Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.
Nuselský most
Nuselský most nám slouží více než pětatřicet let a je jednou ze stěžejních staveb pražského komunikačního systému. O výstavbě snily už generace inženýrů, ovšem přemostění Botiče a Nuselského údolí se podařilo až v roce 1973.
Rozcestník: vše o Nuselském mostě více čtěte zde
Otcem myšlenky byl pozdější akademik, význačný odborník na betonové stavby a renomovaný statik dr. ing. Stanislav Bechyně. Ten už v roce 1919(!) vypracoval návrh, ale pro stavbu se nenašlo dostatek pochopení, proč také? Doprava byla v té době minimální. V následujících letech došlo k vypsání několika ideových architektonických soutěží, k realizaci však opět nedošlo a debaty nakonec přerušila druhá světová válka.
Po jejím skončení se myšlenka na stavbu oživila. Vznikaly další architektonické návrhy, uvažovalo se o nejvhodnějším vyústění mostu na novoměstské straně a napojení na stávající komunikace. V letech 1959-1961 proběhla závěrečná dvoufázová soutěž, ve které zvítězil návrh projektantů Vojtěcha Michálka, Stanislava Hubičky a Svatopluka Kobra.
Most s železobetonovou rámovou mostní konstrukcí má čtyři pilíře, které podpírají tubus ve lichoběžníkového tvaru. Hrubá stavba byla postavena mezi léty 1965 až 1969. Most začal sloužit automobilové a pěší dopravě 22. února 1973 a tehdy byl nazván po Klementu Gottwaldovi, prvním komunistickém prezidentovi Československé republiky.
Mostní stavba, klíčová část tzv. Severojižní magistrály měří na délku 485 m, na šířku 26, 5 m. Vozovka má šíři 21 m a je šestiproudová. Po obou stranách je komunikace pro pěší. Protože váha vagonů souprav je větší, než se původně počítalo, musel být již v počátku vložen do tubusu mostu ocelový roznášecí rošt. Nad nuselským údolím se most klene ve výši 43 m.
………………………………………………………………………………………………………………………
Aktuální pořádané akce:
………………………………………………………………………………………………………………………
Žádné Události
………………………………………………………………………………………………………………………
FOTOGALERIE:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KONTAKT:
………………………………………………………………………………………………………………………
Adresa:
Nuselský most
140 00 Praha 4
Spojení:
Metro trasa C – stanice Vyšehrad (dříve Gottwaldova)
Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
………………………………………………………………………………………………………………………
MAPA:
………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………
KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ
………………………………………………………………………………………………………………………
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)
Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)
Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.
Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)
Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.
Zajímavé odkazy
Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde
Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde
« « Kostel svatého Apolináře | KUBISTICKÉ DOMY – nenechte si ujít » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.