Tajemství původu Boženy Němcové

Božena Němcová - portrét

Existuje několik názorů o původu slavné české spisovatelky Boženy Němcové. Prostřednictvím tohoto článku se pokusíme objasnit tajemné okolnosti, spjaté s narozením a životem spisovatelky. Kolují totiž spekulace o jejím šlechtickém původu. Byla Němcová opravdu dcerou Terezie Novotné a kočího Pankla nebo nemanželským dítětem vévodkyně Dorothey a hraběte Clam-Martinice? To vše a mnohem víc se nyní pokusíme objasnit.

Rubrika osobnosti Prahy: zde

………………………………………………………………………………………………………………………

Základní data:
Narození: 4. února 1820, Vídeň, Rakousko
Smrt: 21. ledna 1862, Praha
Povolání: spisovatelka
Nejznámější díla: Babička, Divá Bára, V zámku a podzámčí, Pohádky, Národní báchorky a pověsti
Nejznámější pohádky: Neohrožený Mikeš – znáte z televize jako O statečném kováři, O Popelce, Čertův švagr, Sedmero krkavců, Pronc Bajaja, O perníkové chaloupce, O princezně se zlatou hvězdou, Šternberk – znáte z televize jako Jak si zasloužit princeznu, Potřestaná pýcha – znáte z televize jako Pyšná princezna, O Slunečníku, Měsíčníku a Větníku – znáte z televize jako Princ a Večernice, O dvanáti měsičkách, Sůl nad zlato atd….
Manžel: Josef Němec
Děti: Karel Němec, Theodora Němcová, Hynek Němec, Jaroslav Němec

………………………………………………………………………………………………………………………

Socha Boženy Němcové Byla jednou z nejslavnějších ženských autorek. A napsala většinu dětských pohádek, které známe. Bojovala za práva žen, ale ne každý zná příběh této slavné spisovatelky. Narodila se 4. února roku 1820 jako Barbora Novotná. Podle historických pramenů se matka jmenovala Jana Barbora Terezie Novotná. Ta pocházela z českého severovýchodu a ve vinárně své tety Barbory pracovala ve svých čtrnácti letech jako služebná. Podle starých zkazek otcem Boženy Němcové byl pětadvacetiletý kočí, rakouský Němec, Johann Pankel.

Nyní bych se ráda krátce zmínila o rodině Terezie Novotné – autorčiny matky. Její matka Magdalena Novotná, známá jako Babička, měla několik dcer. Podle historiků se tři z nich jmenovaly Terezie. Nejstarší, Marie Barbora Terezie, se prý narodila v roce 1795. Dožila se však pouze čtyř let. Druhorozená dcera dostala jméno Marie Magdalena Terezie 1797. Jako třetí v pořadí na svět přišla roku 1805 Johanna Magdalena Terezie. Otcem dcer byl mušketýr Jiří Novotný. V době kdy se Božena Němcová narodila, bylo údajně Johanně čtrnáct let. Podle literárních vědců si ji otec Jan Pankl vzal za manželku, ale historici toto tvrzení vyvrací. Podle nich se sice oženil s Terezií, ale s o sedm let starší Johaninou. Dle dochovaného svatebního záznamu ze 7. srpna 1820 se v České Skalici konala svatba Johanna Pankela (dvacet šest let) a Terezie Novotné (dvacet jedna let). Již podle tohoto dokumentu historici soudí, že se jednalo o starší ze sester.

Jan Vilímek - Božena Němcová portrét K původu Boženy Němcové se váže mnoho nejasností. Badatelé nejprve věnovali pozornost jejímu datu narození. V matričním záznam z fary kostela Nejsvětější Trojice ve Vídni, kde byla Božena křtěna, je uveden jako datum křtu 5. únor 1820. Neshoda s datem narození se prý projevila v několika dokumentech. Při nástupu do školy nebo během svatby. Znalci se tedy domnívají, že byla Božena Němcová o tři nebo čtyři roky starší, než uvádí vídeňský matriční záznam.

