Základ dnešního Lapidária byl shromážděn roku 1898 při významné Výstavě architektury a inženýrství. Pro tuto výstavu byl v barokizujícím secesním stylu pavilon dostavěn a přestavěn architektem Antonínem Hrubým. K exponátům této výstavy přibývaly další, zejména z domů zbořených za asanace staré Prahy na přelomu století. Tak byla v roce 1905 otevřena pro veřejnost stálá expozice Lapidária. Zasloužil se o to především Jan Koula a Václav Fabián. Součástí expozice byl tehdy i Langweilův model Prahy, který Národní muzeum později věnovalo městu.
text: PIS
Tento objekt je součástí bezbariérové trasy PRAŽSKÝMI SADY a publikace PRAGUE CITY LINE – PRAHOU BEZ BARIÉR, ke stažení v PDF formátu zde
Objednání tištěné publikace PRAGUE CITY LINE – PRAHOU BEZ BARIÉR – zdarma - zde
« « Kostel sv. Cyrila a Metoděje bez bariér | Eliška Krásnohorská – spisovatelka a emancipovaná bojovnice za práva žen » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.