Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Královská cesta – Náměstí republiky a Celetná ulice
Naši Královskou cestu po stopách korunovačních průvodů započneme na Náměstí republiky. Toto místo jsme vybrali z velmi prostého důvodu. Královské korunovační průvody právě z tohoto místa vyjížděli, proto i putování musí započnout právě zde.
Stránka: Královská cesta a korunovace českých králů čtěte zde
Prašná brána a Obecní dům – panoramatická fotografie
(najeďte myší na obrázek a a pohybem kurzoru se začne pohybovat i obrázek)
Náměstí republiky
Historie
Na Náměstí republiky, kterému se v minulosti říkalo také Hybernské či Kapucínské náměstí, se v minulosti nacházely hradby a příkopy, které byly součástí opevnění Starého Města. Nechyběla zde ani brána, kterou do města vjížděli významné návštěvy či zástupci cizích zemí. Pro účel naší výpravy byla však důležitá budova, která stávala v místech dnešního Obecního domu.
Královský dvůr
Jednalo se o Královský dvůr, tedy sídlo českých králů. V dobách, kdy studené zdi Pražského hradu nebyly pro život panovníka zcela vyhovující, zvolili tento dům jako své sídlo. Historicky prvním vladařem, který přesídlil z Hradu, byl Václav IV. Lucemburský. Nejprve však jako své působiště zvolil dům U černého orla v nedaleké Dlouhé ulici. Královský dvůr si jako budoucí královské sídlo vybral až později, a na vlastní náklady jej nechal odít do luxusního hávu, který přísluší právě českému králi. Královskému dvoru dali před Pražským hradem přednost i další Václavovi následníci až po Vladislava II. Jagellonského, který se opět vrátil na Pražský hrad. A právě ze dvora na Náměstí republiky vycházely slavnostní průvody s novým panovníkem, vedoucí po Královské cestě až naPražský hrad. V současné době se na témže místě nalézá jedno z nejreprezentativnějších míst na území Prahy, Obecní dům.
Obecní dům
Dům byl postaven v secesním stylu a v současné době je určen především pro významné společenské události, koncerty a jiné kulturní a společenské účely. Na výzdobě Obecního domu se podíleli nejvýznamnější sochaři a malíři. Máte možnost zde spatřit díla od Mikoláše Alše, Maxe Švabinského, Alfonse Muchy či Josefa Václava Myslbeka, autora jezdecké sochy svatého Václava na Václavském náměstí. Kromě plesů a koncertů se zde pravidelně pořádají také turistické prohlídky, které vám odhalí všechny krásy této unikátní pražské památky.
Dům U Hybernů
Přímo naproti Obecnímu domu spatříte další významnou stavbu, dům U Hybernů. Na místě tohoto domu stával v minulosti klášter svatého Ambrože. V sedmnáctém století byl však přestavěn na kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Ten byl ale později uzavřen, a používán jako výstavní síň města. V jednadvacátém století přišla změna, a budova výstavní síně byla přestavěna na divadelní scénu. Dnes se zde tedy nachází Divadlo Hybernia.
Prašná brána
Prašná brána je branou, pod kterou slavnostní korunovační průvody projížděly. Stavba započala v roce 1475, ale její stavba zůstala nedokončena, protože se v roce na konci patnáctého století panovník přesunul zpět na Pražský hrad, a dostavbě brány pozornost již nevěnoval. V osmnáctém století dokonce sloužila jako skladiště střelného prachu, odtud název Prašná. Nalezneme zde bohatou sochařskou výzdobu. Vyobrazen je zde například Jiří z Poděbrad, Vladislav II., Karel IV., nebo Přemysl Otakar II. Kromě panovníků si můžete prohlédnout patrony české země a významné světce, ale také znaky českých královských měst. Dnes je v prvním poschodí brány umístěna prodejní expozice dobových zbraní a v patře druhém výstava z období husitství.
Nová mincovna
Nyní se vydáme kolem Prašné brány vzhůru Celetnou ulicí. Zde si po pár metrech po levé straně nezapomeňte povšimnout rohového domu s podloubím. Tato budova, která je nazývána Nová mincovna, má opět velmi bohatou minulost. Dříve zde totiž sídlily, nedaleko českých králů v Královském dvoře, české královny. Poté zde byla zřízena královská mincovna, která však po několika letech, v roce 1434, zanikla. Účel mincovny se však nevytratil, neboť byla takřka po sto letech znovu obnovena a fungovala až do roku 1784. Po ukončení mincovny zde bylo zřízeno sídlo Zemského vojenského velitelství. Roku 1849 se stala Nová mincovna vlastnictvím ministerstva spravedlnosti a zemského soudu. Zajímavé je, že dodnes slouží pro účely soudu.
