Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Muzeum komunismu
Muzeum komunismu patří mezi první muzea, která vznikla po roce 1989, a jsou zaměřena na éru komunistického režimu. Muzeum návštěvníkům nabízí dokumentární pořady a množství artefaktů, které byly pro komunismus zcela typické. Seznámíte se také s čelními představiteli komunistické ideologie. Přesuňme se tedy zpět do Československa, do období mezi rokem 1948 – 1989.
Vše o: Muzeum Komunismu
Palác Sylva-Taroucca
Nejprve se ale seznamme s budovou, ve které jsou komunistické artefakty uloženy. Na místě současného pozdně barokního paláce se v minulosti nacházel gotický patricijský dům, který zde byl vystavěn již ve čtrnáctém století. Zbytky gotického domu se doposud zachovali v suterénu paláce. Velký stavební zásah do struktury a vzhledu stavby se uskutečnil v sedmnáctém století, kdy byla k domu přistavěna dvorní křídla. Tuto přestavbu provedl Ottavio kníže Piccolomini v letech 1743 – 1751 podle návrhu stavitele Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Palác Sylva-Taroucca byla jednou z posledních Dienzenhoferových staveb. Po jeho smrti stavbu dokončil architekt Anselmo Lurago. Kromě několika dvorů, které jsou obklopeny křídly paláce, se stavba pyšní také překrásným reprezentačním rokokovým schodištěm, které nalezneme v přízemním sloupovém vestibulu. Název paláce vznikl podle jednoho z majitelů domu. V roce 1885 totiž palác získal Arnošt hrabě Sylva – Taroucca. Nový majitel palác od roku 1895 pronajímal, a to například Národopisnému muzeu. Od 1911 patřila stavba pražské obci, která jej přestavovala na společenské a kulturní středisko.
Muzeum komunismu
Palác Sylva – Taroucca není významný pouze z historického hlediska. Palác je často vyhledávaným místem především proto, že právě v jeho prostorách sídlí Muzeum komunismu. Muzeum komunismu, jak už z jeho názvu vyplývá, je zaměřeno na velmi dlouhé období naší historie, tedy na éru komunismu. Expozice popisují nejen politické smýšlení této doby, ale také každodenní život obyvatel Prahy a celého Československa. Muzejní sbírky jsou rozloženy do období od února roku 1948 do listopadu roku 1989. Exponáty jsou zaměřeny například na sportovní události, historii, armádu a policii, se kterou je úzce spjata také cenzura nebo státní bezpečnost (StB). Dále jsou v muzeu připomenuty vykonstruované soudní procesy, popsány politické pracovní tábory, do kterých byli posíláni režimu nepohodlní lidé.
Muzejní exponáty
Návštěvníci se s tímto, ne příliš šťastným obdobím naší historie, mohou seznámit díky vystavovaných předmětům a historickým dokumentům. Ve třech hlavních výstavních sálech si máte možnost prohlédnout dobové artefakty, které byly pro období komunismu zcela typické. Součástí výstavy jsou také promítací místnosti, ve kterých máte možnost shlédnout dokumentární filmy, které přibližují nejvýznamnější události těchto let. Během prohlídky budete dále seznámeni s čelními představiteli komunistického režimu jak u nás, tak v zahraničí. Pro ty z vás, kteří éru komunismu zažili, bude muzeum připomínkou na to, jak vypadal život u nás před nástupem demokracie. Ti z vás, kteří komunismus nezažili, mají jedinečnou možnost seznámit se na vlastní oči s režimem, který znají pouze z vyprávění či z učebnic dějepisu.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Muzeum Komunismu
Na Příkopě 10
110 00, Praha 1
GPS: 50°5’5.807″N, 14°25’29.658″E
Otevírací doba:
Otevřeno denně od 9.00 do 21.00 včetně svátků, kromě 24. prosince.
Vstupné:
180,-Kč dospělí
140,-Kč studenti s průkazem
Sleva pro skupiny 140,-CZK za osobu (min. 10 osob)
Děti do deseti let v doprovodu platících rodičů zdarma
Spojení:
Metro: A, B – Můstek
Bus: 133, 505, 511 – Náměstí republiky (odtud ulicí Na Příkopě)
Tram: 8, 14, 26, 51, 54 – Náměstí republiky (odtud ulicí Na Příkopě)
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Karlův most – popis památky | Plynárenské muzeum » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.