Krátce po narození dcery odjeli Josef Pankl a Terezie Novotná se svými pány z Vídně do českých Ratibořic. Ti se podle dochovaného matričních zápisu nechali oddat v kostele v České Skalici. Po sňatku prý otec přijal Barunku za vlastní dceru legitimací, a tak získala otcovo příjmení. Další záhada je podle historiků opředena kolem Barunčina nástupu do školy. Pokud se tedy opravdu narodila v roce 1820, musela do školy nastoupit v pouhých čtyřech letech. Podle školních pramenů z roku 1824 uměla Božena Němcová hláskovat. Badatelé se však domnívají, o záměně data narození. Škola v České Skalici byla od bydliště v Ratibořicích vzdálená čtyři kilometry, a ani sousedé prý tak malé děti do školy samotné neposílali. V záznamu se podle všeho dále píše o tom, že Božena nastoupila do školy jako šestiletá. Dále je tam přesný výčet zameškaných hodin a celkový přehled docházky. Poté začala navštěvovat opakovací hodiny, kde se vyučovalo náboženství, čtení a počty. Zde byly objeveny další niance. Jako rok narození byl podle matriky uveden rok 1817, nikoliv 1820. Nikdy však nebylo objevené přesné datum, respektive měsíc ani přesný den narození.

Další událostí, která zamíchala historikům karty, byl dopis adresovaný Boženě Němcové. Pocházel od spisovatele a básníka Václava Čenka Benda, který do úvodu uvedl ,,Její Blahorodí paní, paní Dorothea Němcová, manželka c. k. vrchního finančního komisaře, Praha, Řeznická ulice 1360, 3. patro.“ Tímto dopisem byly rozpoutány nové spekulace o původu Boženy Němcové. Dopracovali se k zjištění, že jméno Dorothea není vůbec náhodné. Jmenovala se tak totiž nejmladší dcera vévodkyně Kateřiny Zaháňské. Podoba obou žen, tedy Boženy a Dorothey byla prý neuvěřitelná. Podobu dokládají některý dochovalé obrazy a fotografie. Shodné rysy obličeje, oči, vlasy, postava, krása, … to vše a mnoho dalších společných znaků se o podobě žen dochovalo v historických pramenech či svědectvích.

socha-bozeny-nemcove-na-slovanskem-ostrove Dorothea se zamilovala do o rok staršího Karla Jana Nepomuka – hrabě Clam-Martinic – který pocházel se starého českého rodu Martiniců. V roce 1814 společně strávili silvestrovské oslavy, kde se do sebe zamilovali. Pravděpodobně se jim narodilo dítě, avšak přesné a hmatatelné důkazy o datu narození nebyly nalezeny. Podle písemností se badatelé domnívají, že tomu mohlo být někdy v únoru ve Vídni. V roce 1816 se rozešli a už se nikdy více nesetkali. Podle dopisů, které si psala Dorotheina matka se starší s dcer Kateřinou je dokázáno, že opravdu Dorothea porodila nemanželské dítě, které se mělo narodit již v roce 1816. Rodina se o tomto porodu podle veškerých zdrojů snažila smazat veškeré stopy, proto je datum narození a ostatní údaje neznámé.

Ale nyní zpět k životu Němcové. Rodiče se pro Boženu snažili najít vhodného manžela, kterým se poté stal úředník finanční stráže, který v té době sloužil v Červeném Kostelci, Josef Němec. V té době jí bylo sedmnáct let a Němec byl starší o dvanáct let.

Významnou roli v životě a hlavně ve spisovatelčině dospívání, sehrála babička. Božena nebyla u své matky zrovna oblíbená, a proto velmi citově přilnula právě ke staré ženě, která se stala inspirací i pro její nejznámější dílo. Rodiče ji ve třinácti letech poslali na výchovu do nedalekých Chvalkovic, kde opět vystupují jisté odlišnosti o Barunčině věku, které vyvstaly z několika zdrojů. Ať to byly dopisy, záznamy a podobně, vedly se spekulace o věku deseti nebo třinácti let. Ale pokud byla Božena Němcová opravdu dcerou šlechtičny, je zcela možné, že byla i starší. Existují spekulace o tom, že je právě Božena Němcová tím nemanželským dítětem Dorothey a Karla Jana Nepomuka, a že její výchova byla svěřena do rukou poddaných Novotné a Pankla. Mělo tím dojít k zahlazení stop, a zamezení tak skandálu na panském dvoře. Nejasnosti, které při zkoumání života Němcové vyvstávají, utvářejí různé názorové proudy o jejím původu – byla, či nebyla šlechtičnou?