Další památky
Nyní se vydáme Celetnou ulicí směrem na další významné náměstí. Ulice je dlouhá čtyři sta metrů a slouží jako pěší zóna. Samotný název ulice má historický podtext. Byl odvozen od tak zvaných caltnéřů. A kdo to vlastně caltnéři byli? Jednalo se o pekaře, kteří v této ulici v minulosti pekli pletené housky, které se jmenovaly calta.
Na trase, mezi Náměstím republiky a Staroměstským náměstím, je kromě již zmíněných budov celá řada významných staveb. Některé již známe z předešlých příspěvků. Mezi domy, kterým byste do levé a pravé straně Celetné ulice měli věnovat pozornost, patří mimo jiné dům U Zlatého anděla a Dům U Černé Matky Boží.
[SinglePic not found]U této památky se také zastavíme, protože se jedná o jedno z nejvýznamnějších děl českého kubismu. Stavba byla pojmenována podle Madony, která je umístěna na nároží domu. Původně se mělo jednat o velký obchodní dům. Dále se zde nacházelo České muzeum výtvarného umění.
Od domu u Černé Matky Boží budeme pokračovat dále, a uvidíme dům U České orlice, dům U Kindlů, Dům U Červeného orla, Menhartovský palác, Buquoyský palác, Millesimovský palác, Hrzánský palác, dům U Černého slunce, dům U Zlatého jelena, dále rohový dům U Hřebene, protější Týnskou faru a neposlední řadě Sixtův dům.
Královský průvod
V Královském dvoře služebnictvo slavnostně přichystalo nové panovníka a celý průvod. Obyvatelé Celené ulice si mezitím své domy bohatě ozdobili fábory a dlouhými látkami, které zavěsili z oken. Projíždějící průvod vítali máváním a provoláváním slávy a panovník kolem sebe rozhazoval mince, čímž si získal náklonnost poddaných a sliboval tak zemi blahobyt. Průvod byl doprovázen hudbou, lidé házeli květiny, a významní zástupci města vítali svého budoucího panovníka. Poté se průvod přesunul na Staroměstské náměstí.
Mapa Královské cesty
http://maps.google.cz/maps/ms?msa=0&msid=202947159415092968266.0004abe1a80f4793818ca
………………………………………………………………………………………………………………………
KUDY VEDE KRÁLOVSKÁ CESTA:
………………………………………………………………………………………………………………………
1. Náměstí republiky
2. Staroměstské náměstí
3. Karlova ulice a Karlův most
4. Malá strana a Malostranské náměstí
5. Strahovský klášter a Hradčany
6. Pražský hrad
Královská korunovační cesta začíná na Náměstí Republiky, kde dříve stával Královský dvůr, druhé sídlo českých králů, pokračuje Celetnou ulicí až na Staroměstské náměstí.
Z náměstí cesta vede na Karlův most a dále na Malou stranu. Z Malostranského náměstí cesta pokračovala do vrchu Nerudovou ulicí až na Pražský hrad.
V tomto průvodci Vás celou cestou provedeme a upozorníme na nejzajímavější místa, historické události a památky na trase.
Jako bonus Vám v první části průvodce nabízíme historický vývoj Královské cesty a hlavně popis korunovace českých králů. Těšíme se, že si z Královské cesty odnesete spoustu nových zážitků a vžijete se do doby, kdy Prahou procházeli královské průvody a lidé oslavovali nového krále, do kterého vkládali své naděje.
Přejeme Vám mnoho nových zážitků a poznejte Královskou cestu sami
………………………………………………………………………………………………………………………
JAK PROBÍHALA KRÁLOVSKÁ KORUNOVACE:
………………………………………………………………………………………………………………………
Královská cesta – úvod
Královská korunovace
Kdo se mohl stát panovníkem
Korunovační průvody
Korunovace otce vlasti Karla IV.
První a poslední korunovace
Korunovační hostina
České korunovační klenoty
Tajemství svatováclavské koruny
Seznam korunovaných hlav
Královský dvůr
………………………………………………………………………………………………………………………
KULTURA, VÝSTAVY A AKCE POŘÁDANÉ NA KRÁLOVSKÉ CESTĚ
………………………………………………………………………………………………………………………
- 15.1.2015 - 2.4.2025: Stálá expozice Obrazárna Pražského hradu
- 18.5.2016 - 30.9.2031: Výstava Český kubismus v domě U Černé Matky Boží
- 2.4.2017 - 1.1.2025: Mystérium věže
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE PRAGUE CITY LINE PRAHA 1
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE TRASY
………………………………………………………………………………………………………………………
.
« « Jak se stát mágem internetových článků II | České Vánoce – tradice a zvyky Adventního období » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.