Svatá Anežka Česká – jedna z našich nejslavnějších světic
Dnešní vyprávění se bude týkat dcery jednoho z velice významných českých králů. Svatá Anežka Česká se narodila kolem roku 1211jako nejmladší dcera českého krále Přemysla Otakara I. a jeho družky Konstancie Uherské. Nahlédněme tedy do minulosti nejslavnější české světice.
Rozcestník: vše o Anežském klášteře více čtěte zde
Dětství, které výrazně ovlivnilo celý její život
Když dosáhla Anežka třetího roku svého života, byla společně se sestrou Annou, poslána na výchovu do cisterciáckého kláštera v Třebnici a Doksanech. Zde se jí dostalo velice důležitého a rozsáhlého vzdělání. Již v době výchovy byla údajně zasnoubena s polským Konrádem, synem Jindřicha Bradatého. Konrád však z nenadání zemřel a sestry se tedy navrátily zpět na Pražský hrad. Po návratu byla Anežka poslána na další dva roky z domova, tentokrát na výchovu k řeholníkům do Doksan.
Návrat do rodné Prahy
Anežka se na Pražský hrad vrátila v roce 1225, v té době jako čtrnáctiletá slečna. O rok později do Prahy přijíždí na námluvy poselstvo anglického krále Jindřicha III. Plantageneta. Zasnoubení bylo však po nějaké době opět zrušeno. O její ruku se začal ucházet také Fridrich II., kterého však odmítla.
Zásluhy Anežky České
Roku 1232 založila společně se svým bratrem Václavem I v Praze špitál sv. Františka a roku 1234 vstoupila do nového kláštera klarisek. Tomuto řádu zasvětila celý svůj život. Zde se stala hlavní představenou, a díky dodržování pevných regulí řádu se stala inspirací pro mnohé další členky. Svůj podíl také nesla na založení mužského rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou. Roku 1237 se neúspěšně pokusila o založení vlastního řádu, ale po neúspěchu se po zbytek života se věnovala péči o chudé, nemocné a o ty, kteří tuto pomoc potřebovali. Právě pro tuto pomoc je její osoba spojena s četnými zázraky, o které ji lidé často žádají prostřednictvím modliteb.
V roce 1277 přijala do kláštera Přemyslovu dceru Kunhutu, která po její smrti převzala Anežčiny klášterní povinnosti. Svatá Anežka Česká se dožila úctyhodných 71 let. Pohřbena byla v klášterním chrámu Na Františku, ale její ostatky a pravý hrob je stále předmětem hledání a bádání mnoha historiků a archeologů. Teprve roku 1874 byla prohlášena za blahoslavenou a 12. listopadu 1989 ji papež Jan Pavel II. svatořečil.
Legenda:
Existuje proroctví, že až se najdou Anežčiny ostatky, které prý řádové sestry z klášterního chrámu odnesly před nájezdem husitů, nastanou pokojné a šťastné časy.
V roce 2010 proběhla v tisku zpráva, že se hrob české světice našel v kostele sv. Haštala nedaleko Anežského kláštera. Ale tato správa se ukázala jako předčasná a restaurátoři v kostele pravý hrob nenašli.
Připomenout si Svatou Anežku Českou můžete při procházce trasou Praguecityline Praha 1 a to u památek: Anežský klášter a kostel sv. Haštala.
Lucie Niebauerová
« « Malostranské náměstí – představení náměstí | Mánesův most – zajímavosti, které jste jistě o Mánesově mostu nevěděli » »
Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.