Lucie Niebauerová

bozena_nemcova_podpis

………………………………………………………………………………………………………………………

Mista spojená s Boženou Němcovou v Praze:
………………………………………………………………………………………………………………………

Pamětní desky, busty a sochy:

- Vyšehradská 45/1378, Praha 2 (50°4’16.197″N, 14°25’6.762″E).
Povšimněte si nápisu:V tomto domě žila do října 1855 Božena Němcová, Dokončila zde dílo Babička.

- Ječná 28, Praha 2 (50°4’25″N, 14°25′ 10″E)
Zde najdete nápis: V tomto domě napsala roku 1854 Božena Němcová Babičku

- Na Příkopě 14/854, Praha 1.
Pod bustou je nápis: Zde, v bývalém dome „U tří lip“, dokonala svůj život Božena Němcová, tvůrkyně „Babičky“. 4. února 1820 – 21.ledna 1862. Zřízeno péčí Ústředního spolku českých žen. Za okupace poškozeno a Ústr. spol. čes. ženo obnoveno 1946

- Vyšehradský hřbitov, Praha 2 – hrob 2B-12, u východní zdi

- Pomník Boženy Němcové na Slovanském ostrově, Praha 1dílo sochaře Karla Pokorného z roku 1965

Místa, kde Božena Němcová v Praze bydlela:

- 1842 – 1845 Dům U Zeleného stromu, Na Poříčí 1048/30
1842 – Narodil se zde syn Jaroslav

- 1850 ulice Štěpánská
bydlela zde u spisovatele Josefa Františka Šumavského

- 1850 – 1853 Václavské náměstí 838/9, Praha 1

- 1853 Václavské náměstí 791/32

- 1853 – 1854 Ječná 516/28Zde v roce 1854 začala psát Babičku

- 1854 – 1855 Vyšehradská 1378/45Zde byla Babička dokončena

- 1855 – 1857 Štěpánská 647/31

- 1587 – 1860 Řeznická 1360 / 15

- 1860 Vodičkova

- 1861 Štěpánská 544/1

- 1862 Dům U Tří lip, Na Příkopě 854/14Zde 21. ledna 1862 zemřela

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

Mapa míst spojených s Boženou Němcovou v Praze :

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Božena Němcová v Praze vše: 50.079472, 14.425750

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÉ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2

  Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 (velikost souboru: 1,3 MiB)

Mapa k turistické trase Prague City Line Praha 2 vás provede po krásách Prahy 2, kde se propojuje dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 (velikost souboru: 5,3 MiB)

Aktualizování: 8.12.2016 - Tištěný průvodce ve formátu PDF, který vás provede po turisticko-naučné trase Praguecityline Praha 2. Praha 2 je zcela výjimečným místem. Propojuje se zde dávná středověká historie s novodobými urbanistickými počiny sklonku 19.století. Trasa Prahou 2 je značena přímo v ulicích Prahy

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version)

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 2 ( english version) (velikost souboru: 15,1 MiB)

Aktualizováno: 5.1.2016 - In the guide will find a map. The map shows tourist route. This route we recommend as the best way through Prague 2, you will see all the most important. In the map are marked stops at major sights, the description in the text guide.

Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží

  Turistický výlet Prague City Line - Pražské nábřeží (velikost souboru: 6,0 MiB)

Aktualizováno: 6.2.2017 Výlet Vás provede po pražském vltavském nábřeží kolem mnoha významných památek. O zajímavosti zde opravdu nebude nouze a my Vás při procházce po nábřeží upozorníme na poklady v okolí. Věříme, že tento výlet Vás obohatí a spoustu nových informací a příjemných zážitků.

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy – čtěte také
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Karlův most: -zde
Židovská Praha: -zde
Kampa: - zde
Vyšehrad: -zde
Petřín: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Pražská muzea: -zde
Národní galerie v Praze: -zde
Stromovka a výstavistě:-zde
Letná: - zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde





Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »



 

« « Božena Němcová – nelehký život ji vynesl až na vrchol české literatury | Cyril a Metoděj – základní informace » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

7 reakce u článku “Tajemství původu Boženy Němcové”

  1. Wilhelm napsal:

    Po Heydrichovi ideme do pátrania po identite Boženky Němcovej.

  2. Eliasela napsal:

    Je zajímavé, jak se všude uvádí, že totožnost dítěte narozeného roku 1816 Dorothee Perigordové – nebo také vévodkyni Dino- nebyl nikdy odhalen. Marie Henriette de Sales, narozená ve francouzských lázních Bourboun -l Archambault. Narodila se někdy mezi 10 – 15 září. Zdroj – Zahrada života paní Betty, M. Ivanov 1992

  3. Mezerová Olga napsal:

    je zajímavé, že se našla v Londýnském muzeu zmínka o narození Boženy Němcové, kde jsou jako rodiče uváděni Dorothea Perigord, a Karel Clam Martinic. Je tam také datum narození 27. dubna 1816, v Paříži

  4. Karel Červinka napsal:

    Zajímaly by mne bližší informace o údajném nálezu zmínky o narození Boženy Němcové v Londýnském muzeu.Kdy a který badatel údaj nalezl, kde je dokument v současnosti uložen?

  5. Olga Mezerova napsal:

    Tak jsem našla jméno toho badatele, který nasel v British Muzeum zmínku o narozeni Boženy Nemcove. Jmenoval se Jozka Pejskar víc se dočtete pokud si na seznamu najdete jméno Dorothea Perigord a článek se jmeuje Vevodkyne s krycím jménem Božena Nemcova

  6. Iva Hanková napsal:

    Ve výše uvedeném článku máte chybu – Dorothea Perigordová (později vévodkyně Dino, Talleyrand a de Sagan) byla nejmladší SESTRA, nikoliv dcera vévodkyně Kateřiny Zaháňské. Vévodkyně Kateřina Zaháňská měla pouze jednu dceru (Gustavu).

  7. Lenka S. napsal:

    Článek obsahuje spoustu chyb. Bohužel hned v prvním odstavci jsou 4 hrubé faktické chyby.
    1. vídeňská matrika je pouze záznam o křtu, nejedná se o matriku narození v dnešním smyslu, křtěný člověk tehdy mohl být klidně dědek nad hrobem, i když většinou se křtila novorozeňata hned, bez skenu matričního záznamu nelze tvrdit, že se dítě narodilo 4.2.1820, víme pouze že v té době tam křtili nějakou nemanželskou Barboru, nevíme však zda šlo o novorozence
    2. Jana Barbora Terezie Novotná je nepravděpodobná, a znalci ji jako matku BN již několik desetiletí neuvádějí. Nejen proto že jí bylo v roce 1820 teprve 14 let, ale jak níže správně uvádíte Jan Pankl si později vzal ve Skalici jinou Terezu, o 7 let starší sestru. (To jako že by třináctce udělal dítě a rok poté se oženil s její starší sestrou?).
    3. Která ze sester tenkrát ve Vídni sloužila u „tetky“ Báry Hauptmanové se neví, je možné že dokonce žádná. Jelikož Novotní žádnou tetu jménem Hauptmanovou neměli, nebo o ní historie zatím neví. Matriční záznam uvádí že křtili dceru Barboru od neprovdané matky Terezy Novotné, přičemž věk Terezy ani jméno otce není uvedeno. Mohlo jít o zcela jiné dítě, příjmení Novotná je velice časté a ani záznam o legitimaci Panklem tam není. Co se týče Jany Barbory Terezie Novotné, tak ta se provdala 3.11.1836 ve Vídni za slanečkáře Simona Josefa Fräntzla a je to přesně ta Tereza u které později babička z knihy Babička dožila. Tvrzení, že v roce 1820 sloužila v kavárně ve Vídni čtrnáctiletá Jana Barbora Terezie Novotná není přímo doložitelným faktem, ale výrok odvozený poskládáním několika nejistých nepodložených domněnek, z nichž minimálně jedna je vysoce nepravděpodobná
    4. kdo byl otcem dítěte křtěného 4.2.1820 ve Vídni záznam neuvádí a není tam doplněna ani dodatečná legitimizace, Pankl tam nefiguruje nikde a ačkoliv můžeme předpokládat že se v době oplodnění matky vídeňského dítěte křtěného v únoru 1820 mohl asi pohybovat v okolí Vídně nebo Ratibořic, přímý doklad pochopitelně není. Každopádně sama Božena Němcová muže jménem Johann Baptista Pankel (1794-1850) za svého otce považovala a o tom doklady máme.

Zanechat komentář