Staroměstské náměstí – novodobé události
Staroměstské náměstí bylo vždy místem, kde se lidé scházeli, vyjadřovali své názory a bojovali za svá práva. Nebylo tomu jinak ani v letech dnes už minulého století. Tehdy bylo Staroměstské náměstí dějištěm odporu proti nacistickému režimu na konci II. světové války. Bohužel bylo i místem, kde komunisté vyhlásili převzetí moci v Československu.
Manifestace na Staroměstském náměstí
Na Staroměstské náměstí se v novodobé historii konalo množství manifestací a protestů, kdy lid protestoval proti tehdejší moci a domáhal se prosazování svých práv. První manifestace se uskutečnila v roce 1902, kdy občané demonstrovali za ustanovení všeobecného volebního práva. V roce 1918, konkrétně 14. října, přišli pražané demonstrovat za zřízení samostatného státu, který již nebude závislí na Rakousko – Uherské monarchii. O několik dní později se lidé dočkali, neboť dne 28. října roku 1918 byl vyhlášen samostatný československý stát.
Pražské povstání
Další z událostí, se kterou se nyní seznámíme, patří mezi nejvýznamnější události českého domácího odboje proti nacistické okupaci za Druhé světové války. Jedná se o Pražské povstání, které se odehrávalo 5. – 9. května roku 1945. Poté, co přišly první informace o porážce Hitlerova Německa, začali se pražané radovat. Národní výbor se přesunul na Staroměstskou radnici, aby opět převzal správu nad magistrátem. Na radnici byla vyvěšena československá vlajka, ale jakmile členové národního výboru vystoupili na balkon radnice, aby se přivítali s občany, zahnala je zpět střelba. Ta vycházela z německých kulometů z nedalekého bloku domů v blízkosti Chrámu Panny Marie Před Týnem.. Postupně byla budova radnice obsazována civilisty z řad domácího odboje, kteří se snažili vzdorovat útokům ze strany nacistů. Ti útočili z domů v okolí radnice. Na Staroměstské náměstí přijížděli další a další skupiny německých vojáků, kteří se snažili radnici obsadit.
Požár Staroměstské radnice
O dva dny později pronikli nacisté na Staroměstské náměstí s tankem, kterým následně zničili barikády a vrata do radnice. Sedmého května 1945 ráno byla radnice napadena německými ozbrojenými vozidly, které doprovázela střelba nacistických vojáků. Následně na Staroměstské radnici vypukl požár, který obránci uhasili. Toto štěstí však neměli o den později, kdy začal nejsilnější útok ze strany wehrmachtu, kdy v odpoledních hodinách byla budova radnice zcela v plamenech. Nejprve se zřítila střecha, a později z radnice nezbylo nic, než hromada ohořelých trosek. Požár zničil celé novogotické křídlo natolik, že zůstaly stát jen obvodové zdi. Poškozena byla také věž radnice a také Staroměstský orloj. V roce 1947 bylo rozhodnuto, že budou zbytky zdí strženy a obnova radnice, i přes mnohé snahy, již nebyla zrekonstruována.
Období komunismu
Další událostí, která výrazným způsobem zasáhla do historie, byla situace kolem nastolení komunistické vlády u nás. Předseda tehdejší vlády Klement Gottwald pronesl v únoru roku 1948 na balkoně paláce Kinských projev, ve kterém ohlásil shromážděnému lidu převzetí vlády do rukou komunistů a budování socialismu v Československu. Tímto projevem zahájil období totalitního režimu v celém Československu
Adresa:
Staroměstské náměstí
Praha 1 – Staré Město, 110 00
Spojení:
Tram: 17, 18, 53 Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Bus: 207 Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
Metro: A – Staroměstská (odtud ulicí Kaprova)
GPS: 50.086764,14.419971
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Zajímavé odkazy – čtěte také
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Pomník mistra Jana Husa symbolizuje odvahu | Staroměstský orloj – co se skrývá uvnitř » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.