Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského
Návštěva pražského Národního pedagogického muzea nám přiblíží nejen dějiny českého školství, pedagogiky a vzdělanosti vůbec, ale máme tak možnost zavítat do jednoho z nejstarších muzeí v České republice. Přijďte navštívit jediné české pedagogické muzeum, zabývající se právě historií vzdělanosti.
Vše o: Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského
Jak jsme již poznamenali, patří Pedagogické muzeum Jana Amose Komenského v Praze mezi nejstarší muzea v České republice. Muzeum bylo založeno již v roce 1892 díky snaze českých učitelů o to, aby byla pro budoucí generace zachována tradice českého školství a pedagogiky Kromě dějin školství a pedagogiky je muzeum orientováno na odkaz a díla významného českého teologa, filosofa, pedagoga a spisovatele Jana Amose Komenského. Muzeum velmi často měnilo své sídlo, až se roku 1996 usadilo v domě U Zlatého slunce a v domě U Zlatého šífu ve Valdštejnské ulici. Jedná se o dva nádherné renesanční domy, pocházející z roku 1540. Muzeum je od roku 1991 státním rezortním muzeem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Expozice
Muzejní expozice je jedinou výstavou v České republice, která kompletně zachycuje dějiny školství a vzdělanosti. Zaměřuje se na období od středověku až po současnost. Sbírky jsou složeny z množství obrazů, map, fotografií. Výstava je rozdělena celkem na dvanáct částí, které pojednávají o počátcích křesťanské vzdělanosti, vzniku pražské univerzity, zlatém věku humanismu, období baroka, nebo o období od osmnáctého do dvacátého století. Další část je zaměřena na na vzdělávání novodobého národa a vznik první Československé republiky, období totalit, tedy od roku 1938 do roku 1989, a závěrečná část expozice informuje o současném vývoji v oblasti školství.
Muzeum otevřené dětem
Pro děti jsou zde připravené pracovní listy, které formou otázek provedou stálou expozicí muzea. Děti se dozví, že jejich vrstevníci to neměli vůbec jednoduché. Psalo se brkem, sedělo se v dřevěných lavicích a místo sešitu byly dřevěné tabulky. Jestliže byl žák neposedný a nebo dokonce zlobil mohla přijít na řadu rákoska. Dalším lákadlem pro návštěvníky jsou interaktivní tabule a obrazovky, kde je možno shlédnout dokumenty z historie školství. Na konci prohlídky na všechny čeká školní lavice, do které je možné zasednou a vyzkoušet, jaké to je psát husím brkem namočeným do inkoustu.
Unikátní exponáty:
K nejvzácnějším exponátům muzea patří staré tisky z knihovny muzea, jako například osmijazyčný slovník, pocházející z roku 1585. Mezi další unikáty jsou řazeny spisy Komenského, pocházející ze sedmnáctého století. Dále je zde k vidění řada školních pomůcek z první poloviny dvacátého století, dále pak učebnice, staré slabikáře, stará vysvědčení z devatenáctého a dvacátého století. Jedním z dalších unikátů je například univerzitní index prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Valdštejnská 20,
Praha 1 – Malá Strana
web: www.pmjak.cz
email: pedagog@pmjak.cz
tel.: + 420 257 533 455
fax.: + 420 257 530 661
GPS: 50°5’25.817″N, 14°24’18.709″
Otevírací doba:
Út – Ne – 10:00 – 12:30 a 13:00 – 17:00
Vstupné:
vstupné na stálou expozici: dospělí 60,- Kč; student, děti, důchodci a školní skupina 30,- Kč; držitelé průkazů ZTP – zdarma; rodinné vstupné – max 2 dospělí a děti 100,- Kč Vstupné na krátkodobou výstavu: dospělí 40,- Kč; student, děti, důchodci a školní skupina 20,- Kč; držitelé průkazů ZTP – zdarma; rodinné vstupné – max 2 dospělí a děti 60,- Kč
Více informaci o vstupném a otevírací době zde
Spojení:
Tram: 12, 22, 23 – Malostranské náměstí (dále Tomášskou ulicí na Valdštejnské náměstí (cca 200 m).
Metro: A – Malostranská (dále pěšky Valdštejnskou ulicí směrem k Valdštejnskému náměstí (cca 300)
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)
Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.
Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)
Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Petřín – Růžový sad | Hladová zeď nebo také Zubatá » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.