Karel Škréta – Významný barokní malíř

Karel Škréta, autoportrét

Významný český malíř Karel Škréta, celým jménem Karel Škréta Šotnovský ze Závořic, se narodil roku 1610 a zemřel v roce 1674. Škréta se narodil  v domě U černého jelena v Týnské ulici na Starém Městě, jako syn Konráda Škréty a Kateřiny z Morchendorfu.

Rozcestník: Osobnosti Prahy

Otec Konrád zemřel, když byl Karel ještě malý. Proto byl poslán na výchovu ke svému strýci Pavlu Škrétovi, díky kterému získal Karel Škréta bohatou výchovu v Týnské škole. Ovládal i cizí jazyky jako latinu, němčinu, italštinu a také francouzštinu. O jeho uměleckých počátcích se mnoho pramenů nedochovalo, avšak některé zmínky o jeho malířských dovednostech pocházejí od mistrů z některých královských dvorů.

Zkušenosti získal ve světě karel-skreta-autoportret
V roce 1628 Škréta se svojí rodinou odchází do saského Freibergu. Zde se však mladík dlouho nezdržel a jeho nohy jej odnesly až do Itálie. Zde nejen že uplatnil své znalosti jazyka, ale položil mnohé základy své umělecké kariéry. Navštívil Benátky, Florencii ale také Řím, kde jej uchvátila tvorba Rafaela a Michelangela.

Návrat do Prahy
Roku 1638 se navrátil zpět do milované Prahy, kde se později stal velice uznávaným malířem ranného baroka. Založil si svoji vlastní dílnu, která patřila k největším svého druhu na území hlavního města. Z jeho tvorby jsou nejvýznamnější zejména nádherně propracované portréty, dále pak oltářní malby, či malby s mytologickými náměty.

Pobyt v klášteře
Díky své tvorbě se umělec často dostával do konfliktu se současnými malíři. Proslýchalo se, že při jednom z těchto sporů usmrtil svého protivníka, a před naplněním trestu se ukryl do kláštera, kde za poskytnutí azylu platil svými obrazy. A právě v klášteře ve Zderaze vzniklo jedno z nejvzácnějších děl Karla Škréty s názvem Svatováclavský cyklus.

karel-skreta-portret-muze-s-dlouhymi-vlasy Další díla
Mezi další významná díla patří také oltářní obrazy, které namaloval pro Týnský chrám, kostel svatého Prokopa a mnoho dalších kostelů a chrámů. Dalším dílem je Portrét rodiny Dionýsia Miseroniho, Portrét muže s dlouhými vlasy nebo Portrét Joachima Sandrarta

Na sklonku života
Tento vynikající malíř zemřel 30. července roku 1674 v Praze. Ostatky Karla Škréty jsou uloženy v kostele svatého Havla na Starém Městě. Pokud se rozhodnete místo posledního odpočinku navštívit, nezapomeňte si povšimnout náhrobního kamene, na kterém je doposud patrný rodový znak Škrétů. Podle tohoto malíře je také pojmenována ulice na pražských Vinohradech.

-

Památky Praha 1: - zde

Památky Praha 2: - zde

Pražský hrad: -zde

Královská cesta: -zde

Rubrika osobnosti Prahy :- zde

Zdarma tištěný průvodce po památkách: - zde


« « Bezbariérová trasa Prahou – Vyšehrad | Bezbariérová trasa Prahou:Z Pohořelce na Pražský hrad a do Chotkových sadů » